Zelená karta

• Francie

Zelená karta

Komedie / Romantický

Austrálie / Francie / USA, 1990, 103 min

Téma Kráska a Zvíře trochu jinak, ale skvělý Depardieu, nadupané dialogy. Pamatuji si nejvíc, s odstupem času, na prales v bytě v kontrastu s flegmatickým buranem, který doslova klame tělem.(15.9.2010)

Peter Weir natocil uz spoustu lepsich filmu, to je bez debat, ale ja mam tenhle film celkem rad. Pro me to je nadprumerna romanticka komedie s nekomplikovanym dejem, ktery ale dava prostor pro spoustu romantickejch i komedialnich prvku. Herci jsou prijemni Gérard Depardieu i Andie MacDowell hrajou pekne a dobre se na ne diva. Hlavne ze zacatku, kdyz se jeste spis nesnasi, je to hodne dobry, pak kdyz uz je to spis jen romantika film trosku ztraci, ale presto nadprumer.(5.6.2005)

3 pětihvězdičkové scény (imigrační kontrola v bytě, ta fantasticky natočená dusná vzájemná přitažlivost při odchodu ke spánku, hra na klavír), ale celé mi to připadá takové přitažené za vlasy. A chemie mezi Depardieuem a MacDowell tu teda moc nefunguje.(7.5.2013)

Chvíli jedna hláška za druhou, chvíli čistá romantika a srdcovka s dlouhým myšlenkovým dozvukem. Sice s pomalejším rozjezdem, ale s něžně chemickou přitažlivostí a atmosférou.(20.8.2005)

Andie a Gérard. Střešní byt se skleníkem. Chemie pracující na plné obrátky. Charizma francouzského (sice tloustnoucího, ale co jako?:) chlapíka, který vlastní jeden z nejtypičtějších nosů filmového plátna ruku v ruce s přirozenou krásou americké ženy s nádhernými, kudrnatými vlasy. Lehký, inteligentní humor, v jehož stylu se nese celý film, dialogy i atmosféra. Nejvíce mě rozesmála scéna, kdy za Bronte a Georgem přijdou dva pracovníci z imigračního oddělení. Oba dva se sotva poznali a mají vyprávět o svém manželství a o tom, jak se poznali. Tato situace přináší geniální rozehrávání a instinkty ze strany Bronte a George. Okouzlující je rovněž scéna ze závěru filmu, kdy se na sebe oba několik sekund dívají přes sklo kavárny. Beze slov, pouze pohledy a lehké úsměvy. V nich dokázali říct vše. Konec filmu mě sice plně neuspokojil, ale scény před ním mi daly alespoň to, nač jsem po celý příběh čekala. Pro mě téměř geniální snímek.(29.12.2011)

• - Film získal dva Zlaté glóbusy, a to v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec v hlavní roli, o kterého se zasloužil Gérard Depardieu. (Terva)

• - První anglicky mluvený film pro Gérarda Depardieu. (Karlos80)

• - Peter Travers, filmový kritik z časopisu Rolling Stone, popsal film jako "okouzlující romantický bombónek". (Terva)