Reklama

Reklama

Josef Kumok

Josef Kumok

nar. 28.02.1901
Varšava, Polsko

zem. 02.04.1979 (78 let)
Buenos Aires, Argentina

Biografie

Josef Kumok se narodil 28. února 1901 ve Varšavě do rodiny ruského hudebníka Hendela Kumoka. Hudební a skladatelské vzdělání sbíral ve Varšavě (na klavír u otce), Berlíně (na konzervatoři u Xavera Sharwenky), Vídni a v Praze, kam odešel po světové válce. Zde začal spolupracovat s filmem, různými orchestry a s divadly jako dirigent a hudební skladatel (složil např. hudbu k operetám „Adieu, Madame!“, „Bílá vrána“ nebo „Děvčátko z venkova“). Už ve 30. letech svá díla dirigoval i v cizině (Německo, USA).

Kumokova hudba byla známá svými výškami, fanfárami, rychlým tempem a skutečnou pompézností. Přesně tento druh se hodil pro filmové plátno. Jím zkomponovaná filmová hudba je příznačná pro řadu filmů, zejména první poloviny třicátých let (například u snímků LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE, NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ či GOLEM).

Do českého filmového světa vstoupil v roce 1932, tedy dva roky po nástupu zvuku. Právě tento rok zkomponoval znělou hudbu k české a francouzské verzi Lamačovi komedie LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE, komedii NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ s Hugo Haasem, komedii TISÍC ZA JEDNU NOC a k melodramatu PRÁVO NA HŘÍCH. U prvních tří jmenovaných byl rovněž autorem hudby k písním, ke stále oblíbeným písním „Rosita, Rosita“ a „Hymna Portorica“ v podání herce Vlasty Buriana, „Modré s nebe“ a „Maličká, chceš být moje holčička“ od Arna Veleckého a „Píseň o karetní hře“ ve zpěvu Hugo Haase, Theodora Schütze, Josefa Zory a Josefa Loskota. U snímku „LELÍČEK…“ se angažoval i jako herec, jako hudební skladatel, který vyhraje konkurz na novou hymnu portorického království.

Kromě dirigování u snímku TISÍC ZA JEDNU NOC (1932) každoročně komponoval (třeba i pětkrát do roka), tvořil a psal filmovou hudbu orchestrální i k písním. Do roku 1935 let ověnčil svými skladbami snímky režisérů Slavínského (JEJÍ LÉKAŘ, MADLA Z CIHELNY, OKÉNKO, ZLATÁ KATEŘINA), Engela (SEJDE S OČÍ, SEJDE S MYSLI…, ROZMARY MLÁDÍ), Innemanna (HUDBA SRDCÍ), Svitáka (DOKUD MÁŠ MAMINKU, GRANDHOTEL NEVADA, PAN OTEC KARAFIÁT) či Cikána (BARBORA ŘÁDÍ).

V následujících třech letech měl příležitost spolupracovat již jen na pěti filmech, komediích NAŠE IX. (1936), DĚVČÁTKO Z VENKOVA (1937) a BÍLÁ VRÁNA (1938), melodramatu SEXTÁNKA (1936) a na dramatu GOLEM (1936). Mezinárodní prestiž, kterou Kumok oplýval, můžeme vidět i na faktu, že si ho francouzský režisér Julien Duvivier vybral do svého koprodukčního dramatu GOLEM (1936), pro nějž skladatel připravil opravdu zajímavou a částečně i expresionistickou hudbu. Hudba ke komedii BÍLÁ VRÁNA (1938) Vladimíra Slavínského byla jeho poslední prací pro československou kinematografii.

I další písně, ke který Kumok složil hudbu, se staly dobovými šlágry, například waltz „Serenáda touhy“, píseň „Možná, možná“ či obzvláště oblíbené „Ta naše jedenáctka“, „Útok a prudká rána“, „Pojď v moji žhavou náruč, hošíčku“. Všechny vyšly na gramofonových deskách rozličných značek. Melodie a písničky Josefa Kumokova byly použity i v různých českých snímcích a dokumentech z 60. a 70. let (… A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH, FRI – FI – PI, HUGO HAAS 1964, DIALOG a ŽENY V OFSAJDU).

