Blade Runner 2049 (2017)

Masivní nástavba Ridleho klasiky. Jak mi u původního Blade Runnera něco málo chybělo k plnému počtu, tady to máme. Denis Villeneuve se ctí přistoupil k předloze, nicméně bez toho, aniž by na ní nějak výrazně lpěl, přišel s pardáním příběhem, který má co říct. Film může být pro komerčního diváka dost těžkopádný a nepřístupný, protože tady se na nějakou líbivost vůbec nehraje - je dlouhý a pomalý, ale pokud na tuhle hru přistoupíte, tak budete odměněni. Ani minutu jsem se nenudil, dočkal jsem prvotřídní dusnou atmosféru sci-fi noiru, špičkovou hudbu a vizuál a lépe to natočit nešlo. Legenda z něj asi nikdy nebude, ale pořád je to pecka, kterou si musím pustit znova. A Ana de Armas mě úplně rozebrala.

Prezident Blaník (2018)

Nemůžu si pomoct, ale tady mi Blaník přišel poměrně dost přepálený. Ono zasazení do prezidentských voleb tomu sedí, camea i improvizované scény jsou parádní, ale nejvíce tomu ubližuje poslední cca třetina filmu, kdy až moc bije do očí, že tvůrci moc nevěděli, kam celý děj (který v krátkých seriálových epizodách nemuseli řešit) posunout a místo toho vršili jednu improvizovanou scénu za druhou. I tak jde ale o úkaz, který se v kinech jen tak nevidí.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Luc Besson nepatří do starého železa a ukazuje, že pořád umí natočit velkolepé sci-fi se vším všudy. Valerian je jízda, která si ničím nezadá s takovými Strážci galaxie. Je to skvěle oživený svět, kterému škodí v podstatě to, že je to "jen" obyčejný blockbuster bez nějaké přesahu. A druhou pihou je Dane DeHaan - on je ten kluk skvělý herec, ale role rošťáckého vemírného agenta mu prostě nesedí ani náhodou a při srovnání s Chrisem Prattem to nemůže ustát. Proč nemá hlavní roli takový Taron Edgerton? Za to Cara... nejen, že je to brutální kočka a dost času stráví v plavkách, ale je neskutečně sympatická a táhne film nahoru.

Avengers: Infinity War (2018)

Nebudu vykřikovat, že jsou Avengers: Infinity war nejlepším komiksovým filmem, protože nejsou. To ale neznamená, že to není pecka. v určitých chvílích je to geekovský orgasmus, akce je parádní a je to parádní vyvrcholení marvelovské jízdy. A konečně Marvel dokázal pojmout záporáka tak, že je z něj vlastně nejzásadnější postava filmu. Film si zaslouží plný počet, ikdyž do legendy mu něco chybí. Ale už jen za skvělé ukočírovaní takhle velkého filmu s tolika postavami patří tvůrcům palec nahoru.

Assassin’s Creed (2016)

Jak mám herní předlohu moc rád, filmový Assassin's Creed mi moc nesedl. Ačkoliv má skvělou prezentaci, působí spíše jako pilot k seriálu než plnohodnotný film. A hodně mu ubližuje všeobecně vytýkané upřednostňované linky současnosti před tou z minulosti.

Pásky z Nagana (2018)

Vynikající dokument, který člověka během chvilky přenese o 20 let zpět. Má jedinou chybu - je moc krátký! Stopáž sice má na poměry dokumentu slušných 73 minut, ale tady bych se nebál klidně půl hodiny přidat. Bylo vidět, že tvůrci mají co říct.

Vražda v Orient expresu (2017)

Velká pecka. Jinou adaptaci slavné Vraždy v Orient expressu jsem před touto od Kennetha Branagha neviděl, takže hodnocení u mě žene výše i skvělá pointa, ale režisér se k látce staví s pokorou, přesto se jí nebojí dát moderní nádech. A s takto natřískaným hereckým obsazením to nemohlo dopadnout špatně.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Jako jo, je to blbost. Ale hodně zábavná blbost! Rock film utáhne bez problému i sám, a tady k sobě má další tři parťáky, včetně strašně sexy Karen Gillan. Nové Jumanjsi nezklamalo, k vyššímu hodnocení bych ale chtěl vidět ten virtuální svět více propracovanější. Snad v dalším díle.

S láskou Vincent (2017)

Vizuálně naprosto dokonalé a ve filmu doposud neviděné. Dokonalá pocta Van Goghovu dílu. Ale i mimo vizuální pozlátko má Loving Vincent co nabídnout, a to hlavně detektivní příběh mapující poslední dny slavného malíře. Skvělý zážitek.

Živitel (2017)

Neskutečně silný zážitek, kterému v plnému hodnocení chybí pouze jasnější tah na branku. Animace je skvělá, ale to se od irských tvůrců tak nějak čekalo. Že však půjdou cestou ostrého dramatu, to mě překvapilo. A dělají to výborně.