Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

Simako

John Woo umí a mě to proto moc nepřekvapilo. Trošičku mi něco chybělo, ale co? Nebudu to protahovat: je to zdařilý snímek a tak dávám za čtyři! ()

chucky

Oproti Černému jestřábovi mi ve filmu něco chybí. A už vůbec to nechci srovnávat s Údolím stínů. Musím ale říci, že na filmu není nic špatného, ale ani nehýří kvalitami. Celkovému dojmu filmu pak trochu ubírá horší výkon N. Cage, na který nejsem zvyklý. ()

Paul

Vedle Face/Off nejlepší americký film Johna Woo. Bohužel k jeho hong-kongským nářezům se v Americe asi nikdy nedostane. ()

TesterX

Woo by neměl již nikdy více směřovat svůj akční talent k válečné tématice. Je hromada lepších válečných snímků. ()

brasek

U mňa vynikajúci vojnový film, ktorý poukazuje aj na psychiku a hĺbku vnímania vojnového konfliktu očami postáv. ()

kishi_SO

mam rad Cageho filmy. Pride mi taky sympatak. Ale pri Navaho som sa trosku nudil. Splna vsetko co by mal vojnovy akcnak mat. Ale akosi bol zle podany. Boje celkom fajn (akurat Japonci asi mali posunute mieritka), koniec nadmieru predvidatelny. ()

peaceNwar

Naozaj nechápem, čo tomuto filmu vyčítate. Podľa môjho názoru vo WINDTALKERS skvele zvládnutá réžia, strih aj herecké obsadenie a k tomu všetkému aj celkom dobrá zápletka. Narozdiel od ostatných, mne sa humanistické poňatie príbehu a morálny podtón vôbec nezdal ako nehodiaci, preháňajúci, či podstrčený na rozdiel od stále oslavovaného ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA. Čo sa týka použitia efektov, v porovnaní s inými vojnovými filmami (napr. PUTÁ VOJNY, TENKÁ ČERVENÁ LíNIA) neboli vôbec prehnané a časté akcie beriem vo vojnovom žánri skôr ako plus. Námet príbehu podľa mňa nebol o nič horšie než majsterstuck nášho Spielberga RYAN, jediné čo sa dá scenáru vytknúť, sú občasné klišé ale to určite ešte z tohto filmu nečiní B-čko. WINDTALKERS je jeden z mojich obľúbených vojnových filmov a asi aj jeden z tých mierne podhodnocených filmov kinematografie. Štyri hviezdičky si určite zaslúži. ()

superzurda

Taková směsice akčních béček s videohrou, kde nepřátelé vyskakují přímo před hlaveň pušky. Taková asi válka v Pacifiku nebyla. A něco o slavné šifře? ...... na to zapomeňte. ()

Jack_F.

Zabíjí to především technická stránka o kterou v tomhle šlo. Ty "letadla jak házely bomby"...to bylo groteskně umělé...nebo ta rádoby střelba kulometů letadel. :D Střela z kanonu připomíná střelbu z kapslovky(udělá to paf a ani se to nehne). A některé výbuchy(střely z kanónů) vypadají jako zkratované elektrické vedení, nebo dávka plamenometu. :D Jo on to režíroval ten tragéd, co režíroval ten hnus impossible dvě. :D A prý 83. nejoblíbenější režisér. Muhehe. Sranda příběh...odpad by byl krutý a za Rufalla přihodím. Odpad ale dávám tomu rádoby režisérovi. ()

Elassar

Nemá cenu se zde pokoušet o nějaké rozsáhlé či filozofické pokusy o kritiku tohoto filmu. Zkrátka je to akční film zasazený do druhé světové války na Japonské frontě, a tak se to musí brát - žádné city, emoce nebo logika, režisérovi šlo prakticky jen o to, kolik tam bude výbuchů, třepotajících se mrtvolek do rytmu kulek atd. Jediné, co se mi v tom filmu opravdu velmi líbilo a zaujalo mě, bylo, cituji (ne doslova): „Pamatuji si jak mi děda vyprávěl, že dostával 3 dolary za indiánský ucho,. Víš já nevím, možná je to divný, ale třeba za dalších 50 let budem u stolu sedět s Japoncema. Budem žvanit hlouposti, popíjet saké a ut oho přemýšlet komu nakopem prdel!“ ... celkově 3 naprosto průměrné hvězdy. ()

