Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Rominator

Orson Welles nenatočil špatný film a vidět ho v době vzniku, určitě bych šel s hodnocením mnohem výše, ale z pohledu dnešního diváka nejsem ohromen. ()

HAL

Charles Foster Kane - osobnost, boháč a muž který se tvářil jako největší filantrop na světě a přitom pro něj ostatní lidé neznamenali nic víc než sochy které sbíral. A také velmi zajímavá postava která vznikla v hlavě jednoho z nejtalentovanějších režisérů své doby, Orsona Wellse. Jeho film o posmrtném poznávání fiktivní postavy je ukázkou brilantní filmařiny a skvělého hereckého umu. I když není dokonalý a jen těžko bych ho dnes označil za nejlepší film všech dob, tak za vidění rozhodně stojí a navíc od dne své premiéry vizuálně takřka vůbec nezestárl. 8/10 ()

misterz

K tomuto filmu už bolo všetko napísané, všetko povedané. Nikomu sa v dejinách kinematografie nepodarilo to, čo vo svojej takmer prvotine predviedol Orson Welles. Majstrovsky prerozprávaná retrospektívna biografia zabalená do neopakovateľnej a všetky zmysly pohlcujúcej noir atmosféry. ()

MIMIC

Odmyslite si inovatívnosť filmárskych postupov a sústreďte sa na samotný príbeh a jeho emocionány dosah. Je to zaiste nadpriemer, rozhodne však nič geniálne. Boháč, ktorý tesne pred kremáciou zistí, že šťastie nie je v peniazoch? Hm, mám šťastie, nie som profesionálny filmový kritik a teda sa nemusím tváriť, že je to najlepší film v dejinách, keď jasne vidím, že nie je. Kde teda súdruhovia z filmových rebríčkov urobili chybu? ()

Snorlax

Film by to byl skvělý, ale co naplat, Welles byl ukrutně špatný herec. Toporný, nevěrohodný, ne a ještě jednou ne jeho hraní. Ovšem film je natolik fascinující, že málem tuto příšernou hereckou impotenci dokáže smazat. ()

Payushka

Ano, ma to svoje mouchy a chvilema je dej roztahany, ale Orson Welles je nadcasovy, predbehl svou dobu a v dobe, kdy lide neznali atomovou bombu, natocil retrospektivni masterpiece. Na zacatku mi byl Kane hrozne sympaticky, uprostred jsem ho nenavidela, na konci jsem ho litovala. Wellesovi vsechno vyslo, jak chtel. Akorat bych mu jeste prala toho Oscara za rezii - myslim, ze byla tisickrat lepsi, jak ve Fordove Zelenem udoli. ()

Webb

Dobře natočená životopisná klasika o člověku s velkou mocí, který měl vše a chtěl ovládat lidi. Welles tento film natočil ve svých pětadvaceti letech, obdivuhodný výkon, stejně jako herců, které on sám velice dobře vede. [8/10] (Mercury, RKO) (Čb. /// Produkce: Orson Welles /// Scénář: Herman J. Mankiewicz, Orson Welles /// Kamera: Gregg Toland /// Hudba: Bernard Herrmann /// Oscar: Herman J. Mankiewicz, Orson Welles (scénář) /// Nominace na Oscara: Orson Welles (nejlepší film), Orson Welles (režie), Orson Welles (herec), Perry Ferguson, Van Nest Polglase, A. Roland Fields, Darrell Silvera (výprava), Gregg Toland (kamera), Robert Wise (střih), Bernard Herrmann (hudba), John Aalberg (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

tak v prvom rade - na 25 ročného chalanka ukočírovať tak masívnu produkciu, tak veľkú výpravu - klobúk dolu! po druhé - v dvadsiatich piatich herecky bezchybne stvárniť tak komplikovanú postavu, ktorá sa vyvíja a vierohodne zobraziť všetky jej životné a vekové štádiá od dvadsiatky po starobu - cylinder dolu! toto dielo je naozaj výnimočné a keď si vezmem, že mnoho filmov zo 60. a 70. rokov nie je tak "sviežo", inovatívne, originálna a nadčasovo napísaných a natočených (čiže časom sa na nich prejaví ten vekový odstup), širák dolu! naozaj impozantné dielo! ()

