Král sokolů

• Slovensko Sokoliar Tomáš (více)
TV spot

Královský sokol, co hrdě létá v modrých výškách nad hřebeny divokých hor, učaroval hradnímu pánu Baladorovi. Kdo toho sokola chytí a vycvičí, ten dostane zámek na Dunaji… Nechme se společně zavést do středověku, do prostředí krásných, ale divokých hor, kde žije čtrnáctiletý Tomáš (B. Holiček) se statečným srdcem, v němž se právě probouzí doposud nepoznaný cit i touha po svobodě a volnosti. V lesích pod hradem mocného Baladora (J. Kukura) žije společně se svým otcem (V. Jedlovský), panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou klidně až do chvíle, než otec tragicky zemře. Proto musí odejít prosit o práci na hrad, kde právě probíhají zásnuby Baladorovy dcery, půvabné Forminy (K. Jandová) a mladého šlechtice Ostrika (J. Žvásta). Nechtěně se zaplete do intriky, kterou připravil zlý Iver (J. Langmajer) svému odvěkému rivalovi, sokolníku Vaganovi (W. Kownacki). Ten je pomluven a musí prchnout. Má ale za spojence Tomáše, který rozumí řeči zvířat a ptáků a zná nejedno tajemství přírody… (Česká televize)

Autogram

V podstate tejto rozprávke nemám čo vyčítať. Pekný neopozeraný príbeh, výprava na domáce pomery z kategórie veľkofilmu, výborná kamera, obraz aj zvuk, a sympatickí herci. Komu sa nepáči, nech menuje tri podarené slovenské rozprávky po roku 2000. A aj medzi českými z toho obdobia by sa muselo hľadať lupou, ak sa vylúčia čisto komediálne ladené pokusy o nadviazanie na starú dobrú tradíciu. No, bohužiaľ, v súčasných rozprávkach nemôžu hrať Werich, Zázvorková ani Kroner a tak nebudeme zatracovať mladšiu a celkom mladú hereckú generáciu, že to nevedia presne tak ako oni. A komu vadí klišé, nech porovná s predlohou, alebo sa zamyslí, ako by mala rozprávka (pre deti) končiť ináč ako víťazstvom dobra nad zlom. Nesmiem zabudnúť na pochvalu práce so zvieratami, a nielen so sokolmi, na ktoré mám slabosť, ale aj s mnohými ďalšími. Za mňa zaslúžené štyri hviezdy. ()

Composter

Dobový, mírně dobrodružný, historický příběh pro odrostlejší děti. Nemastný příběh i herecké obsazení je vynahrazen krásnou slovenskou přírodou a jistou dávkou atmosféry, která se panu Vorlíčkovi podařila zachytit. Je škoda, že si z celého filmu pamatuji nejvíc protivnou sestru hlavního hrdiny - neustále jsem doufal, že ji roztrhá vlk. On je v posledních patnácti letech opravdu problém s těmi našimi pohádkami - náměty postrádají spád a vše působí nepříjemně "televizním" dojmem. Tohoto břímě se nezbavil ani Král sokolů. ()

Mr.Nigga

Ne všechny filmy mohou být dobré, ne všechny pohádky mohou být krásné. Relativně nudný a suchý Král Sokolů není dobrý, není ani krásný nebo zajímavý. Přesto ale neurazí a jako "pozadí" pro jinou činnost (odzdobování stromku, uklízení, surfování po internetu) je vynikající právě tím, že nemusíte dávat pozor a vůbec to nevadí. ()

Benedygtus

Me se tato novodobejsi pohadka libila a mrzi me ze ma tak malo % narozdil od jinych slatanin... nerikam ze to je zazrak, ale je, si myslim, opravdu povedena ()

klúčik

Tento film som videl asi štyri krát no , musím sa priznať, že neviem ako to skončilo.. Pekné prostredie , známi herci, ale film ma nebavil , možno inokedy..... 50%. ()

