Coca-Cola versus komunismus! Hollywoodský režisér Billy Wilder (1906–2002) je v našich končinách nejvíc známý populární převlekovou fraškou Někdo to rád horké (1959). V jejím stínu stojí trochu neprávem jiná bláznivá veselohra Raz, dva, tři (1961), která se sžíravým vtipem reagovala na tehdejší politickou situaci v rozděleném Berlíně. A to byl také důvod, proč se u nás před rokem 1989 nesměla promítat. Jak bylo Wilderovým zvykem, u zrodu filmu stála prověřená látka, stejnojmenná jednoaktovka Ference Molnára, kterou režisér viděl už při její berlínské premiéře v roce 1929. Šéf berlínské pobočky Coca-Coly McNamara (James Cagney) se má postarat o dceru svého nadřízeného a jeho organizační schopnosti jsou podrobeny ďábelské zatěžkávací zkoušce, když během pár hodin musí z dívčina odrbaného komunistického nápadníka udělat společensky přijatelného ženicha.
Takto stručné shrnutí děje zdaleka nevystihuje, co všechno se ve filmu stane. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I. A. L. Diamondem zachovali pouze kostru Molnárovy předlohy, dodali aktuální rámec a spoustu jedovatých výpadů, v nichž nešetřili komunisty, kapitalisty, ani nacisty (bývalé). A to vše podali ve zběsilém tempu kulometné salvy. Zběsilé tempo tehdejší doby však bylo rychlejší. Ještě během natáčení v berlínských exteriérech byla přes noc postavena nechvalně proslulá zeď a vyhnala filmaře do Mnichova. V době premiéry filmu v polovině prosince 1961 už byla situace v Berlíně úplně jiná, než jak ji vidíme ve filmu. Snímek propadl u diváků ve Spojených státech i v západním Německu, ale čas prověřil jeho hodnoty a dnes řady jeho obdivovatelů i nadále houstnou. (Česká televize)

Tamdydam

Hádám, že tahle komedie u nás před sametem do kin nešla:-) Bylo fajn podívat se na tak kvalitní a jizlivou satiru utahující si ze sovětských ideálů. Ale přesto musím říct, že mi její neskutečně ukecané a uřvané provedení lezlo místy na nervy. Nikdy bych neřekl, jak může být jinak mazlivá angličtina nepříjemným štěkavým jazykem jako v podání Jamese Cagneye. Ten se během filmu snad ani nenadechuje a jeho verbální kulomet jede skoro bez přestání od začátku až do konce. Když vyjímečně mlčí, zaskakuje ho většinou svým řvaním Horst Bucholz. Pokud vás tedy bolí hlava, nechte tento film raději na jindy. Na tak banální zápletku bych ocenil i trochu kratší stopáž... no ale pokud jste flegmatitici a umíte dobře anglicky ( a váš filmový prožitek se tak nezúží na horečně stíhání titulků ), klidně vám One, Two, Tree doporučím ()

raiN[ratm]

One, Two, Three? No! Four? No!! Than there is only one way left .. five stars! //po druhom pozretí musím ísť s hodnotením bohužiaľ dole .. a tak vtipný a výstižný komentár to bol :( ()

liberita

Smršť zábavných hlášok je v tomto filme taká rýchla, že miestami sa nedá vôbec sledovať a je to trochu aj na škodu, pretože niektoré naozaj výnimočnejšie monológy tak potom v tom mori mnohých ďalších nemajú šancu vyniknúť. Aj tak sa na raz, dva, tri ale dá výborne pobaviť a vychutnať si impozantný výkon Jamesa Cagneyho, ale aj ďalších zúčastnených. A navyše, ak si uvedomíme v akom historickom kontexte a v akej dobe tento film vznikal, dodá mu to ešte väčšiu hĺbku a moje sympatie mu dodalo aj to, že sa neprikláňa ani k jednej strane a všetkým naloží, koľko sa do nich zmestí. Jediný problém som mala s večne uvrieskaným Horstom Buchholzom a až s prehnane rýchlym tempom celého filmu, ktorého občasné spomalenie by celkom pomohlo vydýchnuť nielen hercom, ale aj divákom. ()

