Zločin pátera Amara (2002)

Na to, kolik cen tenhle film získal a na kolik dalších nominován byl, jsem byl zklamán. Dost se to táhne a hlavně to vůbec nikam nesměřuje. V momentě, kdy mladý kněz přijede do městečka a začne se sbližovat s mladičkou kráskou, jsem čekal nějaký vnitřní boj a rozpor mezi vlastním posláním a touhou, ale ouha, nic nepřišlo. Fakt nic. Ten Amar prostě bez problému skočí na tu holku a tak to jde dál a dál. To mě fakt hodně zklamalo. Ani jiný postavy nemají žádnej vývoj a jsou nám v podstatě ukradený. Jak už je tady několikrát zmíněno, Carrera asi nevěděl, co točí. Nedokázal se rozhodnout, co chce vlastně říct a na co se zaměřit. Výsledek je tak hodně na půli cesty, protože zajímavě nevyznívá ani linie s knězem a slečnou, ani ta s paktováním kněžích s mafiány. Je to fakt taková lepší a kratší telenovela. Škoda. Navíc bez Bernala by byl výsledek mnohem, mnohem horší. 50%

Odpočítávání (2010)

Nevěděl jsem, co čekat. Takže jsem si to pustil a koukal. Jo, je to fajn film, který si myslím, že má s realitou společného víc, než bychom si všichni přáli. Syrový snímek je dobře zrežírovaný a hlavní trio odvádí velmi dobré výkony. Nejslabší ale zůstává Carrie-Anne Moss, která sice hraje dobře, ale je víceméně v pozadí. Jackson a Sheen výborné výkony, oba si role užívají a skvěle je prožívají. Scény mučení mi nevadily, docela jsem se divil, že je někdo takhle zobrazí v USA, to teda klobouk dolů. Ale plný počet nedám. To hlavně z důvodu problematického závěru - jak už tady někdo psal, to, že by někdo vládou najatý v tomhle případě takhle "zmagořil" a báli se ho i vlastní kolegové, se mi jeví dost nepravděpodobně. Je to škoda, je to fakt hodně dobrý film, ale ke konci to začne nějak ztrácet tempo a je tam trošku víc logických lapsů. Ale jinak atmosféra a napětí jsou parádní. 75%

Bratři (2009)

Na to, že režisérem je Sheridan, mě to lehce zklamalo. Téma je strašně atraktivní a slibné, ale bohužel v tom filmu se de facto neděje vůbec nic. Celé je to olemované dvěma scénami u stolu - krátce po začátku a těsně před koncem - mezi kterými se fakt, ale fakt neděje nic. Jsou tu dvě vynikající scény (zabití kámoše v Afghánistánu a závěrečná scéna v kuchyni), ale jinak nic. Tvůrci si mohli odpustit až příliš afghánských vsuvek a dlouhou pasáž sbližování Portman s Gyllenhaalem, působí to celé jako vata. Víc pozornosti mělo podle mě být věnováno návratu ztraceného syna domů a tomu, co se dělo potom. On se totiž vrátí a vše spěje k vyvrcholení, jenže je najednou konec. To je strašná škoda. Jinak ústřední trio je naprosto vynikající a každý ve svých rolích odvádí absolutorium. Líbil se mi zejména Maguire, který mi připomínal De Nira z Taxikáře. Bratři jsou dobrý film, kterému ale hodně chybí, což je vzhledem ke jménu režiséra škoda. 60%

Útěk z Alcatrazu (1979)

Těžká klasika, bez které by nebyl žánr vězeňských filmů a King by nenapsal Zelenou míli a Shawshank. Od začátku tu máme výbornou atmosféru a samozřejmě Clinta. Uprostřed to začne lehce haprovat a je to takové moc rychlé a překotné, přesto se to paradoxně lehce táhne. Jsou tu ale perfektní scény, napětí a hlavně konec, který je famózní. Bohužel je fakt, že jsou tu momenty, které mi přišly až příliš naivní a nelogické, což samozřejmě ale nevím, do jaké míry je upravené. Stejně tak jako nevím, do jaké míry je celý ten příběh upravený, poněvadž to jelo v klasických kolejích vězeňských filmů - prakticky dobří vězni a nepřející až zlý ředitel věznice. To je možná trošku škoda. Na druhou stranu je dobře, že Eastwoodova postava má takovou auru tajemna, protože se za celou dobu nedozvíme, proč vlastně sedí. Útěk z Alcatrazu rozhodně není nejlepším filmem dvojice Siegel - Eastwood a možná už postupem času lehce zestárnul, přesto má ale pořád co říct a je vzorem pro další a další generace vězeňských filmů. Doporučuju. 75%

Lítám v tom (2009)

Velmi příjemný film, který není podbízívý a skutečně působí jako ze života. Je tu hlavně vynikající Clooney, který to celé táhne dopředu a přesně ví, co a jak má hrát. Místy je to legrační, ale je to spíš vážnější, žádná řachanda to rozhodně není. To mi ale nevadí, právě naopak. Pravdou je, že zhruba v polovině filmu, kde se začne přemítat o vztazích a smyslu svatby jako takové, to lehce drhne a celé se to vleče. To se mi tak úplně nelíbilo. Přišlo mi to takové hodně prvoplánové. Pak ale ke konci to zase nabralo na obrátkách a celé to spasil závěr, který rozhodně nebyl z hollywoodské šablony. Byl úžasně reálný a hodně hodně pravděpodobný. Je to skutečně hodně příjemné pokoukání, po kterém se můžete (ale nemusíte) zamyslet sami nad sebou a nad tím, co v životě má skutečně smysl. Který film tohle má? Škoda těch chybiček uprostřed filmu, Clooney a Farmiga jsou totiž hodně dobrý pár a skutečně to mezi nimi jiskří. Stojí za to vidět víckrát. 75%

