Preacher (2016) (seriál)

První díl je vynikající. Chcete-li si Preachera uchovat v paměti jako něco skvělého, ukončete sledování seriálu hned po zhlédnutí pilotu. Aspoň pak nebudete litovat.

Přísaha (2001)

Co jsem na csfd, pořád čtu všechny ty mladé lidi, jak mocinky moc nesnášejí americké happy endy, tu předvídatelnost, a kdesi cosi. A když pak tihle rozumbradové dostanou tenhle vynikající, naprosto nepředvídatelný a totálně anti-happy endový kousek, jak to dopadne? Je to v modrém. Tenhle film by měl být KLASIKA. Dlouho jsem tu za sebe měl čtyři hvězdičky. Ale teď, když jsem Přísahu s velkou chutí zhlédl po letech podruhé a uviděl tady tu spoušť, zdají se mi čtyři už přece jen trochu málo.

Ramones - Howling at the Moon (Sha-La-La) (1984) (hudební videoklip)

Videoklip se slizkým chlapíkem v kloubouku a jeho úchylným úsměvem jsem nepochopil. Písnička sama o sobě je od Ramones jedna z mých nejoblíbenějších. Ostatně, albem Too Tough to Die nastalo období, které mě u nich po hudební stránce baví nejvíc.

Jižanská pohostinnost (1981)

Walter Hill stojí jako tvůrce určitě za pozornost. A to nejen kvůli svým drsným snímkům s drsnými hrdiny. Warrriors jsou kultem a Crossroads milovaným filmem snad všech muzikantů, obzvláště pak bluesových. Termín "southern comfort" je pak dávno zavedeným popkulturním pojmem. Základní nápad stejnojmenného filmu je výborný: Postavit proti sobě kdesi v louisianských bažinách jednotku Národní gardy a partu jižanských domorodců. Provedení za slibnou premisou sice po většinu stopáže trochu pokulhává, ale za vynikající finále jsem byl v pokušení přihodit hvězdičku navíc. Ve srovnání s průkopníkem veškeré jižanské pohostinnosti, legendárním Deliverance, je však Hillův příspěvek do buranského subžánru přece jen o dvě třídy níž.

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Po prvních pěti dílech: Sice je to celé postavené na základech, které nedávají mnoho smyslu (všechno nasvědčuje tomu, že je to jen sen chlápka v kómatu - ostatně tuto možnost zvažuje i hlavní hrdina během úvodu každé epizody) + skoro všechny herečky jsou tam hrozné (ať už si pod tím představíte cokoliv), ALE má to jednu výhodu. Je to pecka. V prvních dílech sice trochu ruší sarkastické a trapně doslovné komentáře, které slyšíme z rozhlasu či televize, ale jejich nepatřičnost si zřejmě uvědomili i sami tvůrci, takže tyto později naštěstí úplně vymizí. Humor je na dobré úrovni, i když zatím poslední, dramatičtěji a vážněji laděná epizoda Závadová mládež se mi líbila asi nejvíc. No a Trojan rulez. ( - - - ) Po posledních pěti dílech: Slušela by tomu menší uspěchanost. Klidně bych setrval delší čas u těch poklidnějších vyšetřovacích epizod, jako byla Orchidej na smetišti. A koneckonců, větší prostor by si zasloužilo i nějaké to další poodhalení tajemství z Plachého minulosti. Finálové díly pak působí, jako by scénáristé náhle obdrželi pokyn za každou cenu to nějak urychlit. Celkově by byl Svět pod hlavou materiál na pěkných pár dílů navíc (konkrétně mezi epizodami Smrt špióna a Rodinná záležitost). Škoda. I tak skvělý projekt! PS: Bylo zajímavé sledovat, jak se tomu seriálu díl od dílu lepší hodnocení. No a těm modrým procentům u první epizody (Stín kapradiny) nevěřte. [Za prvé: Byla skvělá. Za druhé: Obsahuje asi nejvíc Plachého hlášek.] To jen lidé ještě nebyli na něco takového zvyklí... Tak. A teď tu naši!

Melanie: Dar života a smrti (2016)

Po delší době zombie kousek, který stojí za pozornost. Minimálně už pro svou výjimečnost: Hlavní hrdinkou je totiž malá zombie holčička, což není zrovna běžným pravidlem tohoto subžánru.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Trailer navnadil, protože je v něm téměř všechno, co je na tom filmu výborné. Film zklamal, protože téměř vše, co v traileru není, stojí za starou belu. Vypadá to, že Tim Burton od dob Sleepy Hollow hodně upadl.

Příchozí (2016)

Ted Chiang, autor předlohy k tomuto filmu, je zároveň autorem možná úplně nejdivnější sci-fi povídky všech dob. Máte-li zájem, zde je její (pravda, ne úplně nejlepší, přesto snad dostatečný) překlad, publikovaný kdysi v časopisu Ikárie: https://uloz.to/!9yzeSiX8m/hell-is-the-absence-of-god-docx

Westworld (2016) (seriál)

Grandiózně mysteriózní sci-fi westernové drama plné sexu a násilí s horrorovými a jinými prvky jako bonusem. Dlouho jsem se u nějakého seriálu takhle nepobavil, neoblíbil si takové množství postav, a nebyl natolik zaujat nějakým fiktovním světem. A to přesto, že tvůrci hrají s divákem od samého začátku (až po potitulkovou scénu s touto postavou) hodně nečistou hru. Vskutku velkolepá a nezapomenutelná show, tenhle Westworld.