poster

Útěk z Alcatrazu

 • USA

  Escape from Alcatraz

 • SK název

  Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Komentáře uživatelů k filmu (309)

 • Lima
  ****

  Dnes už ´vězeňská´ klasika, která za minulého režimu plnila naše kina. I díky mnoha podobnostem (zvířecí mazlíček na cele, sexuální loudil, despotický ředitel věznice, způsob útěku…) není pochyb o tom, čím se Stephen King inspiroval při psaní svého ´Shawshanku´ i ´Zelené míle´ (a následně pak Frank Darabont se svými filmovými adaptacemi). S postupně pokračující přípravou na útěk skvěle budované napětí si člověka získá, Clint Eastwood je borec numero uno a na co s Donem Sieglem šáhli, to proměnili ve zlato. Tady občas vyčítaný otevřený konec je jediný správný. Celý příběh je totiž inspirován skutečným, do té doby jediným zdařilým útěkem z Alcatrazu, ovšem o osudech jeho protagonistů, tj, jestli se při přeplouvání na pevninu utopili, či nikoliv, není dodnes nic známo.(16.2.2008)

 • Gemini
  ****

  Trochu neuvěřitelná, ale na čtyři hvězdy dost dobře natočená a zahraná story o útěku z věznice, ze které prokazatelně uprchl jenom David Copperfield:), s hudbou Jerryho Fieldinga (který opatřil hudebním doprovodem původní Kirkovo Star Trek, a což je mnohem zajímavější, i původní seriál Mission Impossible) a trochou toho vězeňského bluesíku.(20.1.2004)

 • Tosim
  ****

  Ano, i mně ten film připomněl Shawshank (myš, knihovna.) Mix "psychologie" a plánu na útěk byl přesně vyvážený, jak to má ve správném blockbusteru být. A navíc teď vím, kde si vzpomněl David Zucker na Freda Warda :-)(31.1.2005)

 • Djkoma
  ****

  Clinta jako herce jsem nikdy extra nemusel, ale tentokrát se do role vězně skvěle hodí. Sám se tomu až divím. Útěk z této věznice totiž není nudný film, jak jsem očekával a obsahuje pěknou řádku v budoucnu odkazovaných momentů (BS 33 a 1/3 hadr). Útěk z Alcatrazu v porovnání s dnešním např. Prison Breakem působí zastarale, ale má své kouzlo a atmosféru v klasickém oldschool stylu bez zbytečně levných momentů. Ty 4* jsou zasloužené, ale při druhém podívání bych asi zmírnil na 3*.(2.2.2005)

 • J*A*S*M
  ****

  Čtvrtou nadprůměrnou hvězdu dávám hlavně za to, že mě velmi bavilo sledovat podobnosti s budoucím Shawshankem (a že jich není málo). Jinak mi to přišlo celé takové komicky naivní, hlavně co se týče složení vězňů. Až jsem se začal podivovat, proč bylo nejstřeženější vězení Ameriky zpravidla používáno pro tak ušlechtilé, hodné lidské bytosti.(18.7.2011)

 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $43,000,000Tržby Celosvetovo $47,700,000║ Pôsobivý väzenský film, aj keď sa tu nič zvláštne strhujúce nedeje, samozrejme okrem úteku, dejové linky nemajú takú charakterovú váhu ako veľkolepé väzenské filmy(Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa pre ktoré film asi poslúžil ako odrazový mostík) ale aj tak filmu nechýba dávka napätia a pútavo aj keď poskromne vyrozprávaní dej o tom ako partia väzňov plánovala útek, kde vodcovsky zaujme ťahúň Clint Eastwood. /80%/(28.3.2009)

 • Superpero
  ****

  Tenhle film mi utkvěl v paměti na hodně dlouho, protože je originální a navíc tam hraje Clint Eastwood takže co řešit? A ono když se tak zamyslíte filmy o Alcatrazu jsou skoro vždy super.(3.3.2005)

 • Shadwell
  ****

  Profesor Einstein tvrdil, že čas se liší místo od místa. Pokud se tedy na čas nedá spolehnout, k čemu je? K čemu jsou hodináři? Stejným konceptem se řídí tento film. Poctivě vytěsní čas a vězení profiluje jako uzavřený prostor, kde čas není. Naopak v momentě, kdy se utíká a jde o každou sekundu, čas plyne stejně ve fiktivní realitě postav i ve skutečné realitě diváka. Tomu pomáhá i chytrá distribuce informací. Kupříkladu teprve v 16. minutě se dovídáme konkrétní informaci o Clintovi, o jeho mimořádné inteligenci. ____ Útěk z Alcatrazu není jen definicí 4-hvězdičkového filmu, pokládá i jednu znepokojivou otázku: Proč jsou vězňové líčení jako klaďasové a strážci společenského systému, bachaři, jako ti špatní? Je to vážně jen žánrová pomůcka?(14.6.2008)

 • mandes
  ****

  rozpočet : ? tžby americke : $43,000,000(17.12.2006)