Poslední vládce větru (2010)

První, co jsem pocítil, když jsem opustil ztemnělý sál, byla lítost. Lítost nad tím, jak skončil onehdy takřka geniální a velmi nadějný tvůrce indického původu. Mně to celé přišlo jako parodie na fantasy, ale ono je to myšleno vážně. Po pár minutách jsem byl ztracen a nechápal jsem nic. Proč tohle, proč támhleto? Zklamal i casting, herci jsou otřesní a otřesnější, asi se taky ztratili a nevěděli, co hrát, jinak si to nedovedu vysvětlit. Je to prostě hodně špatné a doteď přemýšlím, kdy naposledy jsem takhle špatný (nečeský) film viděl. Nevím, nevím. V tuhle dobu si z toho filmu nepamatuju nic a nejsem schopen říct, o čem je. Jen vím, že některé dialogy byly naprosto otřesné ("Můj bratr si s královou dcerou okamžitě padli do oka" - a tak se, přátelé, vysvětlí, že jsou do sebe zamilovaní) a ty souboje mi přišly strašně směšné. 3D se nepovedlo, je to celé rozmazané a prostorový dojem má člověk velmi málo. Nebýt pár relativně povedených akčních scén a dobrého hudebního podkresu, šel by Manoj s celým dětským ansámblem do odpadu, takhle dostal jednu hvězdičku a 20%. Být šéfem studia, ten Ind by dostal hodinovou výpověď, jsem zvědav, jestli si ještě škrtne. Jo, a dabing jako tradičně nepovedený.

Expendables: Postradatelní (2010)

Stallone má tu výhodu, že už nikomu nepotřebuje nic dokazovat. A tímhle prostě splnil sen sobě i fanouškům všech akčňáků ze staré školy. Expendables se neberou vážně a celé se to musí brát s nadhledem. Všichni zúčastnění si to užívají naplno, protože mnozí tuší, že je to pro ně dost možná poslední příležitost na velkém plátně. Škoda někoho jmenovat, protože všichni jsou výborní (dobře..vyzdvihnu Robertse, Lundgrena a hlavně Stathama...ale i Sly umí :)). Jasně, že jsou tu momenty, které by tu být nemusely - sentiment, některé dialogy, ale to bylo konec konců v pravzorech taky, že? Pět dát nemůžu, protože fakt některé akční scény jsou nepřehledné a možná lehce přestříhané (jakože moc stříhané), ale dám velmi dobré čtyři hvězdy a 80%. P.S: Scéna v kostele se svatou trojicí je orgazmem všech fandů žánrů.

Most u Remagenu (1969)

Věšinou mám podobný názor jako většina hodnotících, ale v tomhle případě tomu tak není. Staré válečné filmy mám rád, protože se prostě uměly točit. To částečně platí i o Mostu u Remagenu. Kamera je většinou velmi dobrá, hudba správně burácí, ale mně to prostě nějak nesedlo. Bitvy mi přišly sice monstrózní, ale hodně nepřehledné. Měl jsem hodně problém orientovat se, kdo je kdo. A je to škoda, ten námět byl zajímavý, ale přišel mi prostě zabitý. Nehledě na to, že "náckové" tu mluví anglicky, což mi teda přišlo dost hloupé. Z herců vyniká asi jen Vaughn, který si roli užil. Ostatní mi pár hodin po zhlédnutí splývají, což není dobře. Na druhou stranu tehdejší natáčení v Československu asi muselo být hodně zajímavé a tiché role českých herců jsou třešničkou na dortu. Přesto ale víc jak tři nedám, protože to tak prostě necítím. 50%

Invictus: Neporažený (2009)

Je mi to strašně líto, protože Eastwooda zbožňuju a na každý jeho film se těším. Invictus je řemeslně dobře odvedený a má jistotu v podobě excelentního Freemana, jehož podoba s předobrazem byla místy až mrazivá. Ani ten Damon není špatný, i když je trošku v pozadí, ale přihrává dobře. Navíc se naučil jihoafrický přízvuk. Bohužel celému filmu chybí to, co dělá Clintovy filmy nesmrtelnými a odzbrojujícími - emoce. Tohle je prostě standardní politicko - sportovní drama s úžasně natočenými ragbyovými sekvencemi. Ale není to taková ždímačka jako předchozí Eastwoodovy bomby. Prostě výborná práce od všech zúčastněných, ale není tam nic navíc, což je rozhodně škoda. Navíc mi připadá, že tentokrát to režisér neodhadl s délkou a mohl to trošku zkrátit, dvě a čtvrt hodiny jsou trochu moc. Sorry, Clinte, ale pořád tě zbožňuju. 60%

Westworld (1973)

S filmy podle Crichtona mám vždycky nějakej problém, ani nevím proč. Stejné je to u Westworldu. Nápad je to výbornej a zajímavej, začátek je fajn a vypadá to jako bezstarostná komedie. Pak to ale nějak upadne, neumím ale říct jak. Připadalo mi, že to nějak ztratilo tempo a začalo se to táhnout. Stroje jsou dobře vymyšlené a Brynner podává vynikající výkon, vypadá fakt hrůzostrašně. Ale myslím, že nejvíc selhává Crichton jako režisér. Kdyby se zaměřil jen na samotný Westworld a jeho problémy, bylo by to fajn. On ale začne přimíchávat ještě ty dva další světy a divák se v tom přestane trošku orientovat a celý to pak působí odtažitě. Možná měl zvolit teda delší film a probrat všechno. Takhle mi to přijde takový nehotový, i když ten konec s tou naháněčkou je dobrej. 60%