Potomci lidí (2006)

Od scény v opuštěné škole jsem na to, co se odehrávalo čuměl až do konce s široce otevřenýma ústama. Neskutečná dokonalost, tak syrové, depresivní, dostávající se hluboko pod kůži, mrazící budoucnost jen tak někdo už nevytvoří. Kamera je doslova v ději (krev !!!), uprchlický tábor je jak peklo na zemi a lidi postihlo čiré šílenství. V tom všem pak Cuaron podává tragický příběh o poslední naději lidstva, a prokládá to jak scénami úplně odlišnými od zbytku díla (ministr), tak i velmi působivými (průchod "uličkou"). Jen třeba chvíli počkat (úvod je sice stále dost drsným obrazem postapokalyptického světa, ale je tak trochu táhlý a nedostačující v porovnání s druhou polovinou filmu - stále tam jsou ale překvapující zvraty, nebojící se nemilosrdně ničit zavedené postupy a v souvislosti s tím i jedna či dvě výborné scény) a pak už si jen užít (i když v tomto případě to není to pravé slovo - spíše přežít) jeden z nejlepších zobrazení budoucnosti. A hudba na mně působila hodně fajn a dotvářela atmosféru hlavně v první polovině skvělými retro songy.. Závěr pak nic neslibuje, ani nic nevyvrací a do filmu sedí perfektně. Wow

Na vlásku (2010)

Tak s radostí musím sdělit, že tak dlouho proklamovaný návrat Disneyho se povedl na jedničku s hvězdičkou, a u mně se zařadil mezi to nejlepší, co kdy Disney natočil hned po jeho shlédnutí. Samozřejmě někdo by mohl být zklamán klasickou zápletkou, která ani v nejmenším nevybočuje z předepsaných osnov, ale je to přece pohádka lidi... A ta stejně jako další typy filmů musí jít podle nějaké osnovy.. O lidech, kteří jsou schopní poukazovat na popírání fyzikálních zákonů atd v akci s vlasy, raději ani nebudu mluvit. Ne že by tady na Csfd někdo takový byl. Aspon doufám, ale říkám to jen kvůli tomu, aby tento komentář mohl být delší a já se nevyčerpal hned z kraje :)). Příběh je tedy možná v základním smyslu slova jednoduchý, ale je okořeněn tolika neuvěřitelně sympatickými, někdy zábavnými (a opravdu), někdy prostě krásnými scénami, úžasným hlavním párem a mnoha zábavnými sidekicky (kůn rulez, komu se nelíbil, je očividně úplně mimo, chameleon pak pěkně zaplnuje místo postavy, která by měla být v každé pohádce - roztomilé něco :)) Rapunzel je v rámci animovaného filmu opravdu cute, stejně jako fešný a vychloubavý Flynn (E..), a film tak nepostrádá ani jedinou ingredienci a scénář na nás vrhá jednu super scénu za druhou. At už akce (důl - která je perfektně natočená a .... má koně), či už romantické scény (nádhera) nebo scény trochu ostřejší - všechno je, jak má být a podpořeno velmi dobrým soundtrackem, ve kterém exceluje Mandy Moore. Opravdu má muzika říz a ani chvíli nenudí. Prostě byl to další z nejlepších letošních (ehm, myslím 2010 samozřejmě) zážitků a Jeden ze tří nejlepších animáčů roku. PS: zapomněl sem napsat, že hlášek je tu taky habaděj a většina z nich je opravdu prvotřídních - You should know that this is the strangest thing I've ever done!

Schindlerův seznam (1993)

Pianista ve srovnání se Schindlers list působí opravdu bídně, proto se nikdy nebudu tyto dva filmy snažit srovnávat. To jen tak na úvod a s vědomí, že sem i Pianistovi dal 5. Ovšem Spielbergův opus magnum prostě už asi nic nikdy nepřekoná, alespon ne v tomto "žánru". Příběh je opravdu dechberoucí, scény spielbergovsky vypilované (nejvíc, když nepočítám proslovy a dialogy hlavních postav, zaujala noční scéna po vyklizení ghetta - opravdu mrazivě dokonalé) a jsem opravdu rád, že se jednoho z nejkrásnějších příběhů o skutečně skutečných lidech ujal on. A do hlavní role dal Neesona. Ten prostě Schindlera hraje famozně, jeho postava a charakteristický hlas, který dodává opravdu hodně charismatu mu v tom velmi pomáhají. Kingsleyho postava nemá hlavní slovo, avšak jeho výkon je stále jako vždy velmi slušný. A o Amonovi toho bylo napsáno už tolik, že jen souhlasně kývnu nad tím, že Fiennes tehdy měl dostat oscara. Film trvá slušnou dobu, ale uběhne velmi rychle a.... prostě mně to stále dokola dostává. Tolik emocí, procítěnosti a krásy v protikladu s hrůzami holocaustu se jen tak nevidí. Liamova závěrečná tečka se může zdát někomu sentimentální a přehnaná, ale alespon Spielbergova Schindlera sem si zamiloval, at už byl opravdu jakýkoliv. Krása

