Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Endlessly

Tak toto je ten slávny Citizen Kane? Nepovažujem sa za nejakého obmedzeného ignoranta starších filmov, práve naopak. No nebudem sa tváriť že som videla samotnú genialitu, keď všetko čo som videla bol pomerne nezáživný fiktívny životopis jedného bohatého muža s dosť dobrým hereckým výkonom hlavného predstaviteľa. No tým to hasne. A tak sa cítim ako z inej planéty, keď neprekonateľné majstrovstvo tohto prelomového diela zostáva zjavne mojim očiam poriadne skryté. ()

bery71

Je zajímavé sledovat, jak se za posledních téměř sedmdesát let vyvinul styl natáčení filmu, nejen po technické, ale i herecké stránce. Černobílá hra světel a stínu je sama o sobě kultem. Dobová režie působí na každého po svém a laik se může nudit. Kdo má filmy rád - jásá. Nejlepší film všech dob jsem sice neviděl, ale určitě jsem se rád podíval na klasiku dávného Hollywoodu. ()

S.Dedalus

velmi velmi zajímavé především takřka fotografický cit wellese musím pochválít i celkovou myšlenku filmu s kterou se dokážu ztotožnit jen mi v tom prostě něco na pětihvězdičkový zážitek chybělo ale neumím si vysvětlit co i když jsem si jistý že za to nemůžou simpsonovi a jejich geniální díl rosebud ()

Rokle

Neupírám Wellesovu dramatu časový přesah, ten je zřejmý a neoddiskutovatelný. Já jsem se ovšem za celou dobu do příběhu magnáta Kanea nedokázal "dostat" a sledování jeho vzestupu a pádu bylo pro mě jaksi odtažité. ()

Adm.Nelson

Mať pri sledovaní filmu z roku 1941 pocit ako pri pití lahodného akostného vína, je takpovediac, zázrak. Jeden z filmov, kde sa veľmi rád pridám k oslavným rečiam a stále nemôžem uveriť tomu, aký komplexný ten film je. Réžia, scenár, herci, myšlienka, kamera, pointa, (snáď len tá hudba je na mňa príliš stará škola), a to všetko dokonalo skĺbené do jedného celku. Aj keby nikto netlieskal tomuto filmu, ja sa s radosťou postavím a pred všetkými tomu vzdám hold, nie však preto, aby som ako zaslepený chcel presvedčiť sám seba a ostatných, že je to výborné (btw neskutočne silná scéna), ale jednoducho kvôli tomu, že si to tento film naozaj zaslúži. 10/10 ()

strikeman

Dobrý scénář, dialogy, herecké výkony, ale něco tomu chybělo. Něco, co by mne více vtáhlo do děje a zbavilo mne pocitu pouhého pozorovatele, čtenáře "Tazatele". Zohledníme-li ale období vzniku snímku, tak se jedná o naprostou špičku dramatického žánru - nečernobílý černobílý film...80% ()

BOURQUE

Pánovi Wellesovi sa počas druhej svetovej vojny podarilo natočiť film, ktorý predtým nemal podobu vo svete kinematografii. Dá sa povedať (ako som o tom čítal kedysi v novinách), že po premiére prvé dojmy neboli až také jednoznačné (myslím pozitívne). To môže mať dvojaké vysvetlenie: 1. Pre ľudí v tých časoch bolo celkom nezvyčajné, že jeden človek delá v podstate všetko (scenár, producent, réžia, hlavný herec). 2. Spôsob, akým vlastne film bol natočený (opäť réžia, zobrazenie priebehu), bol taktiež trošinku nezvyčajné. Dneska už tento film považujeme za klenot kinematografie a dokonca v niekoľkých hlasovacích ankiet bol tento film zvolený ako najlepší všetkých čias. Ja osobne s tým nesúhlasím, ale s tým klenotom jednoznačne áno. Na záver by som dodal: muzika, réžia a pán Welles v tomto filme sú vynikajúci. Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

šarka

Ten film je především dlouhý....i kdyby byl o polovin kratší, tak je pořád dlouhý...a to proto, že je fakt nudný ()

BeranSon

Ve světě jeden z nejlépe hodnocených filmů a v Čr. se nedostal ani do elite 300?? No potom co jsem ho viděl bych ho do té nejlepší 300. ani nedal. Film mě prostě nezaujal dějem, ale určitý nádech tam je vidět. 7/10 ()

char_t

Ani v dnešní době by tenhle kus neproběhl kiny bez povšimnutí. A ve své době to musel být vážně přelom ve vypravěčských postupech, když pro nic jiného, tak pro tenhle přínos kinematografii stojí za shlédnutí. A samozřejmě nejen proto. Rosebud. ()

Bohnice05

Člověk musí docenit kvalitu filmu s ohledem na dobu, kdy vznikl. Potom se jedná opravdu o impozantní dílo. Pro dnešní namlsané publikum už ale film toliko nepřináší a na to se také nesmí zapomínat. Některé věci prostě stárnou a s tím se nedá nic dělat. ()

loki5

Možná to byla bomba v roce 1941. To je také důvod proč to nevypadá tak zastarale jako většina starších filmů. Já se bohužel dost nudil. A Kanova druhá žena mě docela vytáčela kdykoliv byla na plátně. Ale na druhou stranu člověk pochopí spoustu vtipů ze Simpsonových. I to trochu sráží zážitek. Prostě jsem čekal o mnoho více. 60% ()

