Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Mirokukii

Romantická komedie o osamělém hrdinovi, který mi prostě nemůže být nesympatický, ačkoliv je tak trochu kariérista, ale pravda se přeci jen ukáže, a jeho šmajchlkabinetu. V druhé půli začne být příběh malinko depresivní, ale Wilder zkrátka uměl, a to hodně, přičemž byt je toho jasným důkazem a kouká se na to dobře a uvolněně po celou dobu. Výborný scénář, který si díky cenzuře zachoval cit a důstojnost. Dnes by takový film slušnou formou nikdo natočit nedokázal. ()

Dado

Je zaujímavé, ako sa zmenil postoj filmárov k romantickým komédiám. V súčasnosti tento mix žánrov až na minimum výnimiek potvrdzujúcich pravidlo neprináša do sveta kinematografie nič svetoborné a kým pre diváka sú tieto počiny obyčajne ľahko stráviteľnými jednohubkami, kritikom slúžia ako ľahké ciele ich mimoriadnej zručnosti narábať s jazykom pri vyjadrovaní negatívnych pocitov. Aj preto je príjemnou zmenou občas si zájsť na prechádzku do niekoľko desaťročí vzdialenej histórie a pokochať sa tvorbou, akú predstavuje práve Byt. Prostredníctvom neho nám totiž Billy Wilder priniesol na začiatku 60. rokov príbeh, ktorý nielen svojou originalitou, skvelými dialógmi, nesmierne sympatickou ústrednou dvojicou či nenúteným humorom, ale aj po vyše polstoročí stále aktuálnym vykreslením niektorých vážnejších tém veľmi zreteľne dokazuje, že žiadny filmový žáner by nemal byť vopred podceňovaný. Mimochodom, ak by som si mal vybrať jeden film, ktorý by som si mal pozrieť v posledný deň roka, tak som práve našiel jednoznačného favorita. (90%) ()

wer4

Jedna jediná výčitka tomuto nádhernému filmu .. afektovanosť Jacka Lemmona ma v prvej tretine filmu dokázala neuveriteľne iritovať, ale človek si časom zvykne a na konci sa mi to zdalo už len milé, rovnako ako všetko ostatné. ()

July

Pěkný film, který u mě ovšem měl tu smůlu, že dřív jsem viděla představení Sliby chyby na námět filmu v Divadle pod Palmovkou. Děj byl stejný a v divadle se mi to líbilo víc. Proto jsem uvažovala i o 3*. Byt se pro mě nachází někde na hranici mezi 3 a 4*. Verze na prknech, která znamenají svět, má jasné a zasloužené 4*. ()

danoo

Fantastické. T h e . A p a r t m e n t ako satira zákonitostí úradníckej spoločnosti môže dodnes slúžiť ako vzor akejkoľvek komédie. J a c k . L e m m o n . a . S h i r l e y . M a c L a i n e sa správajú veľmi pravdepodobne a na rozdiel súšasných filmov to medzi nimi iskrí. Síce W i l d e r mieša rôzne žánre, jednako si vždy zachováva triezvy pohľad a ani pri romantickom vyznení nezabúda na horký podtext a trefné postrehy. Výsledkom je úsmevný a miestami skutočne dojímavý a úprimný, všestranne podarený film. ()

lennyd

Ve velké pojišťovně jako je Konsolidovaný život by se jeden mezi desetitisíci zaměstnanci ztratil. Ne tak ale C.C. Baxter (Jack Lemmon), který je v jistých kruzích velmi známý a oblíbený. Jako svobodný mládenec totiž kdysi svému kolegovi půjčil byt, a ono se to rozkřiklo, a nyní za ním chodí spousta dalších, aby jim na hodinku, dvě či na celou noc byt zapůjčil. Za to získává drobné příspěvky či přímluvy na správných místech, a rychle postupuje na kariérním žebříčku. Jednoho dne jej osloví sám ředitel, že by potřeboval byt zapůjčit - ale když Baxter zjistí, že onou pozvanou je jím obdivovaná výtahářka slečna Kubelíková (Shirley McLaine), začne mít s dalším půjčováním bytu osobní problém. Ale šéfovi se neodmítá... Sem tam dostanu chuť si pustit v televizi nějakou starší klasiku, a pak většinou sáhnu po žebříčku TOP250 zde nebo na imdb - a většinou se podaří vyhmátnou podobný skvost, jako je tento. Je vidět, že když je kvalitní a zajímavý příběh, nemusí se vyhazovat milióny do vizuálních efektů a podobných nesmyslů, a stačí dvě tři místnosti a dvě hodiny zábavy jsou na světě. Z dnešního pohledu sice vypadá pár věcí na tomto filmu směšně - obsluha výtahů, nebo že i se všemi penězi se C.C. Baxter neubytoval v hotelu a radši chodil po nocích venku, a stejně tak, že než by přiznal že byt pronajímá, radši se u sousedů nechá označit za proutníka. Ale to nic nemění že jsem se bavil více než dobře, i díky hereckým výkonům Jacka Lemmona a Shirley McLaine. A když tak koukám na filmografii Billyho Wildera, tak už vím, kam sáhnout pokud mne zas přepadne touha po nějaké postarší kvalitní filmové tvorbě... ()

pytlik...

