Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

gabin(a)

Vůbec nechápu, že tento film není ne ve dvoustovce, ale v desítce těch nejlepších! A taky že jsem ho neohodnotila jako jeden z prvních filmů! Jedno ze zásadních děl světové kinematografie. Takhle jsem k němu kdysi přistupovala - značně skepticky, no jó, zase intelektuálští kritici propagují něco, nad čím obyčejný člověk kroutí hlavou. Byla jsem v šoku, jak precizní, stále aktuální, strhující a přitom srozumitelný je to film! Vřele doporučuji, poprvé jsem viděla za totality, jak nastavuje zrcadlo, a teď nedávno opět a to zrcadlo nastavuje stále:-)---Perfektní komentáře Radek99, Matty, hirnlego a Shadwell. ()

Pajky3

Pravděpodobně mě spousta místních fanoušků ukamenuje, i když proč by četli muj komentář, ale mě se to nelíbilo. Uznávám, že patří ke zlatému fondu kinematografie, ale mě to neoslovilo. Přišlo mi to mi prostě nezáživné, i když uznávám, že Orson Welles byl dobrej. Bohužel sem tímhle dílem prostě zklamanej. to se nedá nic dělat. ()

necisty

Radši bez hodnocení, protože bych tomu musel dát odpad a vy by jste mě tu sežrali. Možná jsem já ten strašný ignorant nebo kulturní barbar, ale tenhle film mi prostě přišel neskutečně nudný, usínal jsem u něj, až mě donutil jej asi po 50 minutách vypnout. Přehnaně umělá nabubřelost hlavních postav mě urážela. Tohle už asi nikdy nedodívám. ()

campix

Pro mě osobně malinké zklamání, ale to je dané spíše nesprávnými očekáváními. Film Občan Kane označovaný za jeden z největších milníků světové kinematografie, kterému vděčíme za to, jak film vypadá dnes. Jeden z filmů, který utvářel dějiny a já to tam po dlouho dobu vůbec neviděl. Největší devizou filmu je, že ani po těch letech neztrácí nic na svém lesku a stále slouží jako nekonečná studnice filmařských nápadů a postupů. Moje hodnocení je založené spíše vzhledem k významu filmu a jeho technickému zpracování. Hlubší dojem bohužel nezanechal, ale nechám to uležet a třeba si příště budeme rozumět více. ()

Jermann

''Best investigative reporting on the planet. But go ahead, read the New York Times if you want. They get lucky sometimes.'' (K, MIB) ()

WolfR

Občas Kane je úžasný v tom jak skvěle využívá dekorace, masky, vypravovací postupy a střihovou skladbu, samozřejmě na tehdejší dobu. Přesto, je to film, který mě emočně nezasáhl až tak, jak se ve všem filmových análech píše, 4 hvězdy. ()

FrankSusta

Mistrovský kousek s nejlépe napsanou a úžasně zahranou postavou ve filmu - trpí to jen na její nedostatek v první půlce filmu (sakra, ten Kane tam prostě v prvníhodině měl být mnohem VÍC!). Úžasně napsaný přerod a změna postavy... (I když vlastně, to se tam úplně nestane. Ale něco se tam děje! Ale jak to jen nazvat?) No, prostě je fakt úžasně napsaný a vlastně na to, že je to takový až dokumentární příběh, skvěle funguje a zaměstná myšlení po celou dobu filmu. Orson Welles předvedl úžasnou věc. V každém směru, co u filmu dělal. ()

czejny

Když si vezmu, že tomuto filmu je přes 60 let, asi ani nejsem hoden toho o něm psát. Avšak je úctihodné, co se podařilo Wellesovi natočit. Na 40. léta to muselo být něco úchvatného. Ať už díky ztvárnění nebo samotnému ději.Na tehdejší dobu nadčasové, ale pro dnešního diváka spíše zajímavá, mysteriózní podívaná, při které člověk jen žasne, co se před 60 lety natočilo. Zařazení do "škatulky" mysteriózní tomuto snímku patří právem, poněvadž pochybuji, že by někoho nechal chladným... Natočit film dnes na stejné téma, by asi moc lidí nezaujalo a spíš by se dal řadit k těm méně úspěšným filmům, jenže flm byl na točen v roce 1941 s novátorskými postupy, s velkou myšlenkou a to si získává obdiv i dnešního diváka... ()

tomeek

Doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale pořád nějak nechápu, co je na tom filmu tak fantastického. Viděl jsem v kině, ale i tak je to dlouhé a v podstatě o ničem. Myšlenku chápu, ale znám plno lepších filmů - i starších. ()

E=mc2

Musím vidieť ešte raz aby som sa utvrdil v genialite tohto rozprávačského diela. Krásne scény, svetlo, masky. Orson Welles. ()

moviefilm

Veľmi zvláštny film. Vysvetlenie len náznakové, musel som sa pozrieť po prístupných zdrojoch, aby som ho skutočne pochopil a viem plne pochopiť ľudí, ktorí v tej dobe film ušľapávali pod zem (myslím kritikov, nie Hearsta), ale na tú dobu, s tými prostriedkami a s vedomím Wellesovho veku, to bol jeden neuveriteľný skvost kinematografie. Mne samému dal inšpiráciu na najbližší (pol)rok... ()

