Někdo to rád horké

• USA Some Like It Hot (více)

Nestárnoucí americká hudební komedie nás přenese do Chicaga roku 1929. Jejími hrdiny jsou saxofonista Joe a basista Jerry, dva hudebníci na útěku před bandou gangsterů. Ve chvíli, kdy jsou úplně na dně a bez práce, objeví se lákavá nabídka na třítýdenní angažmá na Floridě. Věc má ovšem malý háček. Jedná se totiž o čistě dívčí orchestr Sladká Zuzi. Když ale teče do bot a gangsteři jsou jim v patách, není čas na hrdinství. Díky ženským šatům se oba rázem promění v saxofonistku Josefínu a basistku Dafne. V novém převleku se seznamují s půvabnou zpěvačkou Pusinkou Kowalczykovou, do níž se Joe pochopitelně zamiluje. Sami se brzy stávají, stejně jako ostatní dívky, terčem pozornosti mužů. Zatímco o Joea alias Josefínu se zajímá mladičký hotelový poslíček, k Dafne se přilepí obstarožní a neodbytný milionář Osgood Fielding. Začíná řada neuvěřitelných zápletek, záměn a omylů. Vynikající komedie Billyho Wildera z roku 1959 se už dávno a právem zařadila do zlatého fondu filmové klasiky. Vedle výkonů hlavních představitelů Jacka Lemmona, Tonyho Curtise a Marilyn Monroe v ní potěší také jazzová hudba Mattyho Malnecka. Film byl v roce 1960 nominován na šest Oscarů, získal Oscara za kostýmy a řadu dalších cen včetně tří Zlatých glóbů. (Česká televize)

JohnnyD

Je pravdou, že výborné scény striedajú slabé pasáže (najmä úvod po nástup do vlaku), ale ide o vtipnú komédiu s výbornými dialógmi, dobrým timingom a fantastickým castingom, ktorému kraľuje neskutočná Marilyn, z ktorej nielenže nejde spustiť oči (tie jej kostýmy sú šokujúce aj dnes), ale ktorá mala mimoriadny komediálny talent. ()

Madsbender

Výborná komédia a výborný film, ale prakticky rovnaké výhrady ako píše Cival. Na vek filmu však neprihliadam a k vyššiemu hodnoteniu by som sa priklonil tak či tak. Možno mohol Wilder ešte pridať na hudobnej zložke filmu a bolo by to takmer dokonalé. ()

Indiana

Moc hezká rozverná komedie s parádní dvojkou Curtis / Lemmon a půvabnou Marylin Monroe. U závěrečný scény jsem se fakt gebil. ()

petaspur

"Proboha, copak to nechápeš Osgoode? Já jsem chlap! - Prosím, nikdo není dokonalý!" Ač mne pohled na nalíčené muže šmatlající na vysokých podpadcích nechává poměrně chladným, tak tenhle kousek má k dokonalosti poměrně blízko. ()

Disk

Opravdu nikdo není dokonalý? Tak o této skvělé screwball comedy Billyho Wildera to neplatí. Tento snímek je dokonalý ve všem (a platí to i o skvostném dabingu Blanky Bohdanové, Eduarda Cupáka a Vladimíra Brabce). Inu, prostě Billy... ()

Rominator

Dva muzikanti Joe / Josephin (Tony Curtis hraje na saxofon) a Jerry / Daphne (Jack Lemmon hraje na basu) potřebují sehnat práci, protože dluží peníze, ale štestí jim nepřeje a stanou se nepohodlnými svědky při střelbě, které se účastní chicagský mafián Spats Colombo. V přestrojení za muzikantky Josephin a Daphne odjíždí s dívčí kapelou na Floridu, ve které hraje na ukulele a zpívá Marilyn Monroe jako Sugar Cane. Marilyn Monroe byla neodolatelná a Curtis a Lemmon v sukních bavili dobře. ()

HAL

Nemám rád převlekové komedie - spojují většinou trapný situační humor a a hloupé zápletky, mám ovšem rád Billyho Wildera - spojuje většinou chytrý dialogový humor, a nápadité zápletky. Spojení vychází so-so, pár momentů je skvělých, zbytek snesitelný, půvaby Marilyn mne nechávají chladným. 7/10 ()