DzejjPii

Raz, Dva, Tři je absolutně vynikající konverzační komedie. Co byste udělali, kdybyste byl vedoucím pobočky Coca Coly v západním Berlíně a dostali byste k pohlídání dceru vašeho nadřízeného z Ameriky? A co teprve po tom, kdy byste zjistili, že se přes noc vytratila do východního Berlína, nabrnknula si shodou okolností revolucionáře, který je revoluci naprosto stoprocentně oddaný a plánuje si svou vyvolenou odvést do Moskvy? Nechci prozrazovat děj filmu, ale můžu slíbit, že je totálně nabitý hláškami a vtipnými scénami, včetně pendlování mezi západní a východní části Berlína, snahou přesvědčit revolucionáře, aby se stál obchodním zástupcem pro západní Evropu, je plný narážek na komunismus, kapitalismus, ale i nacismus - jsou tam němci, kteří se ze sebe marně snaží vymlátit nacistický výcvik a zvyky a kteří na nich stále trvají, ať se děje, co se děje. Jako celek je to prudce zábavné a nabité zábavou od začátku do konce. Je trochu škoda, že podobné komedie se už nedělají, ale je to pochopitelné - dnešní politické klima je přecijen velmi odlišné. Každopádně, je to perfektní, inteligentní, politická komedie a vřele ji doporučuji. ()

Rebeca

Pozoruhodný úkaz! - ani po více než šedesáti  letech neztratil "Raz, dva, tři" nic na svém půvabu a kvalitě. Snímek disponuje neuvěřitelným švunkem, filmovou jiskrou, inteligentním humorem, jemnou nadsázkou i elegantní parodii. Nelze z něho ani citovat větu, která by ho vystihovala či  charakterizovala,  respektive nějak upřímila pozornost smeřující k jeho zhlédnutí - co věta to perla, bez jakýchkoliv hluchých  či nudných pasáží... VÁŽENÍ PŘÁTELÉ - ANO! :) ()

gicous

.....Dál. Dialogy metané z takovou kulometnou rychlostí, že z toho sluch přechází. V té razanci ani nejde pochytit všechny narážky a vtipy, které jsou mezi slovy zabalené. Dál. Cagney a Bucholz v otevřeném boji na imaginárních barikádách. Revolucionář versus kapitalista, komunismus versus demokracie, SSSR versus USA, bolševik proti imperialistovi, západ a východ. Jisté je jedno, kapitalismus vyhrál na plné čáře. Dál. Mistrovský scénář bez nejmenšího hluchého místa či slova. Ani minuta nazmar, ani sekunda nudy. Dál. Herci bez chyby, ženy krásné. Dál. Hudba a obraz budují, v závěru gradují. Dál. Humor na úrovni. Načasování skvělé. Dál. Ty hloupá, Z Ruska se utíká, tam se nejezdí!!!! 10/10 ()

boombang

Schlemmer!!! (Tahle figurka mne bavila nejvíc.) Výborná komedie, na jejíž zběsilé tempo a množství hlášek se nedá zapomenout. Nikdo a nic se tu nešetří, evropská politika to schytává zcela rovnoměrně, čemuž tleskám - a přesto (nebo právě proto) to není příliš k popukání (podobně jako např. Chaplinův Diktátor). Nebýt přílišné divadelnosti a hlavně nesympaticky uřvaného Buchholze, dal bych pět hvězd. P.S. Liselotte Pulver byla moc pěkná kočka. ()

PlayEasy

Absolutně nezapomenutelná komedie od našeho oblíbeného dua Wilder+Diamond, která nás velmi překvapila a byla to taková sranda, že jsme se museli za břicha popadat. Skvělá komedie o lásce a nenávisti mezi Východním a Západním Německem se skvělým Jamesem Cagneyem a dobře sekundujícím Horstsem Buchholzem, který si výchoďana vystřihl fakt dobře. A navíc má tento film velké plus v tom, že ani na 1 sekundu vás nepřestane bavit a nemá ani jednu mušku. Zkrátka skvělá komedie, kterou všem určitě doporučujem a to, že na na Googlu napsané fraška tak toho si nevšímejte však to s tím Googlem znáte:) 95% ()

u

Jedna z nejlepších komedii Billyho Wildera a James Cagney je nejlepší z celého filmu i když Horst Bucholz je v roli komunisty taky vynikající. ()

