Ferrari (2023)

Srovnání Ferrari-Lamborghini je jednoduché. Ferrari je příběh o už dávno provařeném, arogantním, nekompromisním obchodníkovi, stylem pohlížení na jeho zaměstnance jako na kusy čehosi, co mu generuje peníze pohybováním rukama a on na základě toho zdokonaluje už tak úžasné a slavné produkty značky Ferrari. Zatímco Lamborghini je příběh o v té době ještě nikom, nadšenci do všeho kolem motorů a aut, jak je teprve v prvním procentu své kariéry a svépomocí staví ve chlívě první žihadlo jeho života... traktor... Ve Ferrari je i občas nějaký ten epický závodní záběr, v Lamborghini je to více rodinná podívaná, která vám o firmě-rodině.. Lamborghini  podá stonásobek informací, než se dozvíme o Enzovi. Každému co jeho jest, mě o něco více sedí filmy s větším důrazem na obsah a na tohle téma to u mě před spíše vizuálním Enzo Ferrarim vyhrál Ferruccio Lambo. Oba filmy skvělá podívaná.

The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (2023)

Chůze je jednou z mých absolutních psychoterapií. Neuvěříte co všechno s vaší hlavou udělá.. jak já tomu říkám... dvacetikilometrová procházka bez zastávky, běžně si to dávám za 4 hodinky. Palivo? Kochání se! A tento film jistě natočil stejný milovník chůze, jako jsem já. Ty chvíle, kdy už jste zase několik hodin jenom ve své vlastní hlavě, vedete monology delší, než míval Fidel Castro, zatímco pod opaskem automaticky kmitají nohy aniž to vnímáte, někdy si vás vaše hlava doslova namaže na chleba, stejně jako si párkrát slušně pohrála s panem Haroldem. Někdy se naopak přistihnete, že už hodinu jste dokonale šťastní.. Zde ve filmu navíc s vyšším posláním. U tohoto filmu hodně záleží, co kdo má jak a proč v životě za sebou, pro spoustu lidí to bude obyčejný film, někoho to zasáhne jako mě. Čím déle se od filmu nacházím, tím více na něj myslím..

Griselda (2024) (seriál)

Griselda je samozřejmě další skvost od Narcosů, to znamená 100% spolehnutí se na kvalitu, 100% spolehnutí se na to, že seriál bude obsahovat minimálně jednu desetiminutovou scénku, kdy bude náš aktuální boss ječet na své poddané jako šílenec v úžasně autentické jihoameričtině. Mám s tím seriálem ale jeden velký problém. Reálná Griselda byla zjevem, počtem brad a arogancí stejně tak odpudivá, jako namátkou (strašně náhodně..) stará dobrá Alča Schillerová. Nevím moc dobře jak bych snášel, kdyby třeba 160cm opáleného Maradonu, hrál dvoumetrový blonďák Dolph Lundgren. Je to stejný žaluděd (má hlava říká, že to určitě bude něco jako šiškebab, když už s tím přišla..).. Proč vlastnici dvou brad, sto dvaceti kil a lánů šedých vlasů, hrála vyprsená modelka? A když sem zapátral po jejich kolegyních, často se to opakuje. Nedokázal jsem se do toho vžít, nedokázalo mi to vklouznout pod kůži, Escobara přece také nehrál van Damme v nejlepších letech.. Takže by mě zajímalo proč? Oni tu ženskou o které točí neviděli na fotce (sarkastický vpich autorům mezi žebra)? A mimochodem, ten konec, to je taky dobrý vtip. Nacházíme se v roce 1985, najednou tam skočily titulky jakože konec a tak to je vážení za Netflix tak nějak všechno, mimochodem Griselda  žila ještě 27 let, ale my už na to tak nějak sereme a ukončili jsme to prostě v pátek po obědě...Jakože what?

