Ačkoliv předlohu považuji za jednu z nejlepších Kingovek, tohle zpracování mě kupodivu příliš nezklamalo. Ono natočit TO není vůbec jednoduché. Do filmu se podařilo dostat prakticky celou knihu a myslím, že ne tak špatně. Vidím, že Pennywisse všem připadal na filmu nejlepší, mně paradoxně vadil nejvíc, jako ztělesnění čisté hrůzy z knihy mi opravdu nestačil. Herci byli velmi slušní, závěr nebyl moc povedený ( dabing samozřejmě příšerný ). Takže celkově na TV film lepší tři*.(1.5.2005)

Už nikdy nechcem vidieť filmové spracovanie skôr ako si prečítam literárnu predlohu. Obzvlášť v prípade diel amerického autora Stephena Kinga. Som vášnivý čitateľom jeho románov a poviedok. V mojej súkromnej knižnici mám, ku dnešnému dňu, 36 jeho kníh. Väčšinu z nich som prečítal viac krát. Ale román "TO" som dlho neúspešne zháňal. Asi pred mesiacom som ho doslal darom od svojej priateľky v paperbackovom vydaní. Knihá má niečo cez tisíc strán, ale doslova som ňou preletel. Neskutočne pohlcujúci príbeh o mladosti, priateľstve a stašnom, amorfnom Zle, ktoré miliardy rokov sídli pod mestom Derry v štáte Maine, USA. Jeden z najlepších románov geniálneho spriadača príbehov, s bezhraničnou fantáziou, Stephena Kinga. Skvelé. Dokonalé dielo. Čitateľský zážitok najvyššej akosti. TO sa nedá zachytiť vo filmovej podobe. TO si treba prečítať. ***(28.1.2008)

na TV produkciu výborná práca, či už po príbehovej stránke, kde dobre ladí rodinný hravý motív s prechodom do tej drsnejšej krvavej stránky, rovnako tak trikovo na úrovni, dobré masky a nechýba slušná dávka napätia, trošku na škodu je ta minutáž, veselo sa mohla spraviť aj kratšia verzia ale ináč spokojnosť /70%/(26.10.2015)

Film, který hrozně špatně zestárnul, ale stále ještě má pár momentů, které dokážou postrašit. Pennywise je nejlepším prvkem, hůř už na tom jsou lidští hrdinové. Ironicky jsou lepší ti dětští, jejich dospělé verze jsou naprosto nijaké. Bohužel se nepodařilo přenést na plátno to zvrácené kouzlo, které má předloha Stephena Kinga. Je to jedna z jeho nejlepších knih, protože se podrobně a přitom zajímavě zabývá vnitřními démony, dětskými sny i traumaty, které se pak táhnou do dalších dekád života hrdinů. Je to mistrně napsaný opus a pro fanoušky hororů povinnost a ze srdce doporučuji si ho přečíst. Což se o tomhle filmu říct nedá.(4.7.2016)

„Ten bezstarostný chalan z vás vyšumí ako vzduch z pneumatiky, jedného dňa sa pozriete do zrkadla a zistíte, že sa na vás pozerá nejaký dospelý.“ Úryvok som si dovolil opísať z objemného (má viac, ako 1000 strán) románu Stephena Kinga. Bohužiaľ, nič podobné, príjemne melancholicky nostalgické, vo filme nenájdete. Je to proste len béčkarský horor, ktorý sa síce za svoju béčkarskosť nehanbí (čo je sympatické... relatívne), ale rozhodne by som videl rád „áčkarskú verziu“ s tomu odpovedajúcim rozpočtom, scenárom a hereckými výkonmi. Hoci sa pokladám za Kingovho fanúšika, román ma neoslovil, hoci ho každý druhý pokladá za „najlepší na svete“. Ale okej, zopár dobrých momentov to má. Bohužiaľ, filmová adaptácia je predvídateľná, nepomáhajú jej predpotopné triky (Mesiac, pavúk) ani masky, čo je však horšie – výkony dospelých sú otrasné. Ich „detské verzie“ sú na tom prekvapivo lepšie a práve detskú rovinu hodnotiť podstatne lepšie (80%), ako „dospelú“ (40%). Tá je i kvôli otrasným hercom trápna, často až smiešna. Detská rovina má nepopierateľné kúzlo a príjemnú atmosféru. Výrazným plusom je tiež Tim Curry ako Tancujúci klaun Pennywise. Hoci by som si dĺžku (takmer 200 minút) dovolil pokladať skôr za plus, pôsobil príbeh skratkovito resp. príliš zhusteno (v podstate je to jedno a to isté...) a ako čitateľovi románu mi chýbala absencia scén, ktoré ma v knihe vyložene nadchli (Korytnačka, prílet Pennywisea z vesmíru, retrospektívne pasáže z „histórie mestečka“, Henryho gay sex, detská swingers párty v kanáloch). Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/471/(26.5.2005)