Noo, já za celý svůj dosavadní život nepřišel na to, co to vlastně ta romantika je, a tenhle film mi to rozhodně neosvětlil, naopak spíš mé chabé povědomí ještě více zamotal. Člověk by třeba řekl, že nemůže být nic odosobnějšího, než takové hodinové střetnutí za jistým účelem s náhodnou známostí ve vypůjčeném bytě, ale "oficiální text distributora" právě toto nazývá romantickou schůzkou. Taktéž mi nepřijde moc romantická zápletka, kdy se hlavní hrdinka setkává s ženatým šéfem, jistě né za účelem čtení Vergilia v originále, a hlavní hrdina náhodnými známostmi taky zrovna nepohrdá. Ano, a teď prozradím fakt nečekaný konec, sice se pak dají spolu dohromady, ale divák se neubrání pocitu, že jim to dlouho klapat nebude. Což už film naštěstí neukazuje, tak proto je asi romantický. Tím vůbec nechci říct, že by byl snímek špatný, právě naopak. Lemmon zahrál perfektně postavu maniodepresivního úředníka, pobavili jsme se a taky poučili o situaci v USA v padesátých letech… Lidé tam byli neskutečně líní, i zmáčknout knoflík ve výtahu je obtěžovalo, takže musel být na tuto činnost přijat zvláštní pracovník. Jo, to se pak člověk nediví tehdejší nízké nezaměstnanosti, vždyť i v té kanceláři by dnes byla maximálně desetina lidí. To se jednomu nechce ani domýšlet, jak to bude za pár let… V kanceláři už lidi nebudou, budou zde jenom samé počítače, mzdu budou dostávat samozřejmě v bitcoinech a prémie bude vrchní kompjůtr rozdávat v podobě antivirů zdarma a tresty v podobě virů taktéž zdarma, těm zlobivějším dokonce za část mzdy, a těm nejvíc zlobivým pak přiškrtí proud, popř. dá vypočítat nelehkou matematickou úlohu, totiž kolik času trvá ušít kožené kalhoty, když kožená jablka stojí 25 Kč za kg a Viktor Kožený je dosud na Bahamách? ()

elanius

(14/2016) / Jack Lemmon parádne potiahol celý film. Z námetu sa mohlo vyťažiť možno aj viac a filmu trošku chýba iskra v druhej polovici, takých 20 minút sa mohlo kludne vystrihnúť. Po dlhšej dobe bolo celkom príjemné si pripomenúť ako bolo dôležité pred 50 rokmi hlavne film dobre napísať a zahrať. Žiadne efekty, žiadne dynamické strihy, kamery. Film je založený výhradne na scenári a hereckých výkonoch, presne taký typ filmov je momentálne nedostatok. (6/10) ()

TerezD

Na oscarový Byt jsem se chystala hrozně dlouho. Po roce jsem si konečně našla volnou chvilku a zhltla jsem celý film jako malinu. Milý snímeček se sympatickým obsazením, skvělým scénářem je perfektní podívaná, která diváka lehko vtáhne do víru událostí. Potěšilo mě, že se děj neubíral typickou cestou předvídatelné romantické komedie. Proto zasloužené 4*. ()

progression

Legendární Wilderův film s originálním scénářem, skvělými hereckými výkony a inteligentním humorem. Není to ale zdaleka pouze komedie, ale současně také sonda do společnosti i lidských charakterů. A třeba i proto ani po tolika letech tento půvabný snímek neztratil nic na své působivosti a leckdo se v něm může poznat :-) ()

noriaki

Říkejte si co chcete, ale tohle je jedna z nejlepších romantických komedií - i když je děj trochu smutný a opravdové romantiky je v něm jen pomálu. Jenže Billy Wilder byl génius s devatenácti nominacemi na Oscara a s třemi dekádami dlouhou sérií úspěchů v životopise, takže z námětu natočil nestárnoucí klasiku. Kacířsky prohlásím, že by se mu to povedlo i bez vynikajícího Jacka Lemmona a snad ještě lepší Shirley MacLaine. Film totiž toho roku na Oscarech zastínil Psycho, a udělal to tak suverénně, že ho nepředčil v hereckých kategoriích a ve scénáři, ale smázl ho právě ve výpravě a v režii. ()

Master19

Dvouhodinová černobílá romantická komedie? Celou dobu jsem si říkal, kdy se začnu nudit a... on byl najednou konec. Jack Lemmon je naprosto přirozený a skoro to vypadá, že to je skutečně jeho byt. K plnému hodnocení mi chybí jen takový ten pocit, že se na příslušný film chci podívat znovu... ()

dANo

Aj keď som čakal oveľa viac komediálnych prvkov, tak nemôžem povedať, že som sa nebavil... Na druhej strane romantická zložka tohto filmu je veľmi dobrá a vôbec nie nejaká presladená, takže som po skončení sledovania mal taký ten príjemný pocit zo zhliadnutia pekného filmu. Jack Lemmon už vo svojom mladom veku preukázal svoje nadpriemerné herecké kvality a Wilder z toho ťažil aj v tomto podarenom filme. ()

