Coca-Cola versus komunismus! Hollywoodský režisér Billy Wilder (1906–2002) je v našich končinách nejvíc známý populární převlekovou fraškou Někdo to rád horké (1959). V jejím stínu stojí trochu neprávem jiná bláznivá veselohra Raz, dva, tři (1961), která se sžíravým vtipem reagovala na tehdejší politickou situaci v rozděleném Berlíně. A to byl také důvod, proč se u nás před rokem 1989 nesměla promítat. Jak bylo Wilderovým zvykem, u zrodu filmu stála prověřená látka, stejnojmenná jednoaktovka Ference Molnára, kterou režisér viděl už při její berlínské premiéře v roce 1929. Šéf berlínské pobočky Coca-Coly McNamara (James Cagney) se má postarat o dceru svého nadřízeného a jeho organizační schopnosti jsou podrobeny ďábelské zatěžkávací zkoušce, když během pár hodin musí z dívčina odrbaného komunistického nápadníka udělat společensky přijatelného ženicha.
Takto stručné shrnutí děje zdaleka nevystihuje, co všechno se ve filmu stane. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I. A. L. Diamondem zachovali pouze kostru Molnárovy předlohy, dodali aktuální rámec a spoustu jedovatých výpadů, v nichž nešetřili komunisty, kapitalisty, ani nacisty (bývalé). A to vše podali ve zběsilém tempu kulometné salvy. Zběsilé tempo tehdejší doby však bylo rychlejší. Ještě během natáčení v berlínských exteriérech byla přes noc postavena nechvalně proslulá zeď a vyhnala filmaře do Mnichova. V době premiéry filmu v polovině prosince 1961 už byla situace v Berlíně úplně jiná, než jak ji vidíme ve filmu. Snímek propadl u diváků ve Spojených státech i v západním Německu, ale čas prověřil jeho hodnoty a dnes řady jeho obdivovatelů i nadále houstnou. (Česká televize)

vitez.7

Možná je to tím, že jsem "mladšího" věku, ale zasmál jsem se asi 4x během téměř dvou hodin. Člověk musí neustále vnímat opravdu rychle mluvícího Cagneyho, který téměř celou dobu řve. Herci hrají jak nejlépe umí, ale já bych si to znovu už nepustil. ()

Mezerník

Nevím, jestli to byl úmysl autorů, ale jako satira na americkou naivitu a tamní pojetí kapitalismu je to dobré. Jen doufám, že si tvůrci (sám Billy Wilder mimochodem do poloviny 30. let žil ve střední Evropě) opravdu nemysleli, že východní Němci v padesátých letech jedli rukama. Jako historickou kuriozitu rozhodně doporučuji :) ()

jjbaraque

Ten film je, jednoduše řečeno, skvělý. Doporučuji jej shlédnout dvakrát, aby člověk byl schopen zachytit všechny inteligentní narážky, které v něm jsou. A, ačkoliv zde řada hodnotících tvrdí, že je pouze zaměřený proti komunistům, při troše pozornosti a historických znalostí v něm objevíte i spoustu ironických poznámek (vtipů) na Američany, kapitalismus či aristokracii. A když si dáte ještě trochu odstup, zjistíte najednou, že si onen geniální Žid z Haliče klade otázku, zda vůbec to veškeré lidské lpění na principech má nějaký smysl. Hrabě dělá hajzldědka, komunista se stává hrabětem, Mac Namara odjíždí do té díry Atlanty. Takže jinými slovy, i když je život velmi náročný na přežítí (a doposud se to nikomu nepovedlo), tak v něm může být i legrace. ()

eexDon

Für mich - 85%, - /některé gagy zastaraly a místy americky jednoduché - komunisti nejtrapnější, fašisti o něco míň a kapitalisti ještě míň/, + /James jel v děsivém tempu, Horst dobrej a Liselotte byla hezká a německy výkonná, perfektní tempo dialogů, gagů, atmosféra tehdejší doby, osvěžující/, hodnocení - výborná komedie, plná energie a života, politicky zcela nekorektní, rychlá, zběsilá, Billy byl fakt dobrej, poznámky - tu Kreml - colu, kterou Albánci hubili hmyz, bych rád ochutnal :D, AA- 4/5 ()

woody.birch

Bezva konverzační komedie. člověk se baví a chvílemi i zasměje. A to je tak všechno. Bohužel je dost vidět, že předlohou byla původní divadelní hra. Když tuhle dost dobrou komedii srovnám s našimi starými veselohrami natočenými podle divadelních her, tak se skutečně nemáme za co stydět. Poslední dobou začínám být nějak kritický. Filmům, které jsem dřív s nadšením sledoval teď dávám lehce nadprůměrných ***. ()

anicca

Vtipná vec v ktorej som sa spočiatku trochu strácala pretože je dost silne politická a venuje sa supereniu mocnosti. Nie je ale núdza o humor a bláznivé zápletky. Rozhodne stojí za videnie ()

McGuffin

Jeden problém agilní vedoucí pobočky globální americké firmy v západním rozděleném Berlíně a hlavní postava příběhu Raz, dva, tři, One, Two, Three, má. Potřebuje povýšit, aby ho neopustila žena. A k tomu dostane druhý, postarat se o do Evropy přiletivší dceru svého nadřízeného, což nezvládne úplně na jedničku, protože ta ve východním Berlíně obratem otěhotnění a k tomu se chudě provdá. Vedoucí pobočky a scenáristé I.A.L. Diamond a Billy Wilder tedy novomanželovi před příjezdem jeho nového tchána rázně vylepší původ, postavení, oblečení, majetek a myšlení tak, že tchán je z čerstvého zetě unesený. Což automaticky vyřeší první problém, neb vedoucímu pobočky vynese povýšení a zachrání manželství. P.S. To je zpráva o pohádkovém příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()

zbroucek

Výborná, stále svěží komedie s reáliemi, které si ještě mnoho lidí u nás pamatujte 🤣 Rozhodně velmi doporučuji! ()