Tunel smrti (2005)

Zase další film, na který se neprávem sneslo víc tvrdé kritiky než much na lejno. Chápu, že to není Kubrick či Polanski, ale vždyť je to přeci skromný horor, k tomu určený myslím rovnou na DVD, a pro ten přeci platí zcela jiná kriteria než pro "velké" filmy do kin. A svoji úlohu plní Tunel smrti naprosto dokonale, děj sice moc originální není, ale zpracování je super a navíc jsem se u tohoto filmu skutečně příjemně BÁL. Tvůrci si mohli odpustit ty trapné lekavky, to je sice pravda, ale i tak dokáže Tunel smrti dokonale zneklidnit podvědomí, vyvolat v divákovi požadované pocity a nikoli záchvat smíchu. Nechápu jak může někdo vychvalovat x-tá a stále stejná pokračování "hororů" typu Saw či Vřískot a přitom hodit Death Tunel do odpadu. Jedinými opravdu vážnými nedostatky jsou podle mě ony lekačky a potom možná trochu nedotažený konec, ale ten se dá překousnout. Film nedosahuje pětihvězdičkové kvality, vlastně jsem chtěl dát jen čtyři, ale nakonec jsem se rozhodl dát najevo svůj nesouhlas se zatracováním tohoto filmu a trochu ho vytáhnout z bahna.

Temné zpovědi (2000)

Dokonalý brak, tak nějak by se dal nazvat tento film. A když říkám dokonalý, myslím tím skutečně dokonalý. Roztomile hloupoučká podívaná od začátku do konce, která však navzdory svým pokleslým kvalitám diváka zaujme a pobaví. V žádném případě nevidím důvod tento film kritizovat jenom proto, že nemá zrovna kubrickovské kvality, když svůj účel plní dokonale... divák musí prostě počítat s tím, že sleduje béčko a neměl by být zklamaný.

Šikana (2001)

Tato "teenagerská dramata", nebo jak bych to nazval, kterými nás zásobuje Larry Clark, jsou mi o několik tříd sympatičtější než teenagerské komedie. Šikana je dobrý film, na němž jsem nenašel vážnější nedostatky, i když netvrdím že nemohl být ještě lepší.... sice pokulhává ve své až křečovité "realističnosti" - jinými slovy snaží se diváka za každou cenu šokovat, vyvolat požadované reakce, ale to přeci dělal i Requiem za sen, a jak ho každý chválil. Oba tyto filmy jsou zhruba stejně kvalitní, oba vynikají zoufalou snahou oblbnout diváka a hezky si s ním pohrát, oba se tváří kdovíjak aktuálně, ve skutečnosti jsou však zhruba stejně realistické jako Tajemství loňského léta... Tím nechci Šikanu nějak odsuzovat, naopak, je to skvělý film, jenom ho neberte až moc vážně - je to jen film, žádná dokumentární sonda do života americké mládeže :).

Poslední žralok (1981)

Jejda, tak tohle se vážně moc nepovedlo... Od filmu jsem čekal jen málo, neboť jsem si na něj přečetl předem pár negativních recenzí, jenže ani to málo film nesplnil - čekal jsem sice předvídatelný film s gumovou maketou, ale sliboval jsem si alespoň svižné tempo a neodolatelné brakové kouzlo, které většinou podobné ekohorory mají... Jenže už úvodní scéna - zpomalené záběry na surfujíího týpka, jako vystřižené z Pobřežní hlídky a podbarvené nevkusnou hudbou, dávala tušit, že tohle nedostojí ani mým skromným požadavkům. Surfař pochopitelně zahyne a stává se tak první obětí žraloka zabijáka. To pochopitelně vzbudí podezření hlavního klaďáka a ten se pokusí varovat zazobaného starostu, který na jeho slova bohužel nedá a nechá uspořádat závody surfařů, při kterých ryba udělá paseku a přesvědčí o své existenci všechny do té doby pochybující. Prostě naprostá předvídatelná klasika, i když nic proti tomu. Jenže problém je v tom, že je to celé dost mdle a nezáživně natočeno - herci moc nehrají a jejich postavy vlastně jenom drmolí klasické fráze typu "řádí nám tu žralok, musíme ho zabít, než udeří znova"...Druhou půlku filmu jde o to žraloka zničit, přičemž napětí se opět moc nekoná. Tvůrci si usmysleli, že se nespokojí jen s obyčejným přerostlým žralokem, ale předhazují nám tu jakéhosi posledního žijícího zástupce svého druhu (odtud název filmu) který nezabíjí pro potravu, ale pro pouhé zvrhlé potěšení. Navíc je ryba vysoce inteligentní a používá nejrůznější triky, například když se nemůže dostat do jeskyně za dvěma potápěči, tak je tam alespoň zasype kamením, aby je tak uvěznila a usmrtila, prostě o hloupoučké nápady zde není nouze. Takže si radši pusťte první dvě Čelisti a nechte Posledního žraloka plavat.