Brain-D

Příliš hodný úředník propůjčuje svůj byt nadřízeným z firmy pro jejich zahýbací choutky. Úředník za to dostává povýšeno, ale začíná se to vymykat kontrole a nemůže se v bytě ani vyspat. Jednoduchá zápletka v noirovém filmu. Mohlo to být lepší a nebo mě tyhle staré kousky moc neberou. ()

JohnSmith

Moc fajn romantická komedie s naprosto úžasným Lemmonem. Mezi ním a MacLainovou je skvělá chemie. K tomu další postavičky v rolích kolegů a jejich milenek a samozřejmě doktor Dreyfuss. ()

Kacounek

Jak je možné, že jsem tenhle skvost viděla až dnes? Starý dobrý hollywood a geniální Jack Lemmon. Vedle filmů "Nebožtíci přejí lásce" nebo "Někdo to rád horké" jedna z nejlepších starých amerických komedií. ()

TheRoller

"The mirror. It's broken." - "Yes, I know. I like it that way. Makes me look the way I feel." Pozretie tohto filmu som odkladal snáď najdlhšie zo všetkých, nevedno prečo. Každý žáner má svojho vrcholného predstaviteľa, pre romantickú komédiu je to The Apartment. Billy Wilder bol pravdepodobne naozaj génius v tom, čo robil. Napísať niečo tak výnimočné, tak presné, tak pravdivé... už len ten výber témy - téma, ktorá nestarne a bude aktuálna, kým ľudia budú ľuďmi. Navyše sa dá uplatniť obojstranne - ako pre ženy, ktoré si vždy (okey, väčšinou?) vyberajú "wrong guys" namiesto nás, milých gentlemanov, tak pre mužov, ktorí sa zvyknú zamilovať do tej nesprávnej. Ako môžme vidieť, film má vyše 50 rokov, takže táto záležitosť tu vždy bola, je a aj bude. Ja len stále nechápem, ako to mohol Billy tak dokonale spracovať a vystihnúť. Shirley je jednoducho na zožratie. Byť Jackom Kruschenom, trvám na upravení scenáru a pílim uši Billymu, kým by nepovolil - dávať také silné facky niečomu tak prekrásnemu, krehkému, s takým úsmevom...no ja bych to nedokázal. Postava Jack Lemmona je postavou, s ktorou sa asi najviac zo všetkých, ktoré som mal tú česť doteraz spoznať, zhodujem. Večne optimistický, osamelý, vo vnútri smutný, no navonok usmievavý, s dobrou náladou, nestrácajúci nádej, navyše nie veľmi šťastne zaľúbený. Celkom zarážajúca podoba a ja tlieskam Jackovi, ako bravúrne ma zahral. Takže kto by ma chcel spoznať na tých 70%, hor sa do tohto klenotu kinematografie. Plne zaslúžené Oscary, premenené mohli byť pokojne aj zvyšné nominácie. Keď sa na scénu dostal Silvester, veľmi som dúfal, že príde aj Auld Lang Syne - skladba, ktorá je nádherná, predstavuje pre mňa oslavu života na strane jednej a v svojich tónoch obrovský smútok na strane druhej, presne opisujúc moju častú náladu. Náladu, ktorá má aj C.C. Baxter. Tak presné načasovanie, v akom prišla tá pieseň, som ešte nezažil a aj kvôli tomuto momentu sa toto dielo Billyho Wildera nezmazateľne zapísalo medzi najlepšie a, čo je pre mňa osobne viac, najkrajšie filmy, aké som videl a ku ktorým sa bez váhania, veľmi rád vrátim. Úsmev Shirley pri nápise THE END je samostatná kapitola. Okrem iného dokonalý predstaviteľ tej najkrajšej éry filmu. Bóže, ja to chcem vidieť znova. A hneď ako to skončí znova. Prekrásny, naozaj prekrásny film. Najlepší moment: C.C. Baxter (Jack Lemmon) zisťuje, ako to je s rozbitým zrkadlom Fran Kubelikovej (Shirley MacLaine). /EDIT/31.12.2014/: Po dnešku odskúšané, potvrdené - ak zakončiť rok nejakým filmom, je to Byt. A nielen preto, že sa odohráva (aj) na New Year's Eve. Na Silvestra definitívne tá najlepšia voľba. Ten film je tak krásny, že je to tá najlepšia voľba kedykoľvek. Ale na Silvestra... ! Pre mňa odteraz jednoznačná tradícia. Navyše som práve zistil, že Oscara filmu odovzdala my darling, Audrey Hepburn, takže nie je o čom. :) ()