Donggam (2000)

člověk není zvyklý na asijskou kinematografii a tak jsem film napoprvé vypnul asi po 20 minutách s tím, že se na to nedá koukat. Samozřejmě, sytl hraní je úplně jiný než u evropských nebo amerických filmů, herci mají úplně jiný přednes a gestikulaci, skoro by se chtělo říct takový ochotnický styl. Děj plyne hodně rozvláčně a navíc když titulky nejsou úplně dokonalé a řeči není rozumět ani trošku, tak si pak divák připadá trošku odloučený. Ale napodruhé jsem si film zkouknul celý a musím uznat, že má něco do sebe. Je to asi jediný korejský film, co jsem viděl, takže je zajímavé sledovat místní reálie. Zápletka je taky velice originální. Původně jsem na tenhle film přišel, když jsem četl recenze na film Frekvence, který vyšel ve stejnou dobu a má úplně stejný hlavní motiv - vysílačku, kterou se dorozumívají lidi z různých časů. Akorát že u Frekvence docházelo k změně minulosti a tím i současnosti, kdežto u tohoto filmu je čas kontinuální a vše je již zakomponováno do dějové linky včetně dorozumívání se s minulostí.

Senna (2010)

Zajiímavý dokument o Sennovi a o formuli 1. Možná ne zcela nestranný, občas mi chyběly detaily o některých událostech a pohled z opačné strany, ale i tak hodnotím folm velmi pozitivně. Atraktivní i pro ty, kterým závody F1 nic neříkají.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Výborný komiksový nářez o neporazitelném supermanovi, který má všechno pod kontrolou a o naivní holce, která mu dělá křoví. Takže akce, krásné dívky, nadupaná auta a motorky, spousta výbuchů, atd. Kdo má tohle rád, tak si film užije.

Transformers 3 (2011)

Jak se pod tuhle nastavovanou kaši plnou klišé mohli podepsat Michael Bay a Steven Spielberg? První dva díly se mi líbily, ale tohle je strašné. Jednu hvězdičku dávám za efekty, zbytek nestojí za nic. Chvílemi člověk neví, kdo je kdo, jednou vítězí ti, za chvíli oni, člověk nestíhá vůbec sledovat, kdo je kdo a vlastně je mu to úplně jedno, hlavně aby to už skončilo. 2,5 hodiny bídy, hlavně teda tak od druhé poloviny je to nesnesitelná blbost.

Super 8 (2011)

Ať výpravné a atraktivní, přesto tak trochu slátanina. Skoro byl lepší ten klukovský zombie film :-)

Jiná země (2011)

Velice přitažlivý scifi film, kde nebyly téměř vůbec potřeba speciální efekty a kde si tvůrci vystačili s velice jednoduchou výpravou. To ale vůbec neubralo na zajímavosti filmu. Hlavní hrdinka udělá velkou životní chybu,kterou nejde vrátit a po odpykání si trestu se snaží napravit alespoň to, co se dá. Sama má život už zničený, takže se vlastně jenom snaží zmírnit neblahé následky toho, co způsobila. To se děje na pozadí skutečnosti, že na obloze se objeví druhá Země, evidentně kopie naší planety se vším všudy. Mimochodem zajímavý konec,který dává divákovi na vybranou? SPOILER: Přiletěla druhá Rhoda proto, že se nevzdala letenky ve prospěch Johna anebo proto, že na druhé Zemi nezpůsobila nehodu a vybraná byla kvůli své vášni pro astronomii?

Frekvence (2000)

Výborný film o tom, co všechno se stane, když změníte jednu událost v minulosti. Pak se to pokusíte opravit a pak znova a znova, až to nakonec vypadá jako happy end. Mimochodem, než začnu chválit, tak pohaním konec - film měl skončit asi o 4 minuty dřív, ten americký slaďák s miminkem, rodinou, baseballem, atd. si mohli ušetřit. Utípnul bych to v okamžiku, kdy se na scéně v současnosti objeví otec. Pochválit musím poměrně promyšlený koncept paralelních vesmírů a změn v časech, perfektní rekvizity v minulosti, velice dobře vygradované napětí a atmosféru. Mohu komukoliv doporučít, hlavně pokud má rád cestování v čase. Jo, a ještě na okraj, film je hodně podobný Butterfly effect - Osudový dotek.

Johnny English (2003)

Párkrát jsem se od srdce zasmál, ale jinak je to fakt ptákovina. Rowan Atkinson je prostě Mr. Bean, i když hraje tajného agenta. Mimochodem, komu z vás to připomnělo starý český film Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Poustky?

Tintinova dobrodružství (2011)

Výborný zážitek z 3D kina. Krásně udělaný animovaný film, kde občas ani nevíte, jestli náhodou nejsou některé záběry skutečné. Postavičky jsou vymodelované perfektně, včetně všech fousů a chlupů, pohyb naprosto na jedničku, ani vám nebude připadat, že koukáte na animaci. Co se příběhu týká, tak absolutní spokojenost. V tomto žánru dobrodružných (a trochu dětských) filmů má samozřejmě režisér praxi. Občas mi některé záběry připomněly scény z Indiana Jonese (a asi to byl záměr). Jinak některé nápady fakt výborné - třeba šermování jeřáby.

O dívce, která proskočila časem (2006)

Nechal jsem se zlákat zdejším vysokým hodnocením a byl jsem mírně rozčarován. Čekal jsem něco ve stylu Cesty do fantazie nebo Princezny Mononoke, ale tohle je film pro mládež o středoškolačce, která může o chvilku vrátit čas a pokusit se ovlivnit, jestli se kamarád rozhodne chodit s tou a nebo s jinou spolužačkou. Sice je to zajímavý sci fi nápad, ale ani provedením, animací, náladou, ničím se to nepřibližuje mým oblíbeným kresleným japonským filmům. Film je z roku 2006, ale celou dobu jsem si myslel, že je tak minimálně o 10 let starší, možná i o 20.