Proboha! (2008) odpad!

Využijme Járy Cimrmana (doufám, že panu Maherovi nebude vadit, že se jedná o fiktivní postavu, jelikož ty nesnáší a jsou pro něj pouhým projevem neustále zvětšující se demence lidstva) k tomu abychom mohli okomentovat tento paskvil a nezabřednout při tom do planého vulgárního láteření! Tedy: "Váš religionistický pokus jsem bohužel shlédl, neboť mi to ukládá má služební povinnost. Nevím věru, co Vám mám vytknout dříve, zda zmanipulovaný děj, zesměšňování a napadání postav, či veškeré prohřešky proti zákonům dokumentu, které jste stihl učiniti již během prvního jednání. A to nemluvím o tom, co by řeklo publikum vaší svérázné představě o podstatě a účelu některý náboženství. Tomu, že na posvátnou horu nemohl přijít Muhamad (který zde byl pouze ve snu jak je to psáno v Koránu a nikoli reálně) ani Ježíš či Mojžíš. Když se v závěru Vaší frašky diváci dozvědí, že náboženství je pouhá neurologická porucha, byl jsem konsternován. Uvědomujete si mimo jiné, že vámi proklamovaný atheismus je náboženství jako každé jiné? Nevím, v jakém oboru jste vyškolen, ale s čistým svědomím Vám mohu doporučiti, abyste pokusů o dokumentární filmy týkajících se religiozních témat zanechal a věnoval se práci jakékoli, ale jiné."! Na poradu bych si možná přizval ještě pana Freuda, který by nejspíše na tento exemplář odvětil cosi ve smyslu: Billi Maher zažil v dětství obrovské trauma, která se patrně nějak okrajově týkalo nábožeské víry, jelikož se jeho duše postižená latetní psychózou nedokázala s tímto vyrovnat dává teď vše za vinu náboženství! No a teď již konečně za sebe! Začněme nejdříve s vyjadřováním: ten pán co nám tak mesianisticky z obrazovky káže o tom, že jiní mesiáši jsou bohapustý podvrh, užívá nejsprostších sofictických triků k zmanipulování spoludebatujícího! Maherovi zdaleka nejde o diskusi a dialog, ale o napadání, zesměšňování a skákání do řeči aby argumentaci druhé strany znemožil, když nepostačuje ani to začne se velmi zručně ohánět tou nejosřejší a nejnebespečnější zbraní pevně sedící v jeho nesprávných rukou! Ano mluvím o střihačské technice, která i ze sloidní diskuse udělá tyátr kde pan Maher je vítěz a každý ze spolubesedujících nakonec jen bezmocně kouká do kamery! Jeho nemístné a jedovaté narážky si přímo žádají o fyzickou inzultaci! Ještě že točí dokument o náboženství a tedy s mírumilovnými lidmi! Co se týká volby náboženských směrů, vybral si jen ty, které jdou velmi lehko zesměšnit a nikoly ty, které by jeho příkré a povrchní argumentaci lehce čelili! Neobrátil se k východním učením ani k filosofičtěji smýšlejícím hnutím! Žeby ze strachu? Vědci mají zřejmě dodat pořadu jakýsi punc odbornosti a exaktnosti, který je novodobým kultem! Stejně je také zestříhal, aby byla jistota! A ty zvuky v pozadí, prostřihy na zesměšňující scény a podtitulky? To bylo jako co? To už mě vážně dojalo a naštvalo! Opravdu nefér špinavá hra byla ještě umocněna na šíření jakési nenávisti! Billi Maher se nespokojáí jen se zesměšňováním, ale on chce přímo útočit! Proč místo odvolávání se na pár pofidérních citátů kdoví kde a kdoví od koho vzatých, nenapadá raději vědce, kteří atomovou bombu vymysleli, proč nenapadá politiky, kteří válčí a atomovými zbraněmi při argumentaci šermují jako s flerety? Nevím, snad to trauma z dětství je větší nářez než si dokážeme představit! Jelikož lamentovat bych mohl dál a dál a na konci bych mohl 1000x zkopírovat hodnocení odpad, dodám jen, že pokud bych byl věřícím, nejen že bych odmítl Maherův mahr (mahr - v muslimských zemích cosi jako věno jímž muž vyjadřuje zájem o sňatek s ženou), jeho dar prozření jímž nás jeho spasitelský duch chtěl vykoupit, ale asi bych mu rozbil držku ;-) (no spíš bych byl jen dost naštvaný:) )