Bilky

Typická WILDERovská vypalovačka! :) Rýchlopalba ftipných dialogov a narážok na toľko tém že sa nestíhate diviť. Super scénar a nádherné vykreslene charaktery robia z tohto filmu nestárnucu klasiku. ()

megajalec

Billy Wilder je king! Trochu mi vadil začiatok, rozbeh slabší a Buchholz ohromne prehrával. Trochu divadelné to celé bolo. ale ten scenár a zbesilé tempo v druhej polovici! Tam sa treba pripútať a užívať si ohromnú jazdu v hlavnej úlohe s Cagneym. Páčili sa mi narážky na komunizmus, kapitalizmus. Človek sa síce nesmeje na plné ústa, ale počas celého filmu sa usmieva, jedna hláška strieda druhú. Chcel som dať len tri, ale predsa len o niečo zdvihnem, druhá polovica je jedna šialenosť, ktorá potiahne aj celý film ()

xpaja

One, Two, Three není komedie, ale plnohodnotná groteska. Celé dvě hodiny sází ve zběsilém tempu jednu hlášku za druhou. Tolik nekorektního humoru založeného na politických či kulturních předsudcích a stereotypech jinde nenajdete. Nejlepší na tom je, že nabízený humor je inteligentní a spousta vtípku a narážek do puntíku vystihuje rozdíly např. mezi kapitalismem a socialismem. Náramně jsem se bavil a dávám --- == 89 % == --- . ()

Max Q.

Přesně takovéhle komedie mám rád - chytré, rychlé a hlavně humorné. Hláška za hláškou, nikomu se nic nevysvětluje, protože děj se musí valit dál jako povodeň. Ani nevím, co citovat dřív. Snad jen plánování budoucnosti v Moskvě: "Miláčku, sehnal jsem krásný byt. Je velice blízko koupelny." ()

pollstro

Rychlá, pronikavá, kousavá a zároveň nesmírně vesele zábavná komediální fraška plná sofistikovaného vtipu ohledně železné opony a Coca-Cola kolonizaci, doplněná neustálými satirickými podtexty všech zúčastněných i nezúčastněných. Zuřivé a zběsilé tempo, které v neúnavném tempu šíří důmyslný humor, který se v mnoha momentech pod náporem dialogů velmi snadno ztrácí a zůstává takřka nepovšimnut. Kulturní klišé o Němcích, Rusech, Američanech, komunismu a kapitalismu není zajisté opomenuto, ale Wilder navíc přidává znatelně inteligentní nádech, který se velmi důrazně distancuje od pouhé politické propagandy a skutečně nabízí nevídaně zábavný filmový zážitek, ve kterém je radost objevovat veškeré vtipné a skryté narážky. Od samotného začátku bujaré, ironické, vulgární a v neustálém karikatickém kulturním imperialistickém pohybu. Každá národní, ideologická a genderově specifická zvláštnost se nedokázala vyhnout posměchu a satiře. Konverzační komedie, která v rukou Wildera působí jako ostře nabitá zbraň trefující se do každého. ()

Grázl83

Neuvěřitelně vtipná komedie s vynikajícím výkonem Jamese Cagneye, který by si zasloužil oskara. Jedna z nejlepších komedií co jsem viděl. ()

Misterioso

Další výborný kousek od Billyho WIldera. Nestárnoucí komedie bavící se na účet komunistů, kapitalistů, fašistů atd... Za plné hodnocení to sice ode mě nebude, protože Horst Buchholz byl v roli zatvrzelého komunisty až příliš přesvědčivý (jeho postava je z mého pohledu jedna z těch nejnesnesitelnějších, co jsem měl možnost ve filmech vidět) a některé situace (sitzen machen) po nějaké době přestávaly být vtipné, ale na vtipné dialogy a vlastně na celý film si určitě ještě někdy vzpomenu. ()