Král sokolů

• Slovensko Sokoliar Tomáš (více)
TV spot

Královský sokol, co hrdě létá v modrých výškách nad hřebeny divokých hor, učaroval hradnímu pánu Baladorovi. Kdo toho sokola chytí a vycvičí, ten dostane zámek na Dunaji… Nechme se společně zavést do středověku, do prostředí krásných, ale divokých hor, kde žije čtrnáctiletý Tomáš (B. Holiček) se statečným srdcem, v němž se právě probouzí doposud nepoznaný cit i touha po svobodě a volnosti. V lesích pod hradem mocného Baladora (J. Kukura) žije společně se svým otcem (V. Jedlovský), panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou klidně až do chvíle, než otec tragicky zemře. Proto musí odejít prosit o práci na hrad, kde právě probíhají zásnuby Baladorovy dcery, půvabné Forminy (K. Jandová) a mladého šlechtice Ostrika (J. Žvásta). Nechtěně se zaplete do intriky, kterou připravil zlý Iver (J. Langmajer) svému odvěkému rivalovi, sokolníku Vaganovi (W. Kownacki). Ten je pomluven a musí prchnout. Má ale za spojence Tomáše, který rozumí řeči zvířat a ptáků a zná nejedno tajemství přírody… (Česká televize)

I.ball

Není to úplně typická pohádka. Chybí kouzla a boj s drakem nebo nějakou jinou vysloveně temnou postavou (pomineme-li sokolníka Langmajera, ten je totiž černočerný až na skrz).. Postavy obecně jsou dobře napsané - nejsou černobílé ani ploché. Jsou uvěřitelné (např. urozené nevěstě netáhne na 30 a nenosí make-up). Příběh je velice jednoduchý a přesto se zamotá tak, že to celé snad i špatně skončí. A nakonec ten středověk - ten je vskutku výtečný, skoro až jsem si vzpomněl na Braveheart. Žádní králové ani velkolepé armády.. jen život na panství jednoho místního šlechtice, který rozhoduje o bytí a nebytí svých poddaných. Zkrátka super. 85% ()

MARLENE.DAFT

Milá pohádka se sympatickými herci, která i po letech neurazí. Navíc s krásnou nadčasovou hudbou. Klára Jandová je za mě jednou z nejhezčích princezen filmů točených na přelomu století. ()

Nick321

Ó, tak tohle se povedlo. :-) Krásná dobrodružná pohádka, jejímž hlavním hrdinou není žádný tuctový chrabrý princ, avšak ještě relativně malý kluk, syn koňáka, kterého hned začátkem příběhu roztrhají vlci. Juraj Kukura se zde zhostil role poměrně drsného a obávaného feudála Baladora. Jiří Langmajer zde hraje prvotřídního antagonistu, role mu též sedla. Celý film je zasazený do nádherné přírody, divák se dozví například něco o sokolnictví nebo o tom, jaký asi přibližně byl život kmána ve středověku a že to rozhodně nebylo žádné peříčko, byli schopni za rozbitý džbán o vás na pranýři přerazit hůl. "Dědo? Bolí to když někoho bičují?" - "Bolí" - "A kdyby někdo něco udělal Perunovi, kolik ran by dostal?" - "Ani jednu. Toho Balador uškvaří zaživa". Děj je vesměs akční, nabitý útěky, ukrýváním se před dráby, lumpárnami, ačkoliv najdou se tam i romantické chvilky. Nechybí zde ani humorné scény jako například domino efekt, začínající peříčkem a končící zabláceným Tomášem, který na voze řízeném splašeným koněm doslova vtrhne na narozeniny dcery obávaného pána Baladora. Konec se mi moc líbil, tak to mělo dopadnout. ()

CrashHP

Viac ako dobrý film. Patrí medzi moje obľúbené a je to fakt krásne, príroda, zvieratá a vykreslenie postáv je tiež zaujímavé. Kedykoľvek v TV si to rád pozriem. ()

audri

Tato pohádka má můj obdiv, protože práce se zvířaty a s dětmi je velice nelehká, ale jim se to povedlo velice dobře a pohádku udělali napínavou a zajímavou. ()

Manarit

Tahle pohádka se mi nelíbila nikdy. Jako dítěti mi přišla krutá a zlá a to je dle mého špatně. A jako dospělé mi to zase přijde jako ucouraný příběh plný ušmudlaných herců, který je moc ponurý na pohádku a moc nudný na něco lepšího. ()

Eileen123

Jedna z nejvíc podceňovaných porevolučních pohádek. Jako fakt. Podle mě je nejlepší. Originální a pěkně sestavený příběh, krásná příroda, sokoli a přitom bez přílišného nadpřirozeného balastu...Už jen to zaslouží minimálně 3 hvězdičky, odpaďáci! Když připočtu nostalgii a to, že jsem si tu pohádku doma hodněkrát pustila na videu, nemohu dát jinak než 5. ()

huhuhu783

Já sem na tento film kápl náhodou až nedávno. Pustil sem si ho s klukama a těm se to tak zalíbilo,že si ho potom během roku ještě párkrát s chutí pustili. V rolích těch ušlápnutejch hráli herci mě neznámí,ale nic jim nechybělo k tomu se to snažit zahrát co nejlíp. Kameru bych též pochválil,žádná větší hrubice tam nebyla.Je to o sokolech,jak je níže zmíněno,ale děj je pochopitelnej. Film nenudí ani nestrhuje a pokud někdo nenpochází z tvrdších poměrů venkova nebo hor asi těžko ho osloví. Já sem ho zkouknul s chutí a to ve slovenčině,ale rozhodně bych ho už nějak výrazněji nevyhledával,pokud by byl ale v TV klidně ho zkouknu znova ()

Trucker

Krásná výpravná pohádka s propracovanými promyšlenými postupy jak dosáhnout toho, co je v pohádce hlavní - vítězství dobra nad zlem. Zvířecí herecké výkony jsou zcela mimořádné. ()

BigJohn02

Příjemný pohádkový příběh se sympatickým klukem v hlavní roli, výborným Kukurou a Langmajerem v jeho období, kdy hrál jenom šmejdy. Je vidět, že se dá natočit i pohádka bez uřvaných polodebilních čertů, vodníků a ježibabizen, chce se to jen Trošku snažit. ()

PowPow

Pěkná středověká stylizace, slovenská příroda i poměrně netradiční sokolnický námět způsobují, že si tu pohádku mezi všemi ostatními pamatuji a je mi sympatická. Z rozmarného Juraje Kukury jde respekt a ostatní herci se také drží. Škoda jen, že je příběh rozdrobený do spousty drobných, nepříliš výrazných příhod. Kdyby to celé bylo soudržnější, bylo by to výborné. ()

stanslon

Ty dvě hvězdy jsem dal především za (čtrnáctiletého?) Tomáše, chlapce jako pannu, co zastínil i krásnou princeznu Kláru. A za šéfování Vorlíčka svým šarmem a umem vytvořil neuvěřitelnou historii o zvířátkách a lidech. ()

samsozz

nehnevajte sa na mňa ale je to sračka. Vždy to na Vianoce skipujem. Snažil som sa to niekoľko krát pozerať ale je to jednoducho debilina ()