Hrůza na jevišti (1987)

Ten protahovaný konec si mohli tvůrci odpustit, ale jinak je to vyvražďovačka jedna báseň, lepší než všechny díly Vřískotů a Tajemství loňského léta dohromady. Skvělí herci i prostředí, plno dobrých nápadů a sem tam nějaká ta gore scénka jistě potěší každého milovníka tohoto druhu hororu.

Nebeská stvoření (1994)

Někdy si přeju, aby Jackson toho Pána Prstenů radši nenatočil a jeho jméno tak hrozně nezprofanofalo, každý se na něj nyní dívá jako na hitmakera hollywoodského ražení ( a přiznejme si to, PP s King - Kongem se přes svoje nesporné kvality často mění v přeplácanou trikovou sračku), a přitom byl Jackson kdysi skutečným géniem, který točil filmy sice na koleně, zato s láskou a s maximálním využitím svého tvůrčího potenciálu. A Nebeská stvoření to jasně dokazují. Tento film vás chytne a nepustí... ještě dlouho po shlédnutí se vám k němu budou myšlenky vracet. Nezbytná trofej do sbírky každého filmového nadšence!

Poseidon (2006) odpad!

Proč? Proč tohle vůbec vzniklo? Co to producentům přeletělo přes nos, že nacpali neskutečný balík peněz do výroby něčeho tak zbytečného, nudného, trapného... no prostě strašného? Vždyť za ty prachy by mohli být tři plnohodnotné filmy, a namísto toho vznikne TOHLE. Význam tohoto filmu, jeho smysl, důvod, proč byl vůbec natočen, mi uniká... možná pro to, aby vydělával prachy, což se mu nakonec naštěstí nepodařilo, takže se příště tvůrci sami nad sebou trochu zamyslí. Tento film je totiž naprostým odpadem současné Hollywoodské produkce. Navíc v režii člověka, který kdysi natočil úžasné snímky Ponorka a Nekonečný příběh. Něco se mu muselo přihodit, že se teď uchyluje k takovýmto sračkám. Naštěstí má Poseidon tak milosrdnou stopáž, takže trápení diváka nebude trvat dlouho. Radši se podívejte na starou verzi "Dobrodružství Poseidonu" z roku 1972 - ta je kvalitativně naprosto někde jinde než.... TOHLE.

Šňup (2002)

Jo, tak tento film je DOBREJ! Nemám americké komedie moc rád, protože mi většina z nich připadá neskutečně trapná, ale u tohohle jsem se bavil - opravdu bavil - od začátku až do konce. Stylové herecké výkony, jim odpovídající charaktery, správně přiblblý a ujetý humor, plno perfektně vymyšlených scének, a hlavně naprosto dokonalá režie, kterou bych se nebál nominovat na Oscara. A těch nápadů, těch úžasných originálních nápadů, kterých je plná snad každičká minuta děje! Tvůrci se vážně vyřádili, jediné, co by se dalo filmu vytknul, je, že mu chybí nějaký kvalitnější hlavní děj - ale copak může mít film o feťácích nějaký děj? Nejlepší americká komedie desetiletí!

Krvavá hostina (2005)

Další totálně ZBYTEČNÉ novodobé béčko, které sice obsahuje pár dobře odvedených scének, ale jinak nevidím důvod, proč se po něm shánět nebo si ho řadit mezi oblíbené filmy. je dobré tak maximálně na půjčení. Navíc ta zoufalá snaha tvůrců navodit jakousi "cool" atmosféru protkanou trapnými vtípky a nevěrohodným (byť zaručeně zábavným) chováním postav je opravdu... zoufalá.

Pronásledovatelé (1988)

Tento film je možno doporučit akorát milovníkům hororových béček (což jsem například já:)) , a to tak na jedno podívání... nejvíce zaujme přeměna kladného hrdiny v odporného záporáka (ona to vlastně není přeměna, pouze ukázal svoji pravou tvář), dále pak výstup superinteligentního psa, jehož čtyřnohý představitel prokazuje o hodně víc talentu než mnozí lidští herci. Co se týče děje a vůbec ostatních kvalit filmu, je to spíš slabota, nepříliš záživný příspěvek na téma "laboratorně vypěstované monstrum na útěku". Ono monstrum se navíc moc často neukazuje a jeho vystoupení nejsou příliš divácky atraktivní - prostě skásne každého, kdo se mu připlete do cesty. Pokud máte rádi nenáročné vyvražďovačky, možná vás tento snímek nějak osloví, pro ostatní je to však spíše lehce přehlédnutelná záležitost.