Vetřelec ³ (1992)

viděno v directors cut / Tak nakonec jsme se dočkali i prodloužené "původní" verze a byť i od ní se David Fincher oficiálně distancoval, nebylo proč. Třetí Alien je dost osobní drama, těžkopádně, psychologické a velmi dobré. Na horovovou jedničku a akční dvojku to samozřejmě nemá, ale sérii tenhle přídavek nedělá ostudu.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

Skvěle obsazená komedie, která nemá ambice být ve svém žánru nějakým milníkem, ale svůj účel plní dobře - neurazí, zabaví. A navíc jsem se tady zamiloval do Anne Hathaway.

Rampage Ničitelé (2018)

Rampage je samozřejmě hrozná blbost, ale zábavná! Na odlehčení při pár pivech ideální film. Rock zkrátka vytáhne každý film o úroveň výš.

Kolonie (2015)

V době premiéry kolem mě film prošuměl a neměl jsem potřebu ho vidět, a jak jsem byl překvapený, když jsem se k němu po pár letech dostal. Kolonie je skvělé drama, které sice není vybroušené tak, aby sbíralo ceny a mluvilo se o něm všude možně, ale přesto jsem rád, že jsem tuhle exkurzi do chilského "lágru" mohl vidět. Herecky není co vyčítat, Emma i Daniel Brühl to zvládají na jedničku (ikdyž jejich vztah jsem s ohledem na 12letý věkový rozdíl moc nežral). Je jen škoda, že se tady nešlo víc nadřeň.

Dobrý Will Hunting (1997)

K dnes už legendární filmu Good Will Hunting jsem se dostal až po 20 letech, na zážitku mi to ale ničeho neubralo. Skvěle napsané, zrežírované a zejména výtečně zahrané drama, které je rozhodně potřeba vidět.

Black Panther (2018)

O těch marvelovkách se píše čím dal složitěji. Black Panther je tak další film v řadě, který je fajn, baví, ani chvilku nenudí, má fajn postavy a výborné akční scény, ale aby se z toho stal nějaký legendární film, to rozhodně ne. Standardní marvelovský nadprůměr, který ale někdy začíná být únavný.

Tiché místo (2018)

Naprostá atmosférická pecka. A Quiet place není ani tak horor, jako spíše nervydrásající thriller, který se nebojí originální zápletky, s tím tichem umí pracovat skvěle a herecky se taky je na co dívat. Sice by se dalo vytknout pár scénaristických zaškobrnutí (proč sakra nežijou u toho vodopádu?), ale to človek v rámci žánru přejde. Tady není o čem, byl jsem nadšený.

Solo: Star Wars Story (2018)

Skvělá dobrodružná jízda z předaleké galaxie. Tentokrát se nezachraňuje vesmír ani neprobíhají boje mezi Sithy a Jedi, ale o to více svěží tenhle heist movie je. Casting je parádní, i ten Ehrenreich mi sedl a jsem rád, že se Disney nebál do světa Star Wars přinést zase něco trochu jiného. Bohužel komerční neúspěch to byl jak noha, takže pokračování se jen tak nedočkáme.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Ready Player One se povedl. Možná mě neposadil na zadek, možná jsem čekal odkazy na všechno možné více vypointované (většina těch herních/komiksových/wahtever postav prostě jen někde projde kolem - více situaci jako byl Goro s vetřelcem mi zkrátka chybí) a příběhově je to taková ta klasika. Spielberg do toho určitě dal srdce, ve filmu vlastně všechno šlape na jedničku, ale možná to chtělo trošku přitlačit na pilu.

Deadpool 2 (2018)

Deadpool do toho opět šlape naplno a tentokrát si k tomu bere parťáky, kteří se nedrží pozadu. Že bude nová Reynoldsova řachanda plná brutálního humoru, hlášek a parádní akce jsem čekal, jenže ten film zase neskutečně funguje i v dramatických (a romantických) pasažích. Výměna režiséra vůbec neuškodila. Jediné, co mi brání udělit plnou palbu, je absence jakéhokoliv smysluplného příběhu. Jednička byl do jisté míry klasický origin, ale u dvojky jsem čekal něco víc. Třeba napotřetí.