Davej

Poměrně dobře se na Krále sokolů dívá, ale nějak mi v něm chybí silnější "pohádková" zápletka. Kdyby zde byla, film by získal na zajímavosti a schopnosti diváka oslovit. Takhle jde jen říct, že je dobře natočený. ()

Fary

Nádherné exteriéry, šikovný klučina v hlavní roli. Samotná pohádka trošku naivní, ale výprava a zpracování je super! ()

Paity

Kdyby tam nehrála Klára Jandová, tak bych si na to vůbec nevzpomenul. Žádný zázrak to tedy není a když to dávali v TV poprvé, už jsem při titulcích věděl, že vidět to znovu nemusím. ()

Matematicka

U této pohádky jsem výrazně změnila názor v průběhu času. V době jejího vzniku jsem byla teenager a tato pohádka mě vůbec neoslovila. Nedávno jsem ji viděla znovu ve slovenské verzi a opravdu mě okouzlila, a to hned z několika důvodů: krásná příroda a mnoho zvířat, pěkný a promyšlený příběh, spíše jde tedy o "pohádkový příběh z nedávné minulosti". Možná je to až překombinované, jak se tolik detailů skládá dohromady (některých souvislostí jsem si všimla až při druhém zhlédnutí), a děti určitě celý příběh nepochopí. Jde ale o nejoblíbenější porevoluční pohádku naší tříleté dcery, a to právě pro to množství zvířátek :-) Herci asi nejsou nijak úžasní, ale ústřední dvojice mi přišla docela sympatická. Dabing se mi líbil více slovenský než český. Postupně dávám za pravdu všem, kromě těch, kdo hodnotí jako odpad - Pokud vás tato pohádka vyloženě nenadchne, neměla by vás ale určitě urazit. Zajímavé komentáře: klerik, Lynn, flanker.27, Amarcord_1, Smok, Ilicka ()

angloumene

Průměrná pohádka, která se příliš nemá čím zapsat do paměti. Asi nejzajímavějším na celém tomhle je dílku je netradičně pojatý "boj" a srdce princezny :) ()

bloodcountes

Pěkný příběh, hezky se na to celé koukalo,Langmajer jako vždycky realisticky napřesdržku (on teda je napřesdržku kdykoli kdekoli se na něj podívám:)))))), Kownacki je teda fakt pěknej kus chlapa...nebo spíš kus pěknýho chlapa a malej Tomáš Holiček je milej a velice přirozenej kluk. Plus exteriéry, zvířátka a hlavně SOKOLI !!! ()

lili6

Když to porovnám s pohádkou Kouzla králů (2008), kterou jsem viděla včera, Král sokolů jasně vítězí. za 3*** ()

Košoun

Pohádka, která neurazí, ani nenadchne. Důkazem toho je i fakt, že jsem zabedněně tvrdil, že jsem jí neviděl a pak jdu sem zohodnotit... a jsou tu průměrné 3*. A předpokládám, že až příští rok zase náhodou Krále sokolů uvidím, nebudu si ho vůbec pamatovat. Průměr. Jediný, kdo mě zaujal z herců byl Braňo Holiček. ()

zdeny99

Strašně zdlouhavé tempo a nezajímavý děj dělají z Krále sokolů úmornou podívanou. Proč Václav Vorlíček na stará kolena natočil tady tohle? Po pokračování Saxany je tohle jeho nejhorší pohádka a sama o sobě je vůbec tou nejnudnější, jelikož v Saxaně se aspoň něco dělo. [7142. hodnocení, 143. komentář, 58%] ()

Akana

Když jsem tu pohádku před lety viděl prvně, byl jsem zklamaný. Scházela mi větší dramatičnost. Ale dnes, ve srovnání s pohádkami, které mezitím vznikly, můžu být klidně shovívavější. Král sokolů má svoje kouzlo a půlku z něj zajišťují nádherné exteriéry. ()