9. rota (2005)

Jj, Rusové vždy uměli válečné filmy. Navíc, když znáte někoho, kdo si tím peklem prošel, hned se na to dívá jinak. Jednu hvězdičku ubírám za sladkobolnou hudbu. Mnohem více by se k tomu hodil nějaký ruský rockový podtón z 80. let. Pak by to nemělo chybu. Jo, a nedabovat, prosím :-)

Zkurvená noc (2003)

Není nad to, když do sebe všechno nakonec skvěle zapadne :-) Ať žije absurdní humor :-)

Země a popel (2004)

Pro mě osobně šestihvězdičková záležitost. Tolik krásných myšlenek, jež se mísí s bolestí, slzami, popelem a prachem afgánské reality. Je dobře vidět film, který vychází od samotných Afgánců oproštěný od jakýchkoliv nánosů západního vnímání této země a jejího životního stylu. Kéž by se naši filmaři dokázali na naši realitu podívat též bez zbytčených trapných hlášek. Být v určitém ohledu vážný neznamená být patetický...

London (2005)

Film by nemusel být tak užvaněný o ničem a trochu méně hysterie by mu též slušelo. Na druhou stranu určitý břitký slovník a některé myšlenky tento snímek pozvedají z průměru.

Tulpan (2008)

Nádherně syrový příběh z kazašské stepi... Scéna s rodícím se jehnětem je prostě úchvatná...

Trhliny (2009)

Eva Green byla pro mě objevem před pár lety ve Snílcích... Tenkrát se mi však nezdála tak mysteriózní jako v tomto na výsost strhujícím filmu o nenaplněnosti lidských tužeb vedoucí až k překračování hranic mezi láskou a nenávistí, odvahou a zbabělostí... jak snadno se můžeme stát oběťmi manipulace slabých... Oč je film nenápadnější, o to více je působivý.

Mapa zvuků Tokia (2009)

Je zajímavé pozorovat, jak se evropští i američtí filmaři vždy vyrovnávají s japonskou realitou podobně, a to izolovaností svých hrdinů. Tokio se vždy stává skoro nepřátelským místem, kdy proniknout do nitra Japonců je skoro jako výprava na Sibiř. V tomto snímku už Evropan dokonce ovládá japonštinu a částečně se tu nabourávají stereotypy slovy jednoho z jeho japonských zaměstnanců. Film mě opět pohladil na duši hlavně tichem japonských hřbitovů v podzimních barvách. A hlavní myšlenka snímku mi i teď plyne myslí... jak dvě rozdílné ženské smrti mohou zasáhnout srdce jednoho muže... aby pak mohl konečně začít žít středostavovským životem... a měl na co do konce života vzpomínat... není to příliš vysoká cena za vzpomínky?

Den zrady (2011)

Možná je to nikdy nekončící naivní představa nejen voličů, ale i diváků, že politika je "čistá" věc. Stačí si přečíst Machiavelliho Vladaře či se vrátit v čase až k Odysseovi, aby bylo jednomu jasné, že politika je na férovku "špinavá", i proto film popisuje běžnou situaci. Moralizování v politice je skoro protimluv :-) Po filmařské stránce konvenční snímek s dobrými hereckými výkony, který sice nenudí, ale také ničím nevyčnívá.

Žena z pátého patra (2011)

Proč tak nízké hodnocení? Asi že se nejedná o klasický thriller? Vlastně se nejedná o žádný thriller (označení výše pěkně mate), leč o mozaiku nemocné mysli, v níž ještě stále zbylo místo pro dobro... Navíc dost dlouho člověku nedochází, jakou hru s autory hraje, o to zajímavější je bod zlomu a východisko... Film na hraně... Musí vždy autoři odpovídat na otazníky? Ať si diváci lámou pěkně hlavy... Doslovnost patří do TV zpráv :-)