M*A*S*H (1970)

Válka s optimismem - neocenitelná kombinace. Pravda, že majora O'Houlihanové mi bylo místy víc líto než stejnojmenné postavy ze seriálu, i přesto mi přišel film lepší než seriál.

Pianista (2002)

Vytvořit pesimistický válečný film bez toho, aby se opakoval, je těžké. Utrpení druhé světové války sice jako téma nebude nejspíš nikdy vyčerpáno - přesto se tento film vyznačuje značnou dávkou originality. Na můj vkus v něm ale příliš mnoho děsivých scén (pro znázornění skutečnosti by stačilo i méně) a příliš málo prostoru věnovaného klavíru. Pozitivně hodnotím hlavně výkony herců.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Ano, nejlepší seriál všech dob, propracovaný, vědecky (či vědeckofantasticky) podložený. Vytváří vlastní realitu, které člověk rychle navykne a podlehne - po několika řadách už je nemožné si při sledování dílu říkat, že je to vše natáčeno v některém z kanadských studií, neboť je to přece na jiné planetě. Jednoduchý nápad je do detailů převeden na pole politiky, historie, kultury - zpracovává známá témata (egyptské náboženství, artušovské legendy, roswellské záhady...), líčí pokrok obyvatel a svou potencionalitou dává prostor pro rozjetí dceřiných seriálů typu Atlantis nebo Universe. Z výjimečného seriálu se stává kult typu Star-Trek.

Anna a vlci (1973)

Symbolika z filmu jen srší, bohužel dost na úkor filmu jako takovému. Celou dobu se film snaží o jakousi satiru použitím vzorků nectností, kterými jsou hlavní tři mužští představitelé. Závěr ale z hořké komedie udělá nemorální horor. Osobně nemám rád filmy, při nichž si člověk, vycházeje z kina či od televize, řekne: "Co to proboha mělo být?"

Mamma Mia! (2008)

jeden z dosud nejlepších filmů na světě - neopakovatelná hudba skupiny ABBA je zde nejen skvěle předvedená, ale mnohdy dokonce vylepšená. Meryl Streep se popasovala s výškami velice úspěšně, málokdo věří, že to opravdu zpívala ona. Že by nezvládla herecký výkon, o tom snad nemůže být ani řeč. Mladá generace ocení moderní scény s písněmi Lay All Your Love on Me nebo Voulez Vous, ostatní (včetně mě, přestože se do mladší generace počítám) raději vyslechnou tradiční Our Last Summer (zde pravda občas zazní falešný tón Pierce Brosnana - pravda někdy víc než občas), Dancing Queen nebo The Winner Takes It All. Pět hvězdiček je zde na místě.

Ach ty ženy! (2003)

Opravdu skvělá romantická komedie - neboť tentokrát i sedí název tohoto žánru, jedná se o čirou romantiku, jde tu ale také o komedii největšího kalibru. Do kina bych na tento film asi nešel, je však ideální na vytvoření skvělé atmosféry doma.

Zakázané ovoce (1998)

Opět jeden z filmů, který kombinuje prvky romantiky s kriminální zápletkou - tentokrát však nejde jen o pracovní konflikt mezi hlavními postavami, ale o konflikt existenční - zloděj + policistka. Celkem dobře zvládnutý film ale nemá na kolegy z branže (Aféra Thomase Crowna).

Aféra Thomase Crowna (1999)

Vybroušený romantický akční film - zdá se vám, že je to zvláštní kombinace? Není. Je to ta nejlepší. Když se do práce zamotají osobní tužby, všechno může skončit velice zajímavě... Žánrově nezařaditelný film má i něco komedie, detektivky, thrilleru - zkrátka každý si přijde na své.

Dokonalý trik (2006)

Výborně vypointovaný příběh podobný Arbesovým romanetům, podtržený skvělými hereckými výkony obou mužských (nebo snad tří?) i obou ženských hlavních rolí.

Kolja (1996)

Film jako takový není špatný, námět je dobrý. Oscara si však podle mě nezasloužil. Rozhodně ne v konkurenci filmů, které získávají každoročně Oscara v kategorii zahraničních filmů. Jednoduchá kompozice, herecké výkony průměrné, až na samotného Kolju, který jediný odlišuje tento film od průměrných televizních snímků ČT.