Napoleon (2023)

Když se Arnold Rimmer setkal s Napoleonem, řekl mu, že Napoleon je jeho nejoblíbenějším fašistickým diktátorem. Mým nejoblíbenějším diktátorem je Caesar.. Proč o tom píšu. Já dal filmu krásné čtyři rudé hvězdy. Jenže dlouho mi to běželo hlavou. Někdo tady píše, že mu tímto filmem ukradli Napoleona. A tam mi to došlo. Kdyby tento film někdo natočil o "mém" Caesarovi, byl bych stejně spokojený? Hm.. Kdyby takto vypadal film o "mém" Caesarovi, tak budu zklamaný, jistě bych se cítil okraden o "mého" Caesara, věděl bych totiž, že film o tak epických osobnostech, může vypadat mnohem poutavěji. Takhle mi to připadá jako hodně prvoplánová akce (takovej bourák jako Scott natočí a takové ikoně jako je Napoleon), která je výborná, ale něco tomu strašně chybí a takových "něc", tam bude i více. Muselo to ve mě uzrát. Hodnocení měním po třech týdnech, kdy jsem se převracel na vlhkém prostěradle (abych byl upřímný, my máme pod prostěradlem Tencel a i pokud tam vylijete kýbl vody, vzbudíte se za sucha, ale já chtěl do mých komentářů nějak dostat prostěradlo a teď, teď sem cítil že je moje chvíle.. jak říká Eminem - pokud máš v životě jedinou šanci, využij ji.. No nic, z objížďky kolem mé hlavy se vracím zpět k filmu...) a budil mě sen, ve kterém tihle autoři natočili film o Caesarovi a všechna esa z jeho života, která mohli použít, spláchli do záchodu a máme tam Janky a desítky.. jako u pana Napoleona.. Phoenix je vynikající, ostatně jako vždy a všude.

Legenda jménem Lamborghini (2022)

Za mě super filmek o tom, jak se pan Lamborghini vypracoval z kluka, který ve chlévě spojoval šroubky, aby postavil traktor, až k panu supersportovnímu.. Je skvělé vidět takové nadané týpky, jak pro ně není problém udělat cokoliv, co už bylo prohlášeno za nemožné. Mě prostě přišlo zábavné, sledovat krůček po krůčku, jak se postupně zdokonaloval, lidi které tenhle film nudil, nevím, asi chtěli dvouhodinový závod Gallarda s Murcielagem..

Bod obnovy (2023)

Ten Žižkov roku 2041 mě hodně.. a nebojím se to říct na rovinu.. AŽ POUSMÁL! Za 15 let nebude ještě na Biskupárně opravený ostrůvek na tramvaj, se kterým tam zdejší vachmajstrové bojují již sedmým rokem a to už pomalu přestává být vtipnééé.. Ještě aby tam v té době stály mrakodrapy, ale tím pádem to tedy opravdu dostálo onoho "scifi". Vizuál je perfektní, ty různě poupravené známé pražské budovy a stavby, jakoby to někdo viděl okem člověka, který o budoucnosti snil v dávné minulosti u časopisu ABC, kdy si všichni budoucnost představovali tak, že všechno bude větší a lesklejší. Tohle všechno bylo fajn, výborné, velice mě to bavilo... Příběh, tam sem na úrovni detektivky z komerční televize. No a ta mluva, ten divnodabing, ty strojené, umělohmotné dialogy. Když s někým mluvila přes telefon, říkal sem si ok, dejme tomu že na druhé straně je nějaká AI, která mluví jako Horst Fuchs. Jenže ony už dnes vůbec nemluví strojově ty AI, během pár minut si uděláš v prográmku čínský dabing Funése Filipovským a oni tady pak natočí, jak v roce 2041 bude mobil mluvit jako maxipes Fík na fluoridu sírovém. Jsem rád, že se takový film v ČR natočil, ale za lepší českou scifi alternativu považuji i takové Přátelé Bermudského Trojúhelníku. Což teď některým vyvolalo tik v oku :-)