Před nacistickou zlovůlí a nebezpečím emigroval Kumok 1938 do Jižní Ameriky, konkrétně do Argentiny. V nových poměrech přijal umělecké jméno George Andreani, pod kterým působil jako uznávaný dirigent filharmonie v Buenos Aires, skladatel („Madame Trece“, „Safo“) a v rozmezí konce 30. až 60. let opět jako každoročně vytížený skladatel filmové hudby jihoamerické kinematografie (je nutno zmínit aspoň tituly FUERA DE LA LEY, EMBRUJO, UNA ATREVIDA AVENTURITA, ABUSO DE CONFIANZA, ARROZ CON LECHE, SACACHISPAS, RIO TURBINO, MARIANELA, CULPAS AJENAS a nebo CAVALCADE).

Hudební skladatel a dirigent Josef Kumok, v zahraničí psán jako Joseph Kumok, zemřel v argentinském Buenos Aires 2. dubna 1979 ve věku sedmdesáti osmi let. V českých zemích se desítky let datum úmrtí nevědělo a bylo považováno za neznámé. Stejně tak jako jeho život a celá zahraniční kariéra, kdy velmi úspěšně spolupracoval na více jak osmdesáti převážně argentinských a chilských filmových titulech.

Jaroslav "krib" Lopour

Skladatel

Filmy
1959

Culpas ajenas

 

Reportaje en el infierno

1958

Cavalcade

 

El festín de Satanás

1955

Canario rojo

 

Koncert za slzu

 

Marianela

1954

María Magdalena

1953

El muerto es un vivo

Reklama

Reklama

1952

Mi hermano Esopo

 

Rio turbio

1951

Cartas de amor

 

De turno con la muerte

 

El complejo de Felipe

 

La comedia inmortal

 

La mujer del león

 

Martín pescador

 

Mundo Estranho

 

Una noche cualquiera

 

Volver a la vida

1950

Abuso de confianza

 

Arroz con leche

 

Cinco locos en la pista

 

Cuando besa mi marido

 

Filomena Marturano

 

Valentina

1949

El extraño caso de la mujer asesinada

 

La otra y yo

 

La trampa

 

Miguitas en la cama

 

Morir en su ley

 

Un pecado por mes

 

Yo no elegí mi vida

1948

Hoy cumple años mamá

 

La locura de Don Juan

 

La muerte camina en la lluvia

 

La serpiente de cascabel

 

Los pulpos

 

Novio, marido y amante

 

Una atrevida aventurita

1947

30 segundos de amor

 

Con el diablo en el cuerpo

 

Encrucijada

 

Los verdes paraísos

 

Não Me Digas Adeus

 

Un beso en la nuca

1946

Adán y la serpiente

 

El ángel desnudo

 

La dama de la muerte

 

No salgas esta noche

 

Rigoberto

1945

El canto del cisne

 

La señora de Pérez se divorcia

 

Las seis suegras de Barba Azul

1944

La pequeña señora de Pérez

 

Se rematan ilusiones

1943

Dieciséis años

 

En el último piso

 

Safo, historia de una pasión

1942

El gran secreto

 

La novia de primavera

 

Locos de verano

 

Los chicos crecen

 

Noche de bodas

1941

Embrujo

 

Águila blanca

1940

El inglés de los güesos

1938

Bílá vrána

1937

Děvčátko z venkova

 

Fuera de la ley

1936

Golem

 

Naše XI.

 

Sextánka

 

Sextánka (německá verze)

1935

Barbora řádí

 

Pan otec Karafiát

1934

Dokud máš maminku

 

Grandhotel Nevada

 

Hudba srdcí

 

Zlatá Kateřina

1933

Její lékař

 

Madla z cihelny

 

Okénko

 

Rozmary mládí

1932

Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa (francouzská verze)

 

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese

 

Načeradec král kibiců

 

Právo na hřích

 

Tisíc za jednu noc

Krátkometrážní
1933

Sejde s očí, sejde s mysli...

Herec

Reklama

Reklama