Dramatický příběh Krušnohorského pohraničí se odehrává na podzim roku 1938, kdy mezi českými a německými obyvateli začíná docházet k otevřeným konfliktům, které tvrdě postihují nejen životy národnostně rozdělených sousedů, ale krutě zasahují zejména do osudů smíšených rodin. Vyhrocená situace vede k boji, který však nemá vítězů. S odstoupením pohraničí se po mnichovském diktátě leckteří čeští obyvatelé v malé krušnohorské vesnici nesmíří, bojují s provokujícím henleinovci, ale nakonec musí poslechnout vyšší rozkazy a vydat se do vnitrozemí. V režijním pojetí se patrná dokumentaristická průprava režiséra Jiřího Weisse, který tímto snímkem debutoval na poli celovečerního hraného filmu. (oficiální text distributora)

harycek

Pamatuji si to z mládí a tehdy se mě to docela líbilo , to hrdinství našich vojáků kteří se nehodlali podrobit bez boje nejvíc mi utkvěl v paměti R. Deyl ml.!!!! ()

pafka

Nevim, co tomu vytknout. Dramaticky skvele vystavene, nuda ani chvili. Vse do sebe zapada, vzdy nasleduje dalsi scena, ktera vas zase prekvapi. Film, ktery byl natocen jeste bez bolsevickych blabolu a tak se muze divak dozvedet, jak to tak asi bylo. Pokud jste toto videli a jste jeste presvedceni, ze na odsunutych nemcich se stalo bezpravi? Ne tak docela.... ()

SNCF

Další excelentní film, který mohl v této formě vzniknout pouze brzy po válce. Vystihuje bezmoc vojáků, kteří vždy a v každé době musejí plnit rozkazy ať jsou sebevíc proti jejich přesvědčení. ()

Winster

Až mi zase jednou bude někdo vykládat, jak jsme se po válce zachovali k němcům, tak mu řeknu ať se jukne na tenhle film. Krásně je zde zachycenou to jak to probíhalo...Pěkný film, skvělé obsazení krásně patrná úloha našich četníků a vojáků. ()

brasek

Zaujímavý snímok. Prvú hodinu viac drámy ako akcie, potom už skoro čistokrvný vojnový film. Škoda, že príbeh nebol viac zameraný na vojakov československej armády, ale filmári do popredia podsúvajú agresívnu nemeckú menšinu. ()

antragus

Hodně dobře zpracováno a zcela zasloužené čtyři hrabající se pomalu až někam k pětce. A co se týče autenticity, neodpustím si vzpomínku na svého zeměpisáře z gymplu, také v pohraničí, který říkal: "Jo, Němci teďka řvou jak jsme jim ublížili při odsunu a jak chtějí to, co jim právem náleží. Ale pro tyhle ublížené začínají dějiny 20. století až rokem 1945. Proč jinak nikdo z nich nemluví i o tom, jak za mými prarodiči přišla v třicátém osmém banda Němců a řekla jim, že pokud nebude jejich chalupa do druhého dne vyklizená a oni nebudou ve vnitrozemí, nebudou už prostě vůbec!" Takže ať je to zabarvené jak chce, který hrdý národ nám tady ve střední Evropě tu druhou světovou rozhýbal nejvíc všichni dobře víme. ()

Motherlovebone

neřeším obsah filmu, ale herecké výkony, zpracování přestřelek a bitek. Možná tohle dílo vystihuje charakter doby, ale provedení je více než mrzuté. Herci přehrávají ještě víc, než tomu bylo ve třicátých a čtyřicátých letech zvykem ()

Pompeius

Překvapivě kvalitní a uměřený film, ještě bez bolševického ideologického balastu. Jenom se tam nevyskytuje žádná kladná německá postava, neboť i ti, kteří nejdou s nacistickým davem, jsou přinejmenším slaboši nebo zbabělci. ()

corax8

Až na pár propagandistických žvástů se jedná o povedený film. A to jak po stránce příběhu, tak filmařské práce. ()

JARDAHONDA

Děj filmu zavede diváka do Krušnohorského pohraničí, kde se píše podzim 1938 a čeští obyvatelé musí opustit své domovy. Příběh ukazuje problematiku smíšené česko - německé rodiny. V podstatě kultovní záležitost filmů pro pamětníky s tématikou končícího transferu německo - českého obyvatelstva z pohraničních území.. Velmi podařená záležitost 85% ()

xyran

Od mojí babičky vím, že film reálně popisuje dění v Sudetech. Věrně vykresleno, co byli Sudeťáci za dobytek - ano ten dobytek, kterému se dnes klaní a leze do řiti Bělobrádek s Hermanem a mnoha dalšími... ()

OtokPag

100% tenhle film je klenot! 🇨🇿 Není to příjemný pohled na naše bývalé německé spoluobčany. Ukazuje to ale, že poválečný odsun bylo správné řešení! ()