Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

lenzi

Geniálne po všetkých stránkach. Až na jednu maličkosť - téma, ktorá nepatrí medzi moje krvné skupiny. ()

Čiban

je film režiséra a spisovatele Orsona Wellese. Snímek byl nominován na Cenu akademie v devíti kategoriích, ale získal pouze cenu za nejlepší originální scénář. Ten napsal Welles ve spoupráci s Hermanem J. Mankiewiczem. Tento film je označován za nejpokrokovější v dějinách filmu. Americký filmový institut ho umístil na první příčku žebříčku největších amerických filmů všech dob. Do hlavní role obsadil Orson Welles sám sebe. ()

thestral

Když slyším nebo čtu, že je něco skvostem a všichni se k tomu vyjadřují jen v superlativech, jsem opatrná a přistupuju pak k danému dílu (filmu, knize, nebo jinému) velmi obezřetně, spíše se strachem, někdy mám dokonce předsudky opačného charakteru, než jsou ony chvalozpěvné názory ostatních. Asi i proto jsem viděla Občana Kanea až teď. Nechci tady psát o skvostech a nikdy nepřekonané dokonalosti kinematografie, protože na tom asi až tolik nezáleží, i když je pravda, že dnešní filmy by se za podobně kvalitní zpracování (po všech stránkách) nemusely vůbec stydět. Welles vytvorřil něco nadčasového. Podle mě a pro mě je nejdůležitější, dokáže-li film s divákem komunikovat a zvládne-li předat nějaké nadčasové poselství - a to pro mě Občan Kane má, a na předsudková očekávání to asi bude film, k němuž se budu v čase vracet a který pokaždé přinese něco dalšího k přemýšlení. Místy až příliš mimetický, proto také velmi znepokojivý, člověk má dojem, že sleduje dokument, až velmi pravdivé poselství.. lidi mimesis potřebují, protože žijí příběhy. A také proto, že každý máme nějaké své "rosebud". Film stojí za zhlédnutí, ať už jako skvost či neskvost světové kinematgrafie, má co říct. ()

denulik

Pre mňa rozhodne jedno z najväčších filmových prekvapení vôbec. Geniálne pátranie po podstate ľudského života, navyše vyrozprávané takým moderným retrospektívnym štýlom, že zahanbí mnoho svojich o 70 rokov mladších "kolegov". Kane je pre mňa druhý Gatsby- obdivovaný, obávaný a mocný muž žijúci v prepychu a luxuse, ktorý má všetko, ale priateľstvo a lásku si musí kupovať. Celý film je plný znepokojujúcich otázok: Aký je zmysel nášho života? Čo sú pravé hodnoty? Po čom túži človek, ktorý má zdanlivo všetko? Ako vôbec môžeme poznať iného človeka, keď nepoznáme ani sami seba? A odpoveďou je "poupě"- pre každého znamená niečo iné. Hľadanie toho môjho významu bol pre mňa absolútny (a nielen filmový) zážitok. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Nejdu slepě s davem, cypovina jak prase, ikdyž nadprůměrně filmařsky zvládnutá. Úžasná kamera, za tu dávám hvězdu! Oscar za scenář? Vtip! ()

PaRi

Naprosto nadčasový snímek geniálního tvůrce. Tu nadčasovost lze vnímat zejména v současné době, kdy máme zkušenost s podobným magnátem a bohatcem. Po tomto díle už byl svět filmu jiný. Naprostý milník. ()

Scraffy

Naprosto geniálny film vo všetkých ohľadoch!! A to som si pôvodne myslel, že tie hodnotenia, ako najlepší film všetkých čias budú len nadhodnotené. Ale kdeže! Herecký koncert Orsona Wellesa a úchvatne lahodná kamera Gregga Tolanda. Celých 120 minút som sedel ako prikovaný k stoličke a bez vydýchnutia som hltal každú jednu minútu tohto nestarnúceho diela. ()

Vanchovi

V svojej dobe to možno bol prelomový film, ale ja som pri tom trpel. Dopozeral som to dokonca, lebo som chcel vedieť, prečo je ten film takto oslavovaný a žiaľ, nechápem. ()

GameboyNES odpad!

celej film je pičovina, pardón, klíčový je jen ten poštěvák..... Přeceňovaná nuda u které jsem musel pařit pokémony na Přepínači nintendo ináč bych usnul. odpad! ()

Knor

Filmové poupátko, které se po právu stalo klasikou. Má to výborný scénář a hodně mě bavila ta hra s divákem. Určitě povinnost pro každého filmového fanouška. ()

xav

Uz asi nenapisu nic noveho, tak se budu jen opakovat: Naprosto genialni Orsono Wellesovsky dilo podobne Capkovskym utopickym romanum. Hlavne pokud jde o pocity. ()

Yakuza05

Žebříčky: Afi 1998: 1.místo, Afi 2007: 1.místo, Digitaldreamdoor 2.místo, Entertainment Weekly 2.místo, Total Film 6.místo. ()

Burrows

"Kdybych nebyl tak bohatý, mohl bych být opravdu skvělý člověk." Tato věta zazní z úst člověka, který byl tak úspěšný, že si mohl dovolit téměř vše. Ovšem když umíral, neměl kolem sebe nikoho, kdo by ho miloval. Zemřel opuštěn v obrovském paláci, jeho posledním slovem byla tajemná fráze Rosebud. Nejsem kompetentní osobou, která by mohla vyjmenovat, co nového přinesl Občan Kane do kinematografie, čím inspiroval filmy budoucích dekád. Vím jedno - Občan Kane se vyznačuje brilantním vyprávěním děje. Na začátku je divákovi představen krátký dokument o zámožném muži, posléze hledíme na snahu novináře o vysvětlení významu posledního Kaneova slova, kdy novinář navštěvuje magnátovy pozůstalé a od nich se dozvídáme klíčové okamžiky života. Mohu - li odhlédnout od technické stránky, Občan Kane nutí k zamýšlení se nad smyslem života a vztah peněz a štěstí. Vskutku neplatí, že čím víc peněz a lepší kariéra, tím větší štěstí. Teď, po zhlédnutí tohoto důležitého filmového milníku, mohu s klidem v srdci říct: "VIDĚL JSEM TO." ()

Asdas

Truffaut má fakt pravdu... Občan Kane je nadčasový a najlepší film a určite ho musí vidieť každý človek ,ktorý film nepozerá len s nudy a má ho vážne rád . ()

Jaromír

Problémy bohatých a ambiciózních uložené na filmovém materiálu. Ukázka manipulace světem, zatvrzelosti, pocitu stát si pokaždé za svým a když to nevýjde, tak zuřit jako malé dítě. Negativní film se špetkou schizofrenie. ()

Bendiys

Zivotopis o muzi, ktery mohl neceho dosahnout, ale zklamal nejen sve okoli, ale hlavne sam sebe, aneb chytre prevypraveni pribehu (ne)obycejneho cloveka... ()

petite fille

majstrovská hra s tajomstvami, rozprávačmi a detailmi v príbehu muža, o ktorom sa vie všetko a zároveň nič. dokým som nevidela toto, mala som o starých filmoch dosť romantické predstavy. kinematografia odvtedy už vykročila míľovými krokmi, ale ja si cením, že Citizen Kane má sviežosť a silu legendy, z ktorej sa stále dá čerpať - postupne si uvedomujem, aká aktuála je stále jeho kritika megalománie a kultu osobnosti. jednoducho pestré i bez farby. ()

nooly

Dechberoucí, rafinované, novátorské. Možná bych z rukávu vytřepal další superlativy, ale myslím, že netřeba :] ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)