DansteR

Cage mi do válečného filmu nesedí, spíš nějaký akční. Jinak příběh z historie, aneb jak to bylo za války ve Vietnamu je neslaný nemastný a zbytečně dlouhý. Celkem zklamání za 50% ()

jjjerry

Mám rád Nicolase Cage, a tento film řadím k jeho lepším snímkům. Jediné co je možná škoda, je přespříliš akčních scén a někdy ne uplně povedených so se týče reality, místy to trošku až nudí. Možná ještě štěstí hrdinů když je kulky létající kolem nezasáhnou. Jako plus beru to že se snaží zobrazit válku reálně, umírají i ty co mají ženy a děti doma, ostřelování vlastních jednotek je fakt drsný. Líbí se mně scéna kde bitevní loďě ostřelují cíle na pevnině, to je velkolepý. Jinak scénář je podle mě skvělý! příběh Navajů je silný, mám rád tu melodii "píšťaly" která provází celý film.. ()

laurence

Zpomalené záběry výbuchů a postřelení vojáci metající salta patří spíše do devadesátek. Dneska to vypadá až amatérsky. ()

Franki69

Rozhodně doporučuji všem, kteří se rádi dívají na válečné filmy a na Nicolase Cage. Pokud vám ale něco z jmenovaného vadí, pak tento film vynechte. Cage předvádí svůj poker face často a jen málo záběrů se bez něj obejde. Dobře ale funguje jeho příběhový vztah s indiánem, kterého má chránit. Film tak byl velkou příležitostí pro Adama Beacha. A ten ji nepromarnil. O hlavní zápletce, tedy že US Army měla v četách vyškolené šifranty – indiány z kmene Navajo, kteří domorodým jazykem komunikovali se štábem a japoncům se z nich rolovali onuce, se o moc víc, než je v této větě nedozvíte. A to je sakra škoda. Osou filmu jsou prostě velmi dlouhé sekvence kruté válečné řeže. Samozřejmě také nechybí mikropříběhy jednotlivých postav. Pěkně v nich vynikli Mark Ruffalo, Peter Stormare a Christian Slater. Dále nechybí filozofování ve vzácných chvílích odpočinku (po válce si otevřu pekařství…můj děda mi vyprávěl, jak lovili indiány a dostávali tři dolary za kus, a teď jsou tady s náma…). Nějak to ale celé moc nefungovalo a počítám, že to tam bejt muselo, aby se nestřílelo z děl a kulometů hodinu a půl. Dávám 70%, film by vám rozhodně neměl ujít. ()

LencaN

Zpracováním průměrný válečný film. Žádné extra triky, žádné hraní si se záběry, je to takové málo vymazlené. Co ale hodnotím kladně je samotný boj ochránců těch Navajů. Každý indián zde umí šifrovat a je mu přidělen na ochranu jeden mariňák. Bohužel ale ti mariňáci (jedním z nich je právě i Nicolas Cage) nemají za úkol chránit samotné indiány, spíše samotnou šifru, každý už si domyslí, co to znamená. Ani zde ve filmu to nebylo řečeno na rovinu. Tím zajímavější bylo vnitřní rozpolcení postavy Nicolase Cage. Drsný mariňák, který nedbá až tak na svoji bezpečnost, ale jde si za svým, aby splnil úkol a klidně se obětuje. Tady ale má trochu jiný úkol než jen zabíjet nepřítele. ()

PTuranyi

Kvalitne natočený vojnový film, vykresľujúci úlohu a dôležitosť indiánskych šifrantov počas 2. svetovej vojny. Príbeh navažského šifranta Bena (a jeho priateľa Bieleho koňa) je prepletený príbehom jeho strážcu Joa Endersa. Herci svoje úlohy zvládajú veľmi dobre a ani Nicolas Cage v tomto smere nerobí hanbu. Čo však kazí dojem sú bojové scény v ktorých americký vojaci kosia japoncov ako pšenicu a oni samotní sú nezraniteľní. Samozrejme všade okolo padajú mŕtvi ako muchy, ale hlavní hrdinovia sú občas nedotknutí hoci sú vystavení omnoho väčšiemu nebezpečenstvu. V závere sa to síce zreálňuje, ale aj tak si hrdinovia pod paľbou nájdu čas pokecať. Našťastie sa popri vojnovej vrave sa darí filmu rozprávať aj o iných témach ako sú: rasizmus a viera. 70% ()