Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Další rok, další Twilight, další porce nudy. Ale proč nadávat a hateovat, když za tenhle rok vzniklo spoustu daleko větších odpadů. Docela pokojné dvě hvězdy. 40%

Vendeta (2011)

V českých filmových luzích a hájích se každá povedená žánrovka cení. A vzhledem k tomu, že je jich tak málo, tak jsme nad každou alespoň napůl kvalitní ochotni přivřít oči. Vendeta je takto napůl kvalitní. Na jednu stranu solidní režie podpořená skvělou kamerou a kvalitními herci (Vetchý, Kaiser, Chmela, Taclík a Šteflová dobří, mladí hoši mimo). Ale, film BOHUŽEL není koncipován tak, jak uvádí místní obsah, nýbrž přesně tak nekompaktně, že vás ve Vendetě vůbec nic nepřekvapí (přitom prostor pro zvraty rozhodně byl). Jako celek mě však lesní pobíhání bavilo a některé momenty byly jako vystřižené z nějakého lepšího skandinávského thrilleru, proto zatím házím lepší tři a nevylučuji pozdější zvyšování. Ondruš je "one to watch". 6-7/10

Ocelová pěst (2011)

Vysoce přestřelená a neobjektivní, přesto nekompromisní plná palba. Z Levyho se nějakým zázrakem stal schopný vypravěč, a za pomocí špičkových digitálních efektů podává tu nejryzejší a nejzábavnější hollywoodskou podívanou za poslední měsíce (takže to, co se dvakrát za sebou nepovedlo Bayovi). Chytré to není ani náhodou, patosu je hromada, ale zcela nepochopitelně to dokonale funguje. A nejen jako rodinný film... 9/10 P.S. Chytráci, co to zhlídnou z dvdripu a pak tomu napálí znuděné tři jsou absolutně mimo. Tohle se na velkém plátně vyjímalo jako máloco.

Tintinova dobrodružství (2011)

Být Zemeckisem, tak se asi střelhbitě zastřelím. Experimentoval v době, kdy se ještě nikdo neodvážil, ale jeho starý brach Steven vyčkal a ve finále mu nakonec absolutně vytřel zrak. Řemeslně dokonalé, s prostým, ale výborně fungujícím příběhem. 90% (Viděno ve 3D v IMAXu - Dabing)

Vyměřený čas (2011)

Niccol spoléhá zase jednou na vynikající herce a nepotřebuje k tomu ani velkolepé kulisy ani nabubřelý scifi look. Takže vlastně podobně jako u Gattacy, se kterou má In Time společného mnohem víc než stejného režiséra a některé stylizační prvky. Na rozdíl od ní má však In Time problémy s kolísavostí tempa a v průběhu (a především závěru) nestrhne tak moc, jak by chtěl. Tak proč tedy nakonec spokojené čtyři hvězdičky? Herci jsou doopravdy do jednoho výborní (vedle stálic v podobě Ciliana Murphyho se daří i jinak nudnému Pettyferovi), myšlenka funkční a honičky jsou jako adrenalinová verze pobíhání ve Správcích osudu. Ani náhodou to není bezchybný film, ale na oplátku neobsahuje ani žádnou vyloženě debilní, ba ani podprůměrnou scénu. V detailech a jednotlivých scénách možná není tak přesvědčivý jako jiné scifi z poslední doby, ale jako celek působí vyloženě osvěžujícím dojmem. 8/10

Tři mušketýři (2011)

Ale jo, dejme tomu. Sice abnormálně dementní a plné přiblblých ideí z Andersonovi šílené hlavy, ale překvapivě i sympaticky zábavné a velmi jisté při akčních scénách. Ty vůbec Anderson TÉMĚŘ vždy zvládal, problémem jsou pak scény, kdy Mušketýři zmizí ze scény a vedlejší figurky (charaktery to doopravdy nejsou) jen předčítají veskrze nezajímavé dialogy. V rychlém shrnutí: Waltz poprvé nezajímavý, Jovovich je čím dál starší, Lerman měl být Spiderman, Mikkelsen je i v nudné roli stále největší evropský bad-ass a Til Schweiger vládne i na miniaturním prostoru. A i když mě tam pár věcí neuvěřitelně deptalo, ve finále je to poměrně neškodná akční pitomost (zábavnější než minulá dvě díla pana Baye dohromady), které se dostane zhruba stejné hodnocení jako Dumasově novele v době vzniku... sympatický brak. 6/10

Dluh (2010)

Uplyne deset minut od závěrečných titulků a už si na to ani nevzpomenete... při sledování je to však solidní, komorní thriller, který nemůže šokovat nějakým neočekávaným vývojem nebo zvratem, ale po celou dobu si drží poměrně slušné tempo a atmosféru. Některé scény s ďábelským Jesperem Christensenem jsou ba i vynikající. 7/10

Nákaza (2011)

Chladné, přesné, znepokojivé, sugestivní, realistické a v některých momentech až překvapivě silné... těch momentů však nebylo dost na to, abych šel s hodnocením ještě výše. Soderbergh potvrzuje svou všestrannost, ale mohl klidně ještě malinko přitvrdit, ten závěr si o to přímo říkal. 8/10

Rodina je základ státu (2011)

Český film se zatraceně povedeným světovým ksichtem. Chvíli jsem dokonce váhal i nad metou nejvyšší, ale zatím zůstávám těsně pod ní. Především kvůli tomu, že v Rodině zkrátka jsou momenty (někdy i celé linky), které tak úplně nezapadají do celkového modelu filmu. Taktéž mi úplně nesedělo ambientní pobrnkávání Lenky Dusilové, jež sice zní dobře, ale do některých scén se vysloveně nehodí. Ale jinak v podstatě bez výhrad. Herci jsou bez výjimky vynikající, režie přesná a kamera přímo z Nového světa. Nejlepší český film roku. 8+/10

Perníkový táta (2008) (seriál)

Když to za velkou louží vyhypeovávali do nebes jako nejlepší seriál v televizi, nevěřil jsem a ignoroval jsem. Teď, po zhlédnutí pěti řad, jen velice tiše souhlasím... aneb když seriál skutečně splní veškerá očekávání, která ho předchází. Proměna Waltera Whitea ze zapšklého učitele chemie do bad-asse první kategorie lze označit jen jedním slovem, které se však v posledních letech až trestuhodně zneužívá. Geniální.