Interstate 60 (2002)

(SPOILER)Tenhle film by šel nejspíš shrnout starým českým úslovím "dej si pozor co si přeješ nebo by se ti to mohlo splnit"! Postava M.J. Foxe by vám mohla vyprávět! Byl jsem upozorněn na to, že má v tomto filmu pouhý štěk na max. 2 min, ale tohle:)! Kdo hledá na něco odpověď, včetně toho proč ji hledá a na co ji vlastně hledát, obrací se naivně obvykle k filosofii, náboženství nebo vědě! Proč, když stačí černá kulečníková koule číslo 8? Ten kdo hledá dobrodružství a odpovědi skrze životní praxi, proč by měl lézt na nejvyšší hory světa, pachtit se do Austrálie a držet se stereotypů? Proč by toto měl podstupovat, když může tuto hru porušit tím, že prohodíte listy a srdce a vyjedete si tam, kde se objeví jen ten co nemá mapu? No pravděpodobně tam potká asi pěkné pošuky, když si nejsou schopni pořídit ani plánek cesty, ale to je právě ta otázka: "Jsou to pošuci"? Jo! Týpek ve stylu volného pádu s dynamitem kolem pasu, policajt co je nadšený z toho, že může distribuovat drogy a právníci co proušují právo, aby jej mohli vymáhat! Ovšem zaběhlými schématy se z mozkové letargie neproberete, chce to ránu kýblem a pár pěkných pomatenců, aby vám nejen ukázali, že srdce můžou být černé, ale abyste to i rozpoznali a pochopili! To je kumšt! Jen na dálnici 60 totiž můžete potkat někoho, kdo vám všechny tyhle historky spolkne i s navijákem, prutem, vlascem a snad nakonec i s vámi:)

Once (2007)

Nenatočili náhodou nejdřív album a k němu jako bonus film? Mě to jen přišo, že udělali klipy ke všem písničkám a spojili to nějakým rádoby příběhem o pěti jiných záběrech než na spívající romanticky sbližující se dvojici!

Rytíři (1993)

Parádní film! Dlouho jsem ho hledal! Velmi zajmavě vymodelovaná budoucnost pouště, cyborgů a zoročení lidí, působivé kostými i kulisy včetně skvělých hereckých výkonů (vyzdvihuji především Lance Henriksena, který je zde skoro k nepoznání). Jo je to Bčko, ale Ačkové kvality:)

Super Size Me (2004)

Dle mého dost přeceňovaný dokument! Agitka na racionální a zdravou výživu, která nedává prostor k vyjádření se druhé straně a pokud ano, tak jej setříhají, zasadí do parodujícího kontextu atd. (ostatně jako mnoho jiných dokumentů)! Snaží se zmanipulovat diváka stejně vlezlou propagandou a manipulací jako druhá strana! Recep je jednoduchý, tahejte do toho mnoho odborníků, kteří budou mapovat průběh "vědeckého experimentu", ti se budou vyjadřovat bombasticky, budou šokovat objevnými a zdrcujícími fakty a při tom všem se tvářit seriózně! Do toho výpovědi lidí na jedné a druhé straně přičemž ti na rádoby objektivní straně dokumentu jsou pečlivě vybíráni a jejich tvrzení jsou obezřetně spracována tak, aby to vyšlo jako že jsou velmi sofistikovanou menšinou odporu proti "tupému stádu tlouštíků", (SPOILER) kteří jsou z těch hamburgrů už tak vypatlaní, že ani neví kdo je Ježíš a pletou si ho s Bushem! Průzkumy typu: "Víte co je to kcal", kde zaberou tři bezradné tváře oněch sociálních trosek, které byli zmanipulovány propagandou McDonald´s a byl jim naprosto odepřen přístuk k informacím po kterých se dozajista pídili, inu tyto průzkumy jsou vyváženy jednou zdravou, rustikální "happy" dívkou, jež se stravuje po vegansku! A ony sugestivní záběry na vyzvracené jídlo nebo nechutný detail na vlas v jídle (což se přece nike jinde nikomu jinému stát nemůže) a řeči o tom jak je hlavnímu protagonistovi velice špatně po fyzické i psychické stránce, když se stravoval McDonald´s, řešení dětiček a průzkumy na nich prováděné to také vždy zabere;-)! Jsem vegetarián a do McDonld´s dobrovolně nepáchnu a pod fyzickým nátlakem bych si to ještě rozmýšlel, ale nemám rád manipulačně vykonstruované dokumenty jež se skrývají pod rouškou objektivity!