 • B!shop
  ****

  Paradni utekarskej film, kde je videt vse od prvniho napadu az po zaverecnej utek. Sice je jasny, jak to vse dopadne, ale vubec to nevadi. Siegel totiz diky charismatickymu Eastwoodovi a prakticky bez hudby dokazal udelat docela napinavou podivanou, kde ale nejsou takovy ty provareny zalezitosti, jako brutalni bachari, svalovci natrhavajici prdele nebo svalnaty rapujici cernosi. A i kdyz to nemuze konkurovat treba takovymu Shawshanku, porad to je hodne dobra podivana.(31.10.2008)

 • movie
  ****

  Útěkové filmy jsou mým velmi oblíbeným žánrem a Útěk z Alcatrazu je natolik vydařený, že ho neváhám zařadit mezi jeden z nejlepších. Perfektní atmosféra, vynikající Clint Eastwood!!(21.1.2004)

 • Boss321
  *****

  Výborný thriller, který dokonale mixuje psychologie s plánem na útěk. Do nejbezpečnějšího a nejstřeženějšího vězení světa Alcatrazu přijíždí Frank Morris, který už utekl z několika vězení. Hned od příjezdu si začne plánovat útěk a společně se třemi spoluvězni se mu nakonec podaří uprchnout. Jedna z nejlepších rolí legendy Clinta Eastwooda, který se do podobných rolí vyloženě hodí. Tímto filmem se místy inspirovali tvůrci Shawshanku.....(12.1.2008)

 • EdaS
  ****

  Don Siegel mě začíná hodně zajímat. Jeho filmy jsou chlapsky úsporné a přímočaré, ale o to působivější. Platilo to u originální Invaze lupičů těl nebo Dirty Harryho a platí to i u Útěku z Alcatrazu. S Eastwoodem si zjevně rozuměli.(25.12.2008)

 • Kulmon
  ****

  Film, který již v dětství předznamenal mou lásku k filmům s vězeňskou tématikou a útěcích. Dnes už sice vím o lepších žánrových filmech, ale i tak ho mám moc rád.(19.12.2009)

 • pan Hnědý
  ****

  Clint Eastwood ve skvělé formě! Vězeňské prostředí mám rád, navíc je tu výborný scénář a napětí na maximum. ALCATRAZ byl inspirativním počátkem ve vězeňském tématu (některých forem si určitě všimnete)… tuhle klasiku mohu jen doporučit.(7.6.2012)

 • H34D
  ****

  Útěk z Alcatrazu byl první film, na který jsem jako malý kluk užasle zíral s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Mrazivě klidný Clint Eastwood a atmosféra, která se za chytrého použití minimalistické hudby (resp. monotóního zvuku) pomalu ale jistě hrotí v napínavé finále. Útěk z Alcatrazu je větší klasika, než si někteří mohou myslet, neboť ne, že připomíná Shawshank, ale naopak Shawshank připomíná Escape from Alcatraz! S odstupem času, po druhém zhlédnutí, mohu říct, že jsem měl stále příjemný pocit z kvalitní filmařiny, ale bohužel kromě toho se mi žádných extrasilných momentů nedostalo... 8/10(8.7.2008)

 • RHK
  ***

  Solidní útěkářský film, dokonce z toho nejpevnějšího vězení a navíc s chlapáckým Clintem Eastwoodem. Jenomže závěr je nemastný neslaný a celkově filmu chybí trochu více napětí. Motýlek, Shawshank, Zelená míle, Con Air, nebo Velký útěk jsou prostě větší pecky. Některé dilalogy ovšem sedí - např. mezi vůdcem černošských vězňů a Morrisem: "Řekl bych, že existujou přesně dva důvody, proč sis nesedl na můj schod. Buď se prostě bojíš, nebo nesnášíš negry. Tak kterej je to, je to strach?" - "Ne. Nesnáším negry." http://www.youtube.com/watch?v=88f13cTSnOs Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x9jt9u_escape-from-alcatraz-theatrical-tra_shortfilms(25.7.2010)

 • Dudek
  ****

  Musím se trapně přidat k velikému množství uživatel, kterým Útěk z Alcatrazu připomíná Vykoupení z věznice Shawshank, především za to můžou charaktery postav, rozvrstvení života ve věznici a pak také samozřejmě knihovna a "domácí" zvířátko, o které pečuje vězeň, který zemře. Když se film ale dostane k tomu hlavnímu, tedy útěku, je jasné, že veškerá podobnost končí, tady je totiž utíkání tím hlavním co máme, režisér nám jej netají, nýbrž ukazuje nám jej celý, od jeho plánování, obstarávání materiálu až po jeho samotný průběh. S Vykoupení z věznice Shawshank rozhodně jeden z nejlepších vězeňských filmů - a to jsem očekával nějakou nudnou blbost...(3.1.2006)

 • choze
  ****

  Kvalitní sedmdesátkový vězeňský thriller, napínavý a s eastwoodovsky vtipně drsňáckými dialogy.(24.1.2006)

 • Hal_Moore
  ****

  Naprostá bomba odehrávající se v mé oblíbené lokaci - Alcatrazu. Clint Eastwood je ten správnej přemýšlející chlapík, který si poradí se vším a všude. Naprosto odporný správce, klišoidní zvířecí přítel (v tomto případě myš) a geniálně provedený útěk. Btw toho Dannyho Glovera jsem zatím nezahlíd, ale budu se příště více snažit.(13.1.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16