GMVajgl

Neobyčejný osudový příběh o lidských ideálech a zásadách a jejich postupném rozkladu a zániku, který je také zpracovaný neobyčejným způsobem - bohatě, občas až nepřehledně. Příběh je totiž vyprávěn nejen herci, ale i kamerou, střihem, hudbou - prostě holisticky celým filmem. Je to vzorný film. A byl natočen před 80 lety. Posunuli se od té doby lidé / kinematografie někam dál? A jestli ano, tak lepším nebo horším směrem? Tenhle film vyzdvihuje mezilidské vztahy, lásku, rodinu, přátelství, pravdu, dobrosrdečnost a naopak zahazuje peníze, kvůli kterým protagonista přišel o dětství s rodiči a měl jich celý život přehršel, a majetek, který si protagonista zbytečně hromadil. ()

Folky

Technická stránka je po všech směrech perfektní, ale extra silný zážitek mi to nedalo. Silněji na mě zapůsobila jedna scéna a pochválit musím závěr, ale to je tak všechno. Je to pro mě prostě "jen" dobrý film, který na nejlepší všech dob nemůže ani pomyslet. ()

Empire

Skvěle propracovyný scénář a skvělé herecké výkony. Někdo říká Nejlepší film na světě, já říkám že do nejlepší po boku KMOTRA, LAWRENCE Z ARÁBIE, APOCALYPSY...se určitě umístí. ()

levente

Přeci jen uběhlo dost času, je nesmyslná myšlenka ta, která tvrdí, že filmy nestárnou, jistěže stárnou, ztrácejí i nabírají, hloupnou i senilní, stejně jako se stávají neopakovatelnými, pro někoho kultovními. Vyvíjejí se zkrátka. Ve své době jistě průlomový film, dnes.... průměrný film se zajímavým začátkem v podobě filmového týdeníku, nic víc. ()

mi-ib

Jeden z nejnudnějších filmů, který jsem kdy viděl. Příběh občana Kanea mě absolutně nezajímal a stále častěji jsem ujížděl očima na hodinky, kdy už bude konec. Líbila se mi hra se světlem a také kulisy. Přesto by mě docela zajímalo v čem je kouzlo tohoto filmu, protože já jsem ho neobjevil. Konečně chápu o čem mluvila Rachel v Přátelích, když říkala, že Občana Kanea ještě nikdy nedokoukala. PS: Ještě že ty sáňky byly z plastu, že jim to pak tak hezky čoudilo z toho komínu na konci. ()

Zoidlord

SPOLIER ALERT! Jeden z nejslavnějších filmů, obecně všemi obdivovaný Občan Kane mne neoslovil tak jak jsem čekal. Nikdy jsem o tom filmu nic nezjišťoval - absolutně nic - abych měl naprosto čistý a nezkreslený pohled na něj. Moc se vám všem omlouvám, ale přijde mi to jako docela obyčejný film s očekávatelnou pointou. Některé záběry mi přijdou vyloženě kýčovité a teatrální. Čekat celej film jen proto, abych zjistil, že Rosebud jsou sáňky na kterejch dováděl jako malej šprček - to mi přijde tak sladký a kýčovitý, až je mi z toho mdlo.Ve své době jistě revoluční, ale mně dnes nic moc neříká. A že by se mi líbil jen proto, že se líbí všem ostatním...to ne... Tedy 3* za architekturu, novátorský přístup a prostě za to, že to je povinná četba. ()

truby

Tento kultovní snímek zlaté éry Hollywoodu jsem měl dlouho v hledáčku. Jenže když přišly závěrečné titulky, jediná otázka mi vytanula na mysli: co je na tom kultovního? Že by konstrukce příběhu, který nebyl odvyprávěn časově chronologicky, na svou dobu neobvykle? Nebo to zběsilé tempo snímku, které mně přišlo docela nepatřičné? Nebo ty špatné masky snažíc se udělat z třicátníků dědky tak uměle, až to bilo do očí ? ()

Jajar

I v době vlády hollywoodského studiového systému a rozsáhlých bitev mezi producenty a režiséry, se objevili tvůrci, kteří dostali k dispozici totální svobodu i tehdejší největší technické vymoženosti. Orsona Wellese můžeme považovat za zářný příklad. Jeho prvotina (rovněž jeho nejznámější dílo) se ve své době stala propadákem a zaznamenala velký komerční neúspěch (ostatně jako všechny Wellesovy snímky). Životní příběh fiktivního amerického milionáře sestavený novinářem přes archivní materiály, rozhovory a paměti, měla většina lidí problém pochopit, protože (jakkoli to zní jako klišé) předběhl jednu filmovou éru. Diváky tehdy Občan Kane mátl originálními vyprávěcími postupy, které zviditelňovaly svébytný tvůrčí styl a vyrušovaly ze sledování (netradiční úhly kamery, záběry z pod/nadhledu, práce s detailem, dialogy bez střihu zaměřené jen na jednu postavu). Filmu navíc chyběla jakákoli identifikace s hlavním hrdinou, stejně jako souvislé vyprávění. Občan Kane kousky z příběhu interpretoval hned několika zdroji po sobě, abychom postupem času relativizovali pohled na věc. Počáteční glorifikační nota o velkém Američanovi a zachránci chudých se brzy vytrácí, když se tým tvůrců dokumentu začne pídit po významu posledních slov mrtvého Kana. Brzy zjistí, že se v podstatě jednalo o sobeckého muže, který prosazoval jen svou pravdu a s lidmi jednal jako by mu patřili. Opravdu ale šlo jen o podlého mizeru? Na tuhle otázku už si musíte odpovědět sami. Nikdo však nezpochybní, že v roce 1941 Orson Welles stvořil nestárnoucí filmový zázrak, mimo jiné vypovídající o tom, že nelze dělat rovnítko mezi penězi a štěstím. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)