Wrestler (2008)

Když jsem o tomto filmu poprvé zaslechl, hned jsem se podíval sem na CSFD a byl jsem velmi rád, že to má tak výborné hodnocení, že to bude bomba film od mého velmi oblíbeného režiséra, opět něco nového, poutavého, hlubokého! Po shlédnutí jsem zklamaný, zklamaný ve dvojím smyslu! 1) Čekal jsem něco zcela jiného - ale budiž to je moje věc 2) čekal jsem něco výtečného a dostal jsem max. něco dobrého! Wrestler má určitě výbornou atmosféru pro filmové festivaly, také milovníci tohoto "sportu" či romantiky si přijdou na své, ale co ti co hledají Aronovského obrazovou genialitu? Co ti co hledají klasickou sílu příběhu a myšlenku? Co ti co čekají spád, fascinci, vtažení do děje a lapání po dechu? Inu tito filmoví fandové asi budou minimálně rozčarováni - podobně jako já! Nechci řici,že je to špatný film, ale nudil jsem se, nijak mě to neoslovilo ani mi to nic nedalo! Jediné co se mne snad dotklo - či spíše jen tak vlažně zavanulo kolem mne - byla asi ona snaha ukázat (SPOILER) jak je pro Wrestlera ponižující pracovat v uzeninách a že bojovníkovi sluší boj a smrt v něm namísto civilizovaného života! Ano je to myšlenka pěkná,geniálně (a to musím na tomto filmu vyzdvihnout) zahraná Mickey Rourkem, ale ohraná jako flašinet! Nechci tady lamentovat o vyčerpanosti tématu, ano je podané nově, ale nikoli zajmavě, není nijak rozšířen a vyjeven její morálně lidský potenciál! Omluvám se všem, kterým se tento film moc líbil, ale pro mě je byť velmi dobře zahrané téma vyčerpaného starého muže podané plytkým způsobem max. na 3*! (Arbiter - velmim zajímavý komentář)

Kobra 11 (1996) (seriál)

JJ! Tenkrát na západě (Německa)! To bývaly časy! Drsní šerifové stříleli padouchy, žvýkali tabák značky Orbit, obklíčili ve dvou celé tlupy banditů,které dostihli na svých tisících koní, byli vtipní, pohlední a nezkorupovatelní! Do salunu šlui jedině když potřebovali strestat nějakého zlého výrostka jménem Heinrich a pokud si tam dali něco k pití tak snad jedině mléko! A hlavní bordelmama s těma dvěma pohunkama Klikem a Klakem to je také dílo! Zkrátka hvězdiču dostanou pouze za vytrvalost, kterou prokázali při natočení několika sérií aniž by byli ostudou a filmovým svědomím zahnáni do kouta!

Operace Silver A (2007) (TV film)

Co se týče samotné operace a jejího historického pozadí, tak bych o tomto snímku mluvil spíše jako o inspirovaném, ale prvorepubliková příchuť je zde velmi citelná a prostota, jednoduchost a grácie českého filmu se opět ukázala v jednom z nejkrásnějších světel hnedle po slunci:)