Anderton

Najlepší film všetkých čias je asi také ohodnotenie ako najkrajšia žena na svete. Pre každého je najkrajšia žena tá, do ktorej je zaĺúbený, no a ja som sa do tohto filmu nezaľúbil. Aj keď jeho kvality chápem a uznávam ich. Mimochodom je to veľmi ťažký film a mal som pocit, že trvá o hodinu dlhšie ako tie dve hodky. Welles je charizmatický zhruba ako Stewart alebo Peck. Jeho sebavedomie kričí na všetky strany. ()

Vodnářka

Přestože dějově mě film až tolik nedostal, za své vypravěčské postupy, ať už důmyslné využití novinových článků, vzpomínek jeho okolí, 'záhady' okolo "rose buttonu", nebo různých jiných inovativních metod, za ten úžasný střih i kameru by si snímek zasloužil mnohá ocenění, i kdyby byl natočen v dnešní době. ()

Frajer42 odpad!

I kdybych tohle viděl tak před 60 lety, troufám si tvrdit, že by to na mém hodnocení příliš nezměnilo.Dnes, v rozjetém 21. století marně hledám slušná slova, kterými bych film hodnotil. Jediné slušné a zároveň naprosto výstižné slovo jsem přece jen našel...NUDA!!!... Pokud se kvalitní film vyznačuje nesnesitelnou nudou, tak tohle je skutečně klenot, který nemá v celé historii kinematografie konkurenci. Opravdu jen nevěřícně kroutím hlavou nad tím, v čem někomu připadá tahle sračka vyjímečná. Nevidím tu žádný výrazný převrat v kinematografii, snad až na kameru, která svoji dobu předběhla, ale co je platná dobrá kamera ve filmu, který postrádá vše ostatní. Troufnu si tvrdit, že nudnější film jsem za celý svůj život neviděl. Asi 40 minut před koncem jsem to musel vypnout. Opravdu déle to snášet nešlo. Uplatnění filmu shledávám snad jen jako mučící nástroj, protože než abych tuhle sračkoidní nudu musel vidět do konce, tak bych přiznal snad cokoliv.. Kam se hrabe water boarding. Takhle vysoké hodnocení zde si dokážu vysvětlit snad jen tak, že mnoho uživatelů je o mnoho chytřejší než já a téhle sračce se obloukem vyhne a nebo mnoho uživatelů je zbabělých a bojí se napsat vlastní názor a vydat se cestou proti davu. Jestli tohle někomu připadá na 5 *, tak by zde bylo asi potřeba hodnocení v rozsahu, tak 250 *. Abychom mohli být zcela objektivní. Co dodat na závěr? Snad jen, že je mi opravdu líto, že nemohu s vámi onanovat nad tímto obrovským klenotem kinematografie. A všem hodnotícím 3* a výše přeji ten nejkvalitnější a dvě hodiny trvající kinematografický orgasmus. ()

boshke odpad!

Ne, tohle opravdu, opravdu ne. Viděli jsme skutečně všichni to samé? Černobílé a vrcholně nudné? Film přece neoceňuji (hlavně) dle zásluh a technických disciplín, leč dle toho, jak se mi líbil. Když shlédnete vrcholně nudnou ságu o hraběcím rodu ze sedmnáctého století, nedáte jí přeci pět hvězd kvůli hezkým exteriérům a kostýmům a kvůli originálnímu střihu zvuku, který se stal milníkem v ozvučení filmů... Pro mne čistá, krystalická nuda. S největší pravděpodobností to vůbec nejnudnější, co jsem kdy viděl. Mohly být filmy trapnější, nechutnější, zoufalejší či politováníhodnější, nudnější však ne. Přitom proti starým filmům jako takovým nic nemám, ač je aktivně nevyhledávám... Nenašel jsem vůbec nic hodno hvězdy. Vy se však z tohoto "klenotu kinematografie" klidně pos*rte... 0% ()

swamp

Charles Foster Kane..postava egocentrická s mocnářskými choutkami, nebo pouze člověk, kterému chybí "rosebud"? Úchvatný film se skvělou kamerou..snoubení šera a tmy dovedl režisér k dokonalosti..co dodat..kdo neviděl, neuvěří! :) ()

