Zelená karta

• slovenský

Zelená karta

Komedie / Romantický

Austrálie / Francie / USA, 1990, 103 min

Staré známé téma - střet dvou odlišných lidí, co však k sobě jakýmsi způsobem patří. To je mnohokrát vyzkoušený základ, a když se přidá dobrá a neotřelá výchozí situace (zde potřeba zelené karty a nádherný skleník), dobří herci, dialogy, zařazení do prostředí ...a ten zmiňovaný krásný skleník :) tak má film velké šance stát se nadčasovým klenotem. Humor mu dodávají kulturní střety, které nutně vznikají mezi Američankou, co pojídá zrní a francouzským gurmánem. Film navíc popírá klasické atributy hvězdy romantického filmu. Protože ty Gérard Depardieu skutečně neztělesňuje! A přesto to jde. :-)(13.10.2003)

Téma Kráska a Zvíře trochu jinak, ale skvělý Depardieu, nadupané dialogy. Pamatuji si nejvíc, s odstupem času, na prales v bytě v kontrastu s flegmatickým buranem, který doslova klame tělem.(15.9.2010)

Zelená karta je případ filmu, který funguje díky chytrému castingu. Upřímně řečeno, bez ústřední herecké dvojice Gérard Depardieu a Andie MacDowell by šlo jen o tuctovou romanci, kterých filmová studia chrlí bez oddechu kvanta. Spojit robustní emotivní herectví Gérarda Depardie s jeho hranatou, na první pohled neohrabanou postavou, s jemnou křehce působící a spíš k intelektuálnímu projevu inklinující Andie MacDowell bylo mazané a vyšlo na jedničku. Jako komedie u mě Zelená karta nikdy příliš nefungovala, na to jí schází vtipné a nadčasové dialogy stylu Francise Vebera nebo funkční gagy. Většina úspěšných scén, které se snaží hrát na humornou notu (s výjimkou několika půvabných momentů typu "Můžu jít na záchod?" - "A proč?"), využívá právě kontrastních rozdílů obou herců. Romantická linka s několika emočními vrcholy a otevřeným koncem ale působí velmi dobře. Režisér Weir vede svoje ovečky a celý filmový štáb spolehlivě, ale námět skýtal větší možnosti a scénář šel ještě dopilovat, aby vznikl opravdu velký film. Případ sám pro sebe je Andie MacDowell, vcelku průměrná herečka, která se k filmu dostala jako mnoho jiných přes modeling, a neskutečně sympatická příjemná osůbka, která při dobrém vedení dokázala v 90. letech, kdy byla na vrcholu svého fyzického půvabu, film výrazně zvednout. Celkový dojem: 65 %.(8.2.2010)

Velmi pěkná romantická komedie. K této si kromě romantiky a legrace můžete připočíst i docela nosný příběh. Gérarda Depardieu i Andie MacDowellovou mám rád, takže není co řešit.(6.4.2007)

Až někdy budu mít opravdu hodně volného času, zahraji si hru "najdi deset rozdílů". Dám si přetěžký úkol a ty rozdíly budu hledat v amerických romantických komediích. Zelená karta radostně zachovává kliošoidní téma: nejdříve se nechtějí, potom se poznají a pak se chtějí. Ach jo, kdyby tvůrci aspoň přeházeli pořadí. I změna na úkor srozumitelnosti by byla žádoucí. Ale nic. Jako vždy sympatická hlavní dvojka, občas mírně humorná situace a závěr naštěstí není až takový hepáč.(9.12.2012)