Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Věčné téma lásky, života a smrti v českém filmu podle Františka Hrubína... Příběh, který básník František Hrubín vyprávěl na prázdninové cestě do Florencie dvěma svým přátelům, prožíval jako chlapec v lešanském ráji svého dětství. Příběh, v němž Láska a Smrt hrály jednu z nekonečné řady svých partií o lidské osudy. V sázce byly životy studenta Vojty a mladého děvčete od kolotoče Teriny, k němuž chlapec zahořel láskou. Náhlá smrt dědečka, o kterého se Vojta stará, zamíchá karty zcela jinak právě ten večer, kdy jsou s Terinou smluveni na společném útěku „někam“. O pointu zdánlivě prostého příběhu se však postará setkání někdejších soků v lásce. Studenta, z něhož se stal ředitel školy, a kolotočáře Viktora, který měl Terinu slíbenou od jejího otce… Přátelé Františka Hrubína byli nadšeni hloubkou a jímavostí tohoto zážitku a přesvědčovali Hrubína, aby stejně potěšil i čtenáře. Čtyři roky poté, co se "Romance pro křídlovku" stala jedním z nejúspěšnějších svazků Klubu přátel poezie 1962, oslovil příběh i statisíce filmových diváků. Nelehkého úkolu převést verše a naznačené dějové linie do filmové řeči se chopil stejně jako u předchozích filmových adaptací Františka Hrubína režisér Otakar Vávra. Hlavní role romantického příběhu o lásce, životě a smrtí mistrovsky ztvárnili Jaromír Hanzlík, Zuzana Cigánová a Štefan Kvietik. Snímek reprezentoval naši kinematografii na mnoha filmových festivalech (Bergamo, Sorrento, San Francisco, Moskva) a všude sklízel pozornost diváků i kritiky. (Česká televize)

(více)

Recenze (160)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Ceskoslovenska kinematografia ma 3 najlepsie filmy za svoju celu existenciu : SPALOVAC MRTVOL od Herza, KLADIVO NA CARODEJNICE a Romance pro kridlovku od Vavru. Reziser Otakar Vavra natocil krasny film o laske 2. mladych ludi. A to konkretne J. Hanzlik a jeho samica. Film srsi mladostou, vtipne sceny s kolotocom len dotvaraju kvalitnu filmovu jazdu, ktoru tento film zanecha na divakovej dusi. Naha samica kupajuca sa v potoku len potesi dusu takeho obstarozneho mentalneho invalida ako som ja- cechoslovak a mylovnik ceskoslovenskej kynemtagorafie. Vysiny 60. rokov spolu s genialnou reziou talentovaneho Vavru su tu predvedene v plnej krase. Jo a este jedna vec : najlepsim Vavrovym filmom je suverenne Kladivo na Carodejnice, ale sam tvrdil, ze najradsej ma Romance pro kridlovku 100 % ()

Ant 

všechny recenze uživatele

Nuda, nuda a zase nuda. Nemůžu si pomoct, ale tenhle film byl tak nějak o ničem. Hlavní milostná linka vůbec nefungovala, doteky-nedoteky vypadaly strašně uměle. Postava Teriny navíc působila velmi jednoduše a zkrátka protivně. Co bych vyzdvihla, je vztah vnuka a nevnímajícího dědečka, který mi připadal nenucený a v závěru i dojemný. ()