Mylouch

Mrazivý lexikon médií, podnikání, politiky i psychologie osobnosti a pomíjivosti v pohledu za oponu, který vyjevuje všedně banální pozadí našeho konání. "Kdybychom zjistili, co je to Poupě, všechno by se vysvětlilo..." O muži, kterého magnátství docela bavilo. Nikoliv neprávem klasika a vzor dodneška. Formálně pozoruhodný předobraz, který v různých aspektech dodává hlubší pochopení i svým četným následovníkům - Zeligovi, Forrestu Gumpovi nebo Scorseseho Letci ad. ()

vesper001

Bolestná je ztráta toho, co jsme nezískali. Byla jsem skeptická, protože Kane je takový fenomén, byla jsem skeptická, protože taková já jsem. A nakonec mě to pohltilo, fascinovalo i sebralo. Není to totiž jen výjimečně natočený životopis strýčka Skrblíka, ale citlivá i nelítostná reprodukce příběhu muže, který „mohl být králem, ale nebyl“, Charlese Fostera Kanea, který dosáhl z povrchně lidského hlediska maximální míry úspěchu. Byl cílevědomý, sebevědomý, bezohledný, sobecký, velikášský, průbojný a zcela bez skrupulí. Získal moc, peníze, slávu i od všech požitků, co jich svět může dát. Přesto na konci filmu i životní cesty stojí Kane uprostřed svého pohádkového bohatství a neuvěřitelného luxusu, který nahromadil, po tom všem, co si vybojoval, anebo prostě vzal, a co mu ale štěstí nepřineslo. Stojí jako politováníhodné, zklamané dítě se svěšenými rameny a slzami ve zraněných očích a šeptá to slovo: „poupě“. O to nejcennější v životě přišel – ačkoli nebo protože toho nikdy nedosáhl. Jeho starý přítel Leland (lze-li ho tak nazvat), o něm říká: Pro lásku udělal vše. To jediné, co po životě chtěl, byla láska. To je Charlieho příběh. Jak ji všechnu ztratil. Neměl žádnou na rozdávání.“ ()

andrii

Hlavní zpráva dne. Objemný životní román páně velikána na titulní straně. Opěvovaný průkopník slovy, obrazem, zrcadlem těch, kteří mu byli na blízku. Odhalená socha umu zahaleného mediálního magnáta, jednoho megalomanského osudu, podepřeného i rozviklaného výjimečným magičnem, lahodným i hnilobným sídlem opia moci. Měl vše, na co prstem, penězi, postavením ukázal, ale co s materiálním bohatstvím, když srdcem mihotá bída. Ostatně i odpověď na to, kdo nebo co bylo "poupě," zůstává lichá. Jako poslední dílek, který nezapadl do skládačky. Snad jím byl sám. Malý chlapec, který se v dospělosti vytáhl a rozvil v nevídaný květ, do výšin i do šířek. ()

Reverse01

Bude to už pár rokov čo som videl film Občan Kane prvý krát. Pamätám si, že som vtedy od filmu veľa nečakal avšak na moje prekvapenie bol natoľko prepracovaný, že som nedokázal nájsť tie správne slová na recenziu. Po prečítaní potrebnej literatúry som dospel k názoru, že ide o významné dielo, ktoré tvorí základ samotného filmu. Môžeme hovoriť o jeho štruktúre, práci s kamerou, hereckých výkonoch, výber výpravy či skomponovanej hudby nikdy toho nebude dosť pre opísanie tohto diela. Wellesove nápady boli veľmi inovátorské napr. pre vyvolanie zvedavosti diváka bolo Kaneovo životné tajomstvo zhrnuté do jedného slova "Rosebud". Toto slovo sa stáva pre celý svet neriešiteľnou záhadou a jedine divák sa dozvie na samom konci vytúženú pravdu. Film sa snaží v divákovi vyvolať potešenie zo zvedavosti a uspokojenie z toho, že pri sledovaní zapája rozum. Týmto sa divák stáva súčasťou filmu pri skladaní skladačky ktorou je Kaneov život. Ďalšou pre mňa veľmi významnou vecou vo filme je hĺbka obrazového poľa a práca s kamerou – klobúk dolu pán Toland. Myslím, že nemusím spomínať aký bol Welles horlivý pre dokonalý záber a že by kvôli nemu dokázal urobiť čokoľvek. Tieto vtedy neobvyklé uhly kamery sa stali bibliou pre každého nového režiséra či kameramana v branži. Po skončení filmu Občan Kane je všetko iné, divák sa dozvedel celú pravdu a tým je skladačka vyriešená. Je to však pozitívny obraz? Kde je happy end? Film vo vás zanechá dieru, čím si ho musíte pustiť ešte raz. Všetko je však iné lebo na druhý krát je tento film úplne iný 100% ()

hans500

Legendární film s dobrým scénářem a skvěle hrajícím Wellesem, ve kterém dobře využívá světlo a stíny. ()

eye candy

Citizen Kane je skutečný titán, který nese na remenou tíhu sedmi dekád, byl tu dlouho před námi a bude tu doufejme i dlouho po nás. Každičká jeho scéna byla již milionkrát rozpitvaná zepředu zezadu i z boku a mnozí filmoví kritici a filmovníci (filmoví milovníci) ho stále považují za jeden z nejlepších a nejzásadnějších snímků všech dob. Ostatně proč ne.. ()

LeoH

Po právu slavný film o hledání svého místa na zemi, který dodnes neztratil emocionální ani filosofickou sílu. Pátou hvězdičku si ale schovávám pro bijáky, které mi sáhnou hloub do duše. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)