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Homeland začal jako kulový blesk. Rozhodně je to jeden z nejlepších seriálů vůbec. Jenže Homeland, to je pro mě Damian Lewis. To přece byl TEN.. Homeland. Když necháte odejít největší osobnost, která má charizma jako orosené šampáňo uprostřed letního dne, tráveného ve venkovní vířivce s výhledem na řeku Rubikon a mírně vám profukuje do ofinky, tak ten zážitek prostě klesne, jako kdybyste se naložili do vany v umakartové koupelně s televizním programem na minulý týden a už se vám nechce vylézat pro novější číslo a vy pak cítíte že se vám sice dobře sedí, ale něco tomu nenávratně chybí.. Měl sem někdy po šesté sérii takovou krizi s tímto seriálem, že sem si ŠEST let musel dát pauzu na poslední dvě série, já doufám, že už další nové série nebudou, zavčasu to skončilo ještě na vrcholu. Já vím že sem se během tří vět dostal od CIA, přes Rubikon až k tomu jak sem si kdysi v umakartem obložené vaně četl televizní program na minulý týden, ale když se celý Homeland odehrává na poušti (prší jen když má někdo deprese), potřeboval sem tam dostat trochu vody.

Bastard (2023)

Je to takový Marťan verze Dánsko, boj osamělého kolonisty o oplodnění nehostinné půdy lístkem brambory.. Mikkelsena jsem ještě neviděl hrát ve filmu, který by nebyl špičkou. Áááá nébó.. je to naopak spíš tak, že film, ve kterém se objeví Mikkelsen, je díky němu povýšen na špičku. Proč se u nás (vyjma jednotek výjimek) točí filmy jenom o vylitých single štětkách, které loví osamělé tatínky? I Mikkelsen hrál ve filmu o chlastu, ale i tady jsme dostali pořádný debakl..

Hra na oliheň: Výzva (2023) (pořad)

Na této soutěži s lidstvím bylo velice zajímavé sledovat to, jak se kteří lidé chovají v hraničních situacích. Ke konci soutěže, kdy už jsi nemohl ani vlastní babičce věřit, že v pocukrované buchtě nebude rozbuška, se to ukázalo v celé své nahotě... Bílí muži chtěli utvořit soubor úplně všech, bílí, černí, muži, ženy, který by spolupracoval a postupně dospěl k "férovému" závěru. Jenže ženy chtěly utvořit skupinku, kde budou pouze ženy a budou bojovat proti mužům. Tuto skupinu ale již první den nabouraly černé ženy, které nechtěly být ani s muži, ani se ženami, ale pouze ve skupince černé ženy a bojovat proti úplně všem a nedodržovat vůbec nic, proti všemu se bouřit a všechno dělat naopak než zbytek lidí. A černí muži, ti jenom stáli a čekali, kdy jim někdo řekne, kam by se měli zařadit a co by tam měli dělat a pokud se to nestane, tak hledali někoho, kdo jim to řekne.. Zajímavý psychologický experiment, který dokonale kopíruje fungování všech skupin dnešní společnosti.

Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986)

Kdo by neměl rád vánoční klasiku o rozvrácené rodině před rozvodem, jejíchž dva smradi ukradli vzácný materiál profesionálním vědcům, aby si z toho postavili zelenou chobotnici s čepkou z mušle, místo aby se z toho stal zdroj energie, díky kterému by Praha nebyla závislá na kvótách energie daných sovětským svazem.. I když on by jim to pak asi stejně vzal Husák a postavil by si z toho malou sošku Lenina, která by házela blesky na imperialistickou Ameriku.. Ty smutné děti, které čelí nekončícím hádkám rodičů, ta pochmourná atmosféra rodiny v krizi, já si nedovedu představit film, který by lépe vystihl čas vánoc. Vlastně ano... ta prostitutka z prosluněné Kalifornie, kterou za pár tisíc dolarů prznil Richard Gere, to je ještě mnohem větší Ježíšek, u takových filmů prostě chceš nasávat kouzlo vánoc při pohledu na hořící svíčku a pojídat rybu bez hlavy, která zatím plave v polévce.. Ach.. když je čas vááánoc..