127 hodin (2010)

Boyle znovu dokazuje, že v Hollywoodu nemá nikdo tak obrovský cit pro spojení audia, vizuálu a studia síly člověka jako on. Neskutečná žranice, která má všechny Boylovské znaky a žene příběh kupředu jako rychlovlak, aniž bych se tím, že se film odehrává téměř celý v průrvě, někdy nudil. James Franco znovu světu ukazuje, že už je pán herec, tady v tomto filmu zatím úplně nejparádněji (talk show) a já jsem opravdu s nadšením sledoval postupný vývoj jeho chování. Nechtěl bych být tedy v kůži toho Arona, ani kdyby se mu tohleto nestalo. Závěrečný text mi to jen potvrdil. A Rahman po perfektním Slumdogu znovu složil soundtrack, který ty scény dokonale dotváří. A po tomhle šíleně dobrém zážitku bych mu za to dal i oscara. Snad tentokrát po ne zrovna zasloužených osmi oscarech za SM Boylea Akademie nepřehlídne. Protože tohle je film, který si budu pamatovat ještě dlouho..

Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie (2010)

Dávám 4, i když objektivně bych měl dát 3, ale přesto, že nejsem nějaký zasvěcenec do světa Warhammeru, film měl atmosféru, brutální a nevybíravou akci, děj se pěkně posouval kupředu, a některé marinácké proslovy byly tak správně epické.. Jako takové lákadlo do tohoto temného vesmíru to funguje úžasně. Animace ucházející, hudba úctyhodná a zmíchání fantasy a scifi ve Warhammeru stále považuji za výborný nápad... Musím začít studovat to lore

Opravdová kuráž (2010)

možné malé spoilery Po trailerech sem si myslel, že 5 hvězd bude jasných, no žel Opravdová kuráž nesplnila všechny moje očekávání a trailer podbarvený Johnem Casem byl až příliš dobrý. Zas na druhou stranu, abyste si nemysleli, že to zklamání bylo nějak velké. Stále tu máme opravdu výborný western s pravou, špinavou atmosférou západu, kde nebylo vůbec lehké žít a už vůbec ne lehké dokonce přežít. No tempo je na můj vkus opravdu pomalé, a hlavně úvod filmu se opravdu táhne a nebýt Hailee, nudil bych se. Ta je naštěstí jeden z mladých objevů roku a její tvrdohlavá, cílevědomá a nevzdávající se Mattie Ross je zahrána bravurně, i když skoro sem ty chlapy (všechny! :)) někdy litoval. Kvůli tomu, jak s nim mávala, a i kvůli tomu, že i když se nemohla rovnat jejich badass vzhledu, často je překonávala sympatičností. Ne že by Jeff Cogburn Bridges na tom byl až tak špatně. Jeho charisma a hlasový projev, který ho podporuje, + jeho ne zrovna romanticky působící postava (bojím se, že Shatterhandovi by nepomohla ani železná pěst, ani henryovka či medvědobijka, kdyby se dostal na tento západ) je prostě vynikájící a máme tady po Crazy Heart další výkon, který by zasloužil oscara. Damon je pak texaský ranger jak má být. a hraje tu svoji podivnou postavu perfektně, ale to je u něho klasika. Dialogy jsou precizní, napěchované humorem tvrdým jak olovo, které Cogburn sype do nepřátel, soundtrack většinou zkrášlující scény, ale na můj vkus až příliš opakuje stále stejný motiv, a na PG-13 mně docela překvapily krvavé scény (hlavně tedy v tom srubu to bylo opravdu na R). No a až po scénu, kdy se poprvé objeví hlavní záporák bych stále možná uvažoval o 5ti, ale pak se to náhle rozjede jako rychlík a máme tu předčasný konec a úplně nevýrazné finále (podtržené ještě tím dovětkem...). Tohle mně opravdu zklamalo, jakoby náhle film ztratil všechnu svoji promyšlenost a náladu, a zbylo jen podivné něco. Kvůli tomu bych byl schopný dát i 3 (těch 5 totiž rozhodně nebylo nejjistějších), ale uvědomuji si, že sem dal 3 i mnohem zbytečnějším a "hnusnějším" filmům a tohle, i když musím říct, že ti, co píšou, že 3:10 to Yuma je sračka s divným koncem, se mýlí hodně a ten film se tomuhle vyrovnal (i když byl dost jiný) a závěrem ho totálně převálcoval. škoda, mohl to být western ještě mnohem lepší (možná i jeden z nejlepších filmů roku), neviděl sem originál a ani ho raději vidět nechci, aby mi to nezkazilo chut a atmosféru úplně, takhle to je "jen" dobrý film" s krutým vyobrazením západu, perfektními hereckými výkony a coenovskou režií. PS: ty záběry na horizont a samotné cestování napříč krajinou jsou nejlepší záběry filmu.

