Kód Navajo

Windtalkers

Kód Navajo

Akční / Drama / Válečný

USA, 2002, 134 min

John Woo a jeho obstojná hollywoodská variace schématu "sám postřílím celé roty v týlu nepřítele". Zachraňuje ho především dobrá technická stránka, zrazuje náhražka scénáře a jedno velké nic, které by vás donutilo si ho zapamatovat aspoň na jeden den.(24.4.2005)

No... Herci? Krásný konzert mých oblíbenců... Děj? Pěkně, celkem originálně zvolený... Realistické scény? Senzační, kruté a hojně zastoupené!... Kamera? Dost špatná... Hudba? Ani jsem si jí nevšimla... Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nebýt konce, dala bych čisté čtyři hvězdičky - teď jsou to tři s plusem.;-)(11.10.2008)

Solidní válečný kousek, který po technické stránce představuje kus poctivé filmařiny. Teda....Aź na tu malinovkovou krev, digitální stíhačky a výbuchy dělostřeleckých granátů zobrazené jako obrovské ohnivé koule. V samotných scénách z válečné vřavy se v sobě John Woo ani nesnaží skrýt duši režiséra třeskutých akčňáků a tím pádem je válka pojatá částečně v duchu Hard Boiled. Američtí hrdinové kosí jednoho Japončíka za druhým jen s použitím pistole, pokud se náhodou dostanou ke kulometu, padají celé nepřátelské armády, a to vše je prosím podáno v akčním střihu a ve zpomalených záběr. A přichází chyba lávky. V druhém plánu totiž Woo servíruje znechucení z války a razí humanistické myšlenky, čímž se z Nicholase Cage stává schizofrenik jako prase, neboť chvíli potom, co hrdině rozstřílí padesátku Japončíků si zkroušeně sedne do zákopu a začne vzlykat nad nesmyslným zabíjením. Obě tváře Kódu Navajo se neustále přetahují o pozornost a tu si nakonec naplno nezíská žádná. Ta duchovní pro svou povrchnost a ta akční pro svůj nevýrazný háv, jež překvapivě není až tak eye-candy, jak bývá u Johna Woo zvykem.(10.11.2007)

Ještě možná surovější a krvavější svět války než v Ryanovi, nebo Jestřábovi. Naprosto úžasné efekty a přestřelky. Film je přesně rozložen na porce akční a "kecávací". Nebudete se nudit v žádné půlce, ani hodině, ani na začátku, ani na konci. Trochu bylo ale do očí bijící efekty děl z lodí-velmi nedodělané. A také Cage, který snad zabil 1000 lidí, než to konečně jednou koupil ...(9.10.2005)

Dávám **** hlavně za námět, protože osudy vojáků z kmene Navajo opravdu dokáží utáhnout celý film, myslel jsem že to budou jen nějací chudáci, kteří nebudou umět anglicky a nevybuduji si k nim žádný vztah, ale já sem si je hodně oblíbil a hodně jsem jim přál a nekonec jsem byl radši že přežil Navajo místo hlavního hrdiny Nicolase Cage. Největším mínusem jsou IMHO zdlouhavé akční scény, které mě opravdu moc nebrali.(4.12.2004)

• - V roce 1982 vyhlásil prezident Regan 14. srpen celonárodním dnem a svátkem kódovačů Navajo. (ojo323)

• - Většina filmových postav je oproti skutečné první linii mariňáků přibližně o 10 až 15 let starších. (KucC)

• - Jedná se o druhou spolupráci Nicolase Cage a režiséra Johna Woo po veleúspěšném akčním filmu Tváří v tvář (1997). V době filmování spolu plánovali natočit ještě nepojmenovaný western, ale po nepříliš velkém úspěchu tohoto filmu z úvah sešlo. (Edgerton)