Reklama

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Možná to není ten z Vávrových filmů, který by mě nejvíc chytil za srdce, ale ta forma vyprávění je úchvatná. Krásné lokace, na kterých se točilo, výtečný Kvietik a ten umírající děda, to člověka nemůže nechat chladným. Tak se vlastně ptám, kdože v tom vlastně hrál hlavní roli a jistý si tedy nejsem. Krásný film. 90% ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Poetická rozsáhlejší báseň Františka Hrubína se stala režiséru Otakaru Vávrovi podkladem pro podobně poetický film, ke hraje hlavní roli obraz (za kamerou stál Andrej Barla) a hudba (Jiří Srnka). Ostatně František Hrubín se podílel na scénáři. Po letech se u vchodu na hřbitov scházejí dva muži, kteří kdysi milovali dívku od kolotočů. Ve vzpomínkách se do té doby soupeření i jemné, romantické lásky vrací ten, jemuž to léto věnovala dívka větší náklonnost, a s níž by muž i odešel, kdyby nedošlo k tragické události. Poetika léta, koupání v potoce, probouzejícího se uvědomování si vlastní sexuality, kolotoče, příroda, to vše hraje svoji roli v tomto snímku, kde více než o rozvíjení děje jde o zachycení jednoho prchavého okamžiku lásky a dospívání. V hlavních rolích uvidíme Jaromíra Hanzlíka, Zuzanu Cigánovou, Štefana Kvietika, Miriam Kantorkovou, Janusze Strachockého (jehož namluvil Bohuš Záhorský) a další. Disk nenabízí nic obzvláštního, prostě to, nač jsme u bontonu zvyklí. Nemastný neslaný přepis obrazu, černobílého, ve formátu 1,33:1 (4:3), kde díky jisté nevyváženosti kontrastu určité scény zanikají. Český zvuk v Dolby Digital 2.0. A české a anglické titulky. A pak bonusy. Ty tvoří nijak podrobné filmografie, fotogalerie a nakonec rozhovory. Jaromír Hanzlík, Miriam Kantorková i Otakar Vávra dostali každý zhruba pět minut na vzpomínání, ale nějaké podstatnější informace, než kde se natáčelo a jak tam bylo hezky se nedozvíme, možná je ještě zajímavá vzpomínka na Zuzanu Cigánovou. ()

sud 

všechny recenze uživatele

F. A. Brabec nebyl první režisér, který se rozhodl zfilmovat báseň. Třicet let před ním dal Otakar Vávra na čas vale svým histrorickým heroickým velkofilmům a převedl na filmový pásek Hrubínovu "Romanci pro křídlovku". A sám souhlasím s panem režisérem, že se jedná o jeho nejlepší dílo. Nová vlna se vyznačovala novými režiséry, neherci a scénáři které jsou o ničem a zároveň o všem. Otakar Vávra, ač ostřílený kozák filmové režie, přispěl do tohoto období svojí troškou do mlýna za podpory filmového štábu, který si vybral povětšinou z mladých začínajících umělců a nadějných herců. Ať se jedná o chlapecky naivního Jaromíra Hanzlíka, ještě dívčí neženskou Zuzanu Cigánovou či Zampanovsky světáckého Štefana Kvietika, všichni se dokázali do svých rolí vžít a byli výteční. "Romance pro křídlovku" plyne s tóny Herkulových lázní za zvuků letní přírody, či rozhrkoceného kolotoče volně do svého dojemného vyústění. Co říci na závěr? Často s posměšným úsměvem leckde pročítám o každém druhém lyričtějším filmu, že se jedná o filmovou báseň. A ačkoli se tomuto titulování vyhýbám, "Romance pro křídlovku" se lépe vyjádřit nedá. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (14)

  • Jaromír Hanzlík uvedl, že roli Vojty dostal proto, že měl velké uši, stejně jako autor scénáře František Hrubín, který Vojtu napsal jako autobiografickou vzpomínku ze svého mládí. Jedná se ovšem o nadsázku a Hanzlíkovu veselou historku z natáčení, režisér Otakar Vávra obsadil Hanzlíka podle typu, který se pro roli hodil. (sator)
  • Film se natáčel v obci Vysoký Újezd. (troufalka)
  • Otakar Vávra považuje tento svůj film za vůbec nejlepší. (Spinosaurus)

Související novinky

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011

16.09.2011

Ve věku 100 let zemřel včera nejstarší žijící český režisér Otakar Vávra. Režisér před nedávnem podstoupil operaci zlomeniny krčku, kterou si přivodil krátce po jarních oslavách svého významného… (více)

Reklama

Reklama