Král sokolů

• Slovensko Sokoliar Tomáš (více)
TV spot

Královský sokol, co hrdě létá v modrých výškách nad hřebeny divokých hor, učaroval hradnímu pánu Baladorovi. Kdo toho sokola chytí a vycvičí, ten dostane zámek na Dunaji… Nechme se společně zavést do středověku, do prostředí krásných, ale divokých hor, kde žije čtrnáctiletý Tomáš (B. Holiček) se statečným srdcem, v němž se právě probouzí doposud nepoznaný cit i touha po svobodě a volnosti. V lesích pod hradem mocného Baladora (J. Kukura) žije společně se svým otcem (V. Jedlovský), panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou klidně až do chvíle, než otec tragicky zemře. Proto musí odejít prosit o práci na hrad, kde právě probíhají zásnuby Baladorovy dcery, půvabné Forminy (K. Jandová) a mladého šlechtice Ostrika (J. Žvásta). Nechtěně se zaplete do intriky, kterou připravil zlý Iver (J. Langmajer) svému odvěkému rivalovi, sokolníku Vaganovi (W. Kownacki). Ten je pomluven a musí prchnout. Má ale za spojence Tomáše, který rozumí řeči zvířat a ptáků a zná nejedno tajemství přírody… (Česká televize)

Ydrosten

Nudný a zoufalý pokus o pohádku. Tohle už ani není normální, za co se vyhazujou prachy. ----- .A pořád se ti mamlasi co to točí, nepoučí. ()

Anduril

Rozprávka s pekným námetom a potencionálom (Taký náš pán zverov). Ani jedno však nebolo využité na 100%. Herecké výkony iba priemerné, príbeh zdĺhavý... Keby som ju nepozeral s dobrou partiou, tak by som sa asi riadne nudil. Bavili ma však zábery na peknú prírodu a hlášky hlavného hrdinu. Podľa mňa na hlavného hrdinu z rozprávky bol riadne drzý a nevďačný. Mladých baviť určite nebude... Jednu hviezdu dávam ako bonus za našu, stredoeurópsku réžiu a obsadenie. ()

lemonova

Trocha premrhaná šanca.. veľmi nerada to hovorím, ale najslabším článkom bol pre mňa Juraj Kukura, ktorého výkon mi pripadal, akoby sa mu vôbec nechcelo niečo hrať.. ale hudba bola kúzelná. ()

Rathalos

Spolupraca viacerych europskych statov a vysledkom je velmi pekna rozpravka,vzdy som bol a budem zastancom tohto zanru,lebo aspon na chvilu sa clovek moze vratit do detskych cias,ktore su tie najkrajsie...:-) ()

Torgal

Na naše (a tým myslím aj české) pomery skvelá výprava - málokedy vidím v tunajších filmoch uveriteľne pôsobiace stredoveké mestečko. Ďalšie plus sú cvičené zvieratá (samozrejme sokoly, kone a psy, ale aj kuna a malý maco) a dobre obsadené postavy. Hlavne predstaviteľ hlavnej postavy je sympaťák s tou správnou chlapčenskou drzosťou. Potešil ma aj Kukurov vladár, ktorý nie je typický rozprávkový trtko, ale rázny vodca. Celé zasadenie má vlastne od rozprávok celkom ďaleko, lebo tomuto svetu takmer úplne chýba ich naivita a čiernobielosť (hoci v Langmajerovom zlosynovi nie je ani štipka cti). Škoda, že príbeh - ktorý je inak celkom slušný - je rozprávaný takým kodrcavým a málo zaujímavým spôsobom s mizerným tempom. Kvôli tomu nemôžem ísť s hodnotením vyššie, hoci by som aj rád. 7-/10 ()

chlebos

Dobrodruzny snimek s perfektni kamerou, ktera film umi prodat. Vorlicek reziruje vyborne a herci jsou presni. Film se mi moc libil ()

Elenor

Tak tohle byl fakt úlet, pohádka naprosto o ničem...z obsazení vyniká jedině Kukura. Mistr Vorlíček by těch pohádkových pokusů měl raději zanechat, jinak zapomeneme, že natočil i kvalitní věci. ()

AntiasKing

Viděl jsem to v neděli ráno. Takže se mi to líbilo. Nevím jestli to bylo dabingem, ale sem tam to byla až příliž dětská pohádka (myslím hlavně kvůli některým dialogům). Jinak skvostná hudba a ani děj nebyl úplně předpovídatelný. Třeba jsem nečekal, že nakonec si Formina vezme Ostrika a ten že nebude takové nanicdílo jako většina princátek v podobných pohádkách. 65% ()

Acrobat

Zvolávam všetkých na nádejný slovenský film, všetci prídu už z ktovie akých pohnútok, lenže ja už v tej chvíli odchádzam. ()

quixote

Netuctová pohádka podle nápaditého scénáře s krásnými exteriéry a solidními hereckými výkony (nejen lidí, ale i zvířat). Na rozdíl od mnoha podobných pohádek je tu hodně akce (a ne přiblblé), celý příběh má logickou stavbu a hlavně duši. Povedly se i kostýmy. Poznámka pro ty, kteří se podíleli na české verzi: v češtině opravdu neříkáme ZMIZNI a ZMIZNITE!. ale zmiz a zmizte! ()

Khalia

Z nějakého pro mne dosud nepochopitelného důvodu to byla vždy má oblíbená pohádka z těch "novějších". A vždycky mě bude bavit od začátku do konce. :) ()

Puerdraco

Řekl bych, že tato pohádka byla asi posledním dílem p. Vorlíčka, na které se dalo koukat a nutno podotknout, že z pohádkové tvorby uplynulých dvaceti let je to silný nadprůměr. Ve snímku jsou skutečně nádherné přírodní scenérie, zvířatka, idylické sekvence ... vše ostatní pokulhává. Navzdory tomu všemu hodnotím nadprůměrně, snad z nostalgie. :o) Mimochodem, představitel Tomáše (Braňo Holíček) měl našlápnuto na nadějnou kariéru, ale taky jaksi pokulhává. Povídka J. C. Hronského je rozhodně zajímavější, doporučuji přečíst. ()

Petike

Ešte sa to dalo trochu scenáristicky podchytiť, ale nie je to vôbec zlá adaptácia adaptácie obskúrnej domácej povesti. :-)) Páči sa mi, že ponechali sfiktívnenosť postáv (tie mená !) a prostredia (o názvoch ticho, a z Krásnej Hôrky je, zdá sa, všade blízko...), hoci sa tomu snažili príjemne nasadiť nejaký uveriteľný stredoeurópsky rámec (prítomnosť šľachtických postáv zo susediaceho Poľska ma potešila už v detstve, prišlo mi to potom fakt bližšie k povesti než len nejakej generickej rozprávočke). Braňo je OK, ale zas až také terno to s ním nebolo. Pekná práca so sokolmi, skvostný výber prostredí, prevažne výborná kamera a hudba. Hoci to napriek snahe scenáristicky kríva, kuľhá, bezstarostná a hravá atmosféra a kvalita spracovania to zachraňuje pred tuctovosťou. ()