Zelená karta

• slovenský

Zelená karta

Komedie / Romantický

Austrálie / Francie / USA, 1990, 103 min

Překrásná Andie, sympatický frňák Depardieu, spousta zeleně a jedna velmi příjemná romantika. Nic revolučního se nekoná, ale Weir by špatný film nenatočil...(4.11.2008)

Oscar 1 nominace: Scénář(8.3.2004)

3 pětihvězdičkové scény (imigrační kontrola v bytě, ta fantasticky natočená dusná vzájemná přitažlivost při odchodu ke spánku, hra na klavír), ale celé mi to připadá takové přitažené za vlasy. A chemie mezi Depardieuem a MacDowell tu teda moc nefunguje.(7.5.2013)

Zelená karta je případ filmu, který funguje díky chytrému castingu. Upřímně řečeno, bez ústřední herecké dvojice Gérard Depardieu a Andie MacDowell by šlo jen o tuctovou romanci, kterých filmová studia chrlí bez oddechu kvanta. Spojit robustní emotivní herectví Gérarda Depardie s jeho hranatou, na první pohled neohrabanou postavou, s jemnou křehce působící a spíš k intelektuálnímu projevu inklinující Andie MacDowell bylo mazané a vyšlo na jedničku. Jako komedie u mě Zelená karta nikdy příliš nefungovala, na to jí schází vtipné a nadčasové dialogy stylu Francise Vebera nebo funkční gagy. Většina úspěšných scén, které se snaží hrát na humornou notu (s výjimkou několika půvabných momentů typu "Můžu jít na záchod?" - "A proč?"), využívá právě kontrastních rozdílů obou herců. Romantická linka s několika emočními vrcholy a otevřeným koncem ale působí velmi dobře. Režisér Weir vede svoje ovečky a celý filmový štáb spolehlivě, ale námět skýtal větší možnosti a scénář šel ještě dopilovat, aby vznikl opravdu velký film. Případ sám pro sebe je Andie MacDowell, vcelku průměrná herečka, která se k filmu dostala jako mnoho jiných přes modeling, a neskutečně sympatická příjemná osůbka, která při dobrém vedení dokázala v 90. letech, kdy byla na vrcholu svého fyzického půvabu, film výrazně zvednout. Celkový dojem: 65 %.(8.2.2010)

Velmi pěkná romantická komedie. K této si kromě romantiky a legrace můžete připočíst i docela nosný příběh. Gérarda Depardieu i Andie MacDowellovou mám rád, takže není co řešit.(6.4.2007)