Kód Navajo

Kód Navajo

Akční / Drama / Válečný

USA, 2002, 134 min

• LiVentura

Podprůměrný "válečný" snímek s klasickým stále se opakujícím heroickým motivem...:-((11.10.2008)

Slabý vojnový veľkofilm, ktorý ma nechal obdivuhodne (vzhľadom na to, koľko emócií bolo v scenári... kým ho sfilmovali) chladným už v kine (vtedy som bol HROZNE sklamaný a nedal by som viac, ako 40%. Časom som sa upokojil.). Je to tým horšie, čím viac filmov ste od Johna Woo videli (po pecke TVÁR TOHO DRUHÉHO by ale asi VŠETKO bolo krokom dozadu). Chyba nie je ani tak v prekvapivo nezaujímavých akčných scénach (jedinými dvoma výnimkami boli močaristý úvod, druhou "tá scéna" s Christianom Slaterom). Ale skôr v nedôveryhodných citoch, za čo môže nedôveryhodný režisér, stratiaci sa vo vysokorozpočtovej látke (otrávení herci Cage, Stormare, Beach a Ruffalo tomu tiež nedali). Kino Považan 2002(8.11.2004)

Soundtrack James Horner: 1. Navajo Dawn [7:54] ,2. A New Assignment [4:37] ,3. An Act of Heroism [5:59] ,4. Taking the Beachhead [6:17] ,5. 'First Blood' Ceremony [2:08] ,6. The Night Before [3:32] ,7. Marine Assault [5:40] ,8. Losses Mounting [5:06] ,9. Friends in War [7:55] ,10. A Sacrifice Never Forgotten [7:11] ,11. Calling to the Wind [10:33],(20.5.2011)

Myslím, že na porovnání tohohle filmu a Vojína Ryana se dá názorně předvést, jaký je rozdíl mezi geniálním režisérem a režisérem úzce zaměřeným na akční snímky. V Navaju je vše podřízeno efektu, takže zatímco po slavné úvodní scéně v Ryanovi jsem nemohl popadnout dech, při zdejších "střílečkách" jsem si říkal, co asi použili za detonátory a sem tam jsem se musel i pousmát jak moc to má vypadat opravdově. V Ryanovi to BYLO opravdové ! Naprosto nevhodný rejža pro válečný snímek. Měl by se vrátit k akci a "realitu" nechat na jiných. Nicolas Cage to nezachránil a ani to nevypadalo, že by nějak moch chtěl. Nakonec se mi líbili nejvíc oba Navajové a o ně šlo přece především takže 50%.(7.3.2003)

Akce se opravdu velice povedla, škoda jen, že se scénáristé nevyvarovali mnoha klišé (ale není život jedno velké klišé?). Woo se je ale docela úspěšně snažil zahladit. Velmi hezké.(9.8.2002)