Čch' pi (2008)

Perfektní. Bitva, kdy je použitá formace zvaná želva, je totální fyzický zážitek. A nepřemožitelní generálové asi k čínské mytologii patří.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Válka v přímém přenosu!!! Asi tak by se dal nazvat Scottův Černý jestřáb sestřelen. Formálně dokonalý film: dosud nevídaným způsobem natočená a sestříhaná akce, která diváka doslova vtáhne doprostřed válečného dění. Dějově těžko něco hodnotit: hrdinové jsou vtaženi do léčky a za cenu tisíců vystřílených nábojů se z ní musí vysekat. Tady jde hlavně o formu, o akci, o ohromující příval obrazových i zvukových informací. Tedy o atrakci. Někdy i to stačí, ale musí to člověk umět tak, jak to dělá Ridley Scott.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Bizarní pocta béčkovým krvákům, která se klidně může zařadit po bok klasikám jako Braindead nebo Návrat oživlé smrti. Je to zábavná jízda, našlapaná jak barvitými postavičkami, tak i šílenými hláškami, a především však stříkajícími gejzíry krve. Chvílemi jsem smíchem nemohl popadnout dech, jindy jsem skoro zavíral oči nad nechutnými záběry. Svého kolegu Tarantina odsouvá Rodriguez svou zábavností do druhé ligy. Už se těším na mstitele s mačetou...

Constantine (2005)

Film Constantine hodnotím nekriticky možná proto, že jsem velký fanoušek komiksové předlohy - série Hellblazer. A to i přesto, že film se od drsné, hodně cynické a hodně potemnělé předlohy poněkud liší. Stejná jsou témata okultismu, náboženství a různých mytologií, komiksový Constantine je však více psychologický, a taky je to ještě o maličko větší parchant než ten, kterého hraje Keenu Reeves. Francis Lawrence si ale ze zfilmováním Hellblazera poradil velmi dobře, když si vezmeme, že jeho úkolem bylo neurazit fanoušky a zároveň přitáhnout do kina i ty, kteří Constantina neznají. Osobně bych klidně přivítal i další pokračování, kdyby se povedlo podobným způsobem.

Dellamorte Dellamore (1994)

Jaké zvláštní filmy to ti Italové občas točí. Velmi originální a velmi zábavné!

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Fanoušci zombie filmů si tuhle povedenou parodii nadmíru užijí. Tvůrci využívají zombie prvků velmi nápaditým způsobem: viz například štěkající půlpes, doktor pozorující příznaky rigoru mortis na lidech měnících se v zombie, či vůbec proces proměny dvou z hlavních hrdinů v živé mrtvé. Do toho všeho přímé odkazy na Romerovu klasiku: "Opravdu se to stalo." Když připočteme skvělé hlášky, dokonalou béčkovou stylizaci alá 80. léta a nadmíru mazané zombie, máme tady jeden z nejlepších zombie filmů vůbec. Poznámka: srovnávání s Jacksonovým Braindead mi přijde trochu mimo místu. Jackson staví hlavně na vizuálních vtípcích, zatímco tady je to spíše o slovním humoru.

Úsvit mrtvých (2004)

Našlápnutý zombie film s dobrými nápady, ale s Romerovým originálem se srovnávat nemůže. Je to prostě jen čistá akce, filozofický a společenský přesah, na kterém stojí Romerovy filmy, tady prostě chybí. Ale jako prostá zábava to jde.

Porco Rosso (1992)

Můj nejmilejší Miyazakiho film. Je nejdospělejší, jeho poezie čerpá z běžného života, a ne z fantazijních světů, jak bývá u Miyazakiho snímků zvykem. Je nejmelancholičtější, protože vypráví příběh dospělé lásky, která nese své plody, i když je nenaplněná. S čímž souvisí i to, že má nejzajímavější a nejplastičtěji vykreslené postavy, A i když děj nemá velký spád, kromě dobrodružství totiž vypráví i příběh práce a tvoření, nevadí to, protože jeho poklidná retro atmosféra je ze všech Miyazakiho filmů nejpodmanivější.