Leon (1994)

Rozhodně Bessonův nejlepší film a ve srovnání s tím co plodí, v posledních letech, je téměř neuvěřitelné, že bývaly časy, kdy točil tak procítěně a promyšleně. A s výborným obsazením. Jean Reno jako zabiják Leon je dechberoucí, a když na scénu přijde Natálka (tady se k ní ta zdrobnělina ještě opravdu hodí) a pomalu se začne rozvíjet dojemný a drastický příběh, je to opravdová dokonalost. Tak talentované a nádherné "nálezy" by mohly přicházet častěji. Leonův vztah k Matildě a samozřejmě naopak je krásný a i když se může zdát občas na hranicích extrému, perfektně zapadá do konceptu. Nemůžu samozřejmě opomenout ani Oldmana, který představuje další ze svých šílených kreací a jeho padouch je přesně tak slizký a podivínský, jak se to k Lucovi hodí. Po technické stránce taktéž perfektní práce, akční scény jsou úžasné (závěr či úvod) a rozhodně je to další film, který splnil svůj účel stoprocetně. Pobavit i nasytit mysl..

Sintel: Příběh draka (2010)

velmi pěkné, a nemyslím tím jen animaci, která je v rámci mezí opravdu neuvěřitelná (samozřejmě stále se to nemůže rovnat animovaným velkofilmům - ale to jen jako varování pro nějaké přehnané fajnšmejkry), ale taky celé dojímavé vyznění příběhu a i příběh jako takový. Škoda toho zmrštěného prostředku, ale na čas 12 minut bych toho asi chtěl moc. Jako normální celovečerní film by to bylo určitě ještě mnohem lepší. Takhle příjemný krátký zážitek s krásnou hudbou. Ale k takovému epickému tématu se takovéto filmy nehodí. To sem si více užil toho králika.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Dost dobrý film. I když mi tento svět moc neříká, získal si mně jak obsah, tak i perfektní forma podání. Všichni herci jsou správně sympatičtí, ale taky i správně ovlivňováni tím světem financí, Mulligan je sympatičtější než sem očekavál, Brolin podává ucházející výkon. Cameo Sheena potěšilo i přesto, že sem první díl ještě neviděl :)). To všemi vyzdvihované vyzvánění je opravdu perfektní, ale žel jako odkaz ve spojení s Wallachem to na mně nemohlo působit. Snad to brzy napravím. No a pak ta technická stránka. Ta je opravdu povedená. Zrychlené záběry na New York, různé statistiky i animace, všechno je úžasně pospojované a funguje to na diváka jako akce v akčním filmu. Taková scéna samotného krachu a následné zběsilosti, kterou rozpoutá, je opravdu velkolepá. Tento film se rozhodně dá brát i trochu jako takový dokument dokumentující události stylem, který upoutá i diváka, který by normální dokument zavrhl. A ještě k tomu má slušnou vztahovku. Konec to pak uzavírá tak, jak sem si to přál.

Sherlock (2010) (seriál)

prostě brilantní a ten závěr dává předzvěst velkých věcí. Už se opravdu těším. A to sem si skoro nevěděl představit, jak chtějí Sherlocka (už jen to jméno) přenést do současnosti. Ono to šlo a překvapivě snadno. A hlavně sakra dobře. Sason 2: i přes jemné zaváhání a pro mně nesympatickou odbočku na venkov a do hororových vod, prostě speechless.. Všechno, co bylo v první sérii výborné, je dotaženo do naprosté dokonalosti, Ben a Martin předvádějí výkony století, stejně tak jako Andrew, který se zcela jistě zařazuje do žebříčku nejlepších, nejšílenějších a nejděsivějších záporáků vůbec, kamera, střih, detaily a dedukce také perfektně dotaženy a vůbec, kromě HBO jsem ještě nikdy neměl ze seriálu tak filmový pocit... pocit, který z lehkostí překonává veškeré pocity, které jsem měl z filmů v celém roce 2011. A závěr znovu vyrazil dech a zanechal bezradné fanoušky v hromadě neřešitelných problémů. Rychle Moffate, přijď už a neotálej. Vyhlížím třetí sérii...