Ant

Občan Kane byl ve své době jistě převratným filmem a ani po druhém zhlédnutí mu nemůžu upřít velkou působivost a charismatický výkon Orsona Wellse. Ale jednoduše si myslím, že od roku 1941 byla natočena spousta filmů, která se Kaneovi nejen vyrovná, ale také ho převyšuje. ()

nascendi

Občan Kane je pre mňa výnimočný už aj tým, že keď som ho videl po viac ako 40 rokoch, nedoplatil na to, ako mnohé iné, stratou hviezdičky. Je možné, že sa časť mladých divákov pri jeho sledovaní nudí, ale dnes už sú diváci, ktorým prekáža aj čiernobiely filmový materiál. Ja si naopak myslím, že Občan Kane je dielo, ktoré má čo povedať aj súčasníkom. Takéto strhujúce životné príbehy ľudí, ktorí svoju obrovskú energiu vyplytvali, sa odohrávajú v každej dobe. ()

Zodd

No... tak si mohu odškrtnout film, na který jsem se chystal až moc dlouho. A nelituji, to ani omylem. Pokud zhruba pochopíte, o čem je (a sám Welles potvrdil, že jsem se víceméně trefil), bude z něj mrazit. V opačném případě vám poslední scéna asi zabije celý zážitek. A je řeč o filmu, který je nyní 78 let starý! Tak jo, možná jsem se v něm trochu viděl (vyjma sugestivnosti poslední třetiny samozřejmě, pokud se to tak dá nazvat), ale ať už chcete nebo ne, může do menší či větší míry každý. Divák musí mít pevné nervy i být citlivý. A mít otevřenou mysl kvůli době natáčení, lepší mít volnou představu o vintage Hollywoodu a srovnání s našemi posledními generacemi. O víc nejde. P.S. Něco jsem zapomněl. VYHNĚTE SE SPOILERŮM!!! Nejnebezpečnější je 13. epizoda 3. série Family Guy, ale i nevinnější věci jako strip Peanuts a variace intra Animaniacs. Zřejmě oblíbený troll move. Mimochodem... hůl ve filmu byla. :) ()

Arsenal83

Staré a legendárne, zaujímavé ale podľa mňa len pre dobového diváka. Hlavne toho, ktorý vedel, o kom je to natočené. Na nás môže snímok pôsobiť trochu vzdialene. Cítil som sa od neho trochu odtrhnutý. Nevidím v ňom nadčasovosť. ()

Tomco

Keďže je takmer sedem desaťročí po premiére a som snáď jeden z posledných užívateľov, ktorý videl Kanea až dnes, nebudem sa venovať nejakej analýze, len uznanlivo skloním hlavu nad hereckým výkonom Orsona Wellesa, z ktorého som doslova na mäkko. Každý jeden úškľabok, mimika a zatvárenie sa, by stačili na samostatný film. Skutočná lahôdka. ()

Slarque

Dnes už moc nesejde na tom, zda si příběh střílel víc z Howarda Hughese nebo Williama Randolpha Hearsta. Co přetrvává, je vypravěčské mistrovství, se kterým Orson Welles poskládal komplikované puzzle svého celovečerního debutu. Dodnes překvapuje invenční technika práce s úhly kamery, hloubkou obrazu, nasvícením scény i postav. Výborná je i hudba Bernarda Herrmanna. A samotný příběh? Ať už ho vypráví kolik chce osob, titulní postava stejně zůstává nepostižitelná a nepochopená. Geniální dílo geniálního tvůrce! ()

WANDRWALL

Dobová záležitost, optimální pro milovníky vývoje filmového umění. Kdo by v dnešním dospělém věku věřil, že velké peníze mu zlepší život? Kolik lidí je má, ale nemá zájem o nic pořádného? Většina. A jak žijí dnešní miliardáři s vymoženostmi, které jim doba umožńuje? Pokud se o ně nezajímají, tak asi hůře než chudí lidé, co pěšky obejdou třeba zeměkouli... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)