Vančura

Nejvíce si zde asi cením zachycení MM na vrcholu její krásy. Její role je ale bohužel dost hloupá, ostatně ona podle mě nikdy neměla moc štěstí hrát nějakou skutečně zajímavou postavu (snad s výjimkou jejího předposledního snímku Mustangové). Jinak mně osobně komedie Some Like It Hot zase tak moc vtipná nepřijde, z filmu je podle mě hodně znát doba jeho vzniku, u některých vtipů se ale zasmát dá. Billy Wilder prostě uměl. ()

kingik

Komedie, která má i po tolika letech energii a hýří espritem. Nicméně, klasická převleková komedie až příliš staví na skvělém herectví hlavních dvou protagonistů, které vhodně doplnila Marilyn Monroe, a tahle trojice v pohodě zamázne jednoduchý scénář. Nad jednotlivými až groteskními eskapádami jsem se sice královsky nebavil, ale dobrou náladu tenhle film rozhodně nezkazí. Jak by asi děj vypadal, kdyby to nikdo neměl rád horké. Klady: ústřední herecké duo Jack Lemmon & Tony Curtis se energicky činí + obstojná dávka decentních gagů + šarm klasické komedie + šarm Marilyn Monroe + dobře napsané postavy. Zápory: film nepřijde s ničím výjimečným ohledně děje - naivně vystavěný scénář - horší technická stránka filmu - postupný úbytek gagů - nudné zakončení filmu - poznal bych okamžitě, že jsou to převlečení chlapy. Mé hodnocení: 60% ()

Webb

Co se tu stalo? V tom dortu bylo něco, co jim nesedlo. :-) [6/10] (Ashton, Mirisch) (Čb. /// Produkce: I. A. L. Diamond, Doane Harrison, Billy Wilder /// Scénář: I. A. L. Diamond, Billy Wilder /// Kamera: Charles Lang /// Hudba: Adolph Deutsch /// Oscar: Orry-Kelly (kostýmy) /// Nominace na Oscara: Billy Wilder (režie), I. A. L. Diamond, Billy Wilder (scénář), Jack Lemmon (herec), Ted Haworth, Edward G. Boyle (výprava), Charles Lang (kamera)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Tsuki

Klasika, kterou jsem konečně ve svém dávno dospělém věku viděla pořádně od začátku do konce... Překvapilo mě, jak je to vtipné a jaký to má nadhled (i co se týká mafiánských gangsterů), jelikož jsem z nějakého důvodu myslela, že to bude o něco umírněnější a vážnější. Každopádně, Marilyn je sice ikona a už to její entrée dává znát, jak důležitá je její role ve filmu, ale ve skutečnosti ji svým výkonem hodně převyšují Tony Curtis a Jack Lemmon, kteří jsou v rolích žen opravdu k popukání. No a ta humorná tečka na závěr, ta opravdu nemá chybu. ~(4,2)~ ()

Anderton

Niekto to rád horúce je príjemná, nezáväzná letná komédia. Dnes táto fráza pôsobí skôr ako nadávka, lenže niekedy veľmi dávno v Hollywoode to znamenalo skutočne výbornú zábavu. No a to je môj jediný problém s týmto filmom, že ničím viac nie je. To by nevadilo, ak by nebol film tak slávny a nebol považovaný za najlepšiu komédiu všetkých čias. U mnohých filmov som sa bavil viac. Pozriem si ho hocikedy v tv (čo bolo zatiaľ iba raz, prečo ho nedávajú častejšie?), ale adorovať ho nebudem. U mňa zatiaľ vedie Wilder Poistkou smrti. ()

Frajer42

Jako komedii bych si tenhle film zcela jistě označit nedovolil. Stejně se na to ale pěkně koukalo. Nevím zda to bylo zapříčeněno pouze půvabem Marilyn Monroe, nebo ještě něčím dalším. Pouze žertuji. K hereckému obsazení nelze mít výhrady. Stejně tak je to výborné i po hudební stránce. Jestli jsem se však zasmál 2x tak to bylo moc. Je to celé tak trošičku o ničem, ale přesto slovo nuda nemohu ani zmínit. Moc však nemusím ty blbce co se převlékají za ženský a tady se to celé točilo tak nějak kolem nich. Mno... * * * . Méně ani však více dát prostě nemohu. ()

stilgar1

Nejkrásnější "romantická komedie s prvky gangsterky," jakou jsem kdy viděl. :D Billy Wilder je génius - svůj starší Sunset Blvd. sice nepřekonal, ale chyběl jen maličký kousíček. Herecký výkon Tonyho Curtise je ohromující. Není třeba komentovat - to se prostě musí vidět! 9/10 ()

Dzeyna

Výborná komedie plná vtipu a překvapení. Rozhodně jsem se pobavila. Vždy jsem si myslela, že Marilyn Monroe měla poněkud štíhlejší postavu, ale nevadí, stejně je to kočka. A Tony Curtis a Jack Lemmon se svých rolí zhostili naprosto báječně a všechno měli do puntíku špičkově provedené. Tleskám; na tu dobu hodně kvalitní podívaná. ()

boshke

Hlavně perfektní Jack Lemmon (já vím, postav se do řady), který dokázal vykouzlit úsměv na mé tváři, kdykoli se ukázal na obrazovce, a Joe E. Brown jako oplzlý svůdník Osgood... 90% ()

Fingon

"I wanna be loved by you..." Sladká a věčně opilá Marylin řádí, prohibice je v plném proudu a někdo by si rád dal kafe, přátelé italské opery jsou přátelští hoši a takhle velkej dort je nesmysl, snad nechce špatnej úmysl se vloudit sem... ()

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu