Operace Silver A (2007) (TV film)

Další Strachův skvělej (dvou)film. Válečný prostředí je tady zachycený skvěle, působí to přirozeně a nijak stylizovaně (a na český poměry obdivuhodně výpravně). Jednotlivý postavy a charaktery byly zajímavý, dobře rozjetý, a zároveň lidský - film je neškatulkuje na ty "hodný" Čechy a ty "zlý" Němce. Občas jsem z některejch dialogů měl pocit, že jsou buď nešťastně napsaný nebo ne moc uvěřitelně zahraný, a taky Issová, jakkkoliv je tu krásná, střídala scény skvělý s těma trochu přehrávanejma (ne v takový míře, ale cejtil jsem to místama i u Vilhelmový) - to jsou ale tak jediný věci, který na mě z filmu působily trochu rušivym dojmem. Jinak je ale pro mě celej film obrovský a milý překvapení. WTF moments: Třeba to, jak se ňáký ty dvě báby na ulici bavěj o tom, jak Krupkovi pracujou pro odboj atd., a vyřvávaj to tam před barákem jak na lesy, a esesáckou hlídku, která je hned vzápětí těsně minula a snadno je mohla zaslechnout, tu vůbec neřešily ani se jí nijak neznepokojovaly?

Interstellar (2014)

Až je mi líto dávat tomu jen 3*, ale na 4 to prostě neni. Ale rozhodně to neberu jako negativní hodnocení, jen je to pro mě hrozně rozporuplnej film. Na jednu stranu se snaží bejt popisnej, detailní a seriózní, na druhou stranu jsem už dlouho nikde neviděl tolik oslích můstků, zkratek a zjednodušení jako v Interstellarovi. Častý zde srovnávání s Vesmírnou odyseou je nicméně naprosto lichý - pokud někdo argumentuje tim, že i s ní byl Kubrick nejdřív nedoceněnej, pak mu asi nedochází, že u Odysey se dala doceňovat nebo nedoceňovat maximálně tak režie nebo celkově Kubrickovo tvůrčí pojetí předem už daný a naprosto nedostižný Clarkovy předlohy - a to Kubrick samozřejmě moc dobře věděl, že si může dovolit stavět na pevnym základě. U Interstellara nejde o žádný novátorský režisérský postupy, film má ohromit patrně především scénářem (WTF?) a kamerou - a protože bráchové Nolanovi ten scénář splácali tak trochu jako pejsek s kočičkou ten jejich dort, pak srovnání s Kubrikem je relevantní snad jen pro úplný ignoranty. Místama jsem z toho měl podobnej pocit jako ze Scottova Promethea, i když samozřejmě Interstellar je furt o ligu jinde - ale ten pocit zklámání, kdy si člověk řiká, jaká je to škoda, že to celý mělo mnohem na víc a jak je to hlavně zbytečně promrhaná příležitost, ten jsem měl i tady. Vizuální podívaná je to nádherná, ale skoro všechno ostatní je maximálně průměrný, a to včetně mnohými opěvovaný hudby. U některejch dialogů nebo scén jsem měl pocit, jako kdyby si Spejbl s Hurvínkem vzájemně interpretovali svoje zápisky z První encyklopedie vesmíru - vysvětlování principu červí díry v kabině lodi na nějakym toaleťáku nebo co to bylo, ukládání se do hibernace, "vědecký" a "erudovaný" dišputace ohledně výběru dalších lokalit, nulová opatrnost při přistávání... U prolítávání kolem černý díry si tvůrci asi zase vzali inspiraci z Pupenda - středně velkou černou díru prostě očividně vypružíš, to je v pohodě, musí teda bejt středně velká, to pak stačí mít na těle lodi přidělaný dvě přídavný rakety a bude to cajk. Závěrečný ovládnutí času a uzavření smyčky je nápad celkem dobrej, rozhodně ale ne nijak průlomovej (mimochodem, to vizuální "převedení času do trojrozměrnýho vnímání" a vůbec celá ta scéna uprostřed tý černný díry, to ale bylo udělaný dobře a fakt zajímavě). Přeslazenej, extrémně doslovnej a několikanásobně sebevysvětlující konec zas byl jak z nějaký červený knihovny. Výhoda je, že film nejde nepochopit - komu to nedojde hned, tomu pomůže druhá, třetí nebo čtvrtá (když nepočítám ještě tu finální) rekapitulace a zopakování, jak to teda vlastně je a kdo je kdo. Ale tak dobrý, beru to tak, že se Nolan chtěl vyblbnout, natočit si nějakej film s raketkama, hvězdičkama, novejma neprobádanejma světama, černejma dírama, červíma dírama a já nevim jakejma všema dírama ještě. Já to chápu a nijak to nesnižuju, kluci jsme byli všichni a kouká se na to vlastně hrozně hezky, jen se nikdo nemůže tvářit, že v tom je obsažená všechna moudrost světa. Jo ale McConaughey mně prostě fakt baví. WTF moments: Když Murph na smrtelný posteli Cooperovi řiká, jak jí bylo jasný, že se za ni vrátí, "protože jí to přeci tatínek slíbil", tak jsem myslel, že se z toho všeho pateticky dojemnýho sladkobolu asi pobleju. Taky třeba přistání se zdivočelym indickym dronem pomocí touchpadu na notebooku, navíc ještě desetiletou holkou. A fakt bylo nutný, aby Murph zapálila bráchovi to pole? Jo a doufám, že až mě taky někdy nějaká ta červí díra přežvejká a vyplivne někam třeba k Saturnu, tak že mě taky do pár hodin někdo vyzvedne - stejně jako Coopera. A když Cooper vymyslel, jak v morseovce pomocí hodinek sdělit svý dceři, jak teda zachránit ten svět a jak to teda všechno s tou teorií relativity atd. je, a když mu to pro ní ten robot začal překládat stylem "Tak v morseovce je to: tečka čárka tečka...", tak jsem byl chvíli byl přesvědčenej, že si někdo jenom dělá srandu.

Život Adèle (2013)

Vlastně to neni o ničem moc objevnym nebo extra zajímavym (prostě další film o vztazích), nebejt teda toho, že je za prvý o lesbičkách a za druhý že je výborně natočenej i obsazenej. Přestože se mi Adèle jako holka nejdřív vůbec nelíbila, tak po těch třech hodinách jsem si jí prostě oblíbil - byla uvěřitelná, absolutně přirozená, nestylizovaná, nepřikrášlovaná... To platí i u Léy; před oběma holkama a tim, co s těma postavama dokázaly vyrobit, to klobouk dolů. Celej film na mě působil komplexně, uvěřitelně a naprosto přirozeně, což je jeho nesilnější stránka (i když jednu drobnou výhradu směrem třeba ke zbytečně nedůvěryhodnýmu pláči bych přeci jenom měl). Tou slabší stránkou je naopak scénář, i když přeměna holky v ženu a její hledání sebe sama je tu zachycená skvěle, mnohem líp než třeba v Nymfomance. A potěšil mě i dobrej a nepřeslazenej konec. Ze mě silný 3*.

Wilsonov (2015)

Na iDnesu se dá přečíst (od koho jinýho než od Spáčilový) recenze s titulkem, že "Wilsonov s Macháčkem a Dykem prohrál". Ne, prohrála Spáčilová - že si udělala jméno na prvoplánově zdrbávacích komentářích téměř čehokoli, to neni nic novýho a proto mě ani tadyta recenze neodradila, ale co mě překvapuje, to jsou ty hodnocení tady - rozhodovat se jen podle nich, tak na Wilsonov nikdy nejdu a to by byla chyba. Připadá mi, že to je jeden z těch českejch filmů, který jsou sice víc než slušný, veřejnost je ale v nějaký davový psychóze nesmyslně a neopodstatněně odsoudí. Rozumim tomu, že to někomu třeba nemusí někomu úplně stoprocentně sednout, objektivně špatnej ten film ale prostě neni, ať si místní davy řikaj, co chtěj. Tak je to u spousty filmů - můžu uznávat a vidět kvalitu i tam, kde to neni moje parketa. Ten film mi svym způsobem připomíná Mazanýho Filipa nebo Choking hazard, je to něco mezi parodií, groteskou, satirou, komedií, detektivkou a kdoví čim ještě. Je to přehnaný, ale s nadsázkou - přiznaně a záměrně (např. náhlý změny počasí podle aktuální scény, automobilová honička na konci...); je to trochu dada, občas absurdní... Asi to někdo nemusí jako záměr pochopit a pak chápu, že si film neužije a bude ho hodnotit špatně; je to ale podobný, jako kdyby někdo měl obdobně sepsout Žhavý výstřely nebo Připoutejte se prosím. Celej nápad s kýženym připojenim Slovenska jako balkánský enklávy k Americe je skvělej, a tu prdel, kterou si to ze Slováků, Maďarů, Američanů i Čechoslováků dělá, tu jsem si užíval parádně. Některý herci sice přehrávaj (třeba Luboš Kostelný - policajt Brunner), ale dojem z filmu to nijak zvlášť nenarušuje - oproti tomu Dyk, Pauhofová, nebo Kraus jsou dobrý. Podle mě to je skvělej film a velká prdel, která si nezaslouží bejt takhle smetená ze stolu.

V zámku a podzámčí (1981) (TV film)

Předloha od Němcový sice oficiálně asi pod realismus spadá, s realistickym a objektivnim pohledem na společenský problémy je na tom ale stejně jako třeba taková Popelka. To neni vůbec nic ve zlym, jen nechápu, jak někdo může tvrdit opak - pokud totiž jsou ve hře na jedný straně hodný chudý vesničani a na straně druhý zlí šlechtici, kteří jsou i těma jedinejma, co nakonec prozřou, tak je celkem jasný, jak to s tou objektivní výpovědí asi bude. Tadyten lehce zidealizovanej a generalizující pohled je ale vlastně jediná věc, která se dá filmu vytknout - všechno ostatní je obdivuhodně povedený, a to jak obsazení, tak kostýmy, scénář i výprava, a taky neuvěřitelně povedená Petrovova hudba(!). Skvělí byli snad všichni herci včetně prcka Marka Mikuláše, dokonce i ta Brejchová tady odvedla slušnou práci (upřímně řečeno je to jedna z jejích nejlíp odehranejch rolí). Ta sociální agitka z toho sice kouká trochu moc okatě (třeba ta paralela živořících vesničanů bojujících o každej další den versus přehnaně luxusní péče věnovaná čoklovi na zámku), ale kromě toho je celý to poselství filmu podaný přirozeně a v rámci mezí danejch předlohou tak nepřeslazeně, jak to jen bylo možný - těžko mohla bejt podobná látka zpracovaná výrazně líp.

Muži v černém (1997)

Je to popcornový, typicky hollywoodský, ale je to prdel - a to kvalitně natočená, s (pro mě kupodivu) dobrejma efektama a celkem slušnym scénářem. Duo mazák Tommy Lee Jones a ucho Will Smith taky funguje slušně, jen ta Fiorentino mě teda fakt nechala ve všech ohledech naprosto chladnym. A taky musim zmínit skvělýho hlavního záporáka, emzákozombíka Edgara.

Krotitelé duchů (1984)

Silný 3*. Dobrej nápad, skvělej Bill Murray a Rick Moranis - a kupodivu opravdu hezká Sigurney. Místama to sice bylo lehce přehnaný, ale popcornovej film na páteční večer (v nejlepšim slova smyslu) to je bez diskuse.

Štědrý večer pana rady Vacátka (1972) (TV film)

Naprosto souhlasim se Sportovcem, že Štědrý večer je neprávem opomíjený a nesmyslně podhodnocený zakončení celý Vacátkovy série. Možná je to minimalisticky natočený, v podstatě jen ve dvou interiérech a se třema až čřtyřma hercema, ale funguje to dokonale. Brodský i Marvan odvedli bezvadnou práci, i ten kluk byl celkem dobrej - a pokud tady někdo tvrdí, že byli nevýrazný nebo že to byla nuda, tak si nezasouží podobný snímky konzumovat ani hodnotit. A jeden ze samozvaných "poučených diváků" na předních místech komentářů by moh přestat tvrdit, že se Vacátkova mordparta patrně rozpadla, a trochu víc "poučeně" sledovat - sám Mrázek vyřizuje Boušeho a Brůžkovo přání radovi k šťasnejm Vánocům a že už šli domů zdobit stromečky. Když vidim a čtu tyhle a jim podobný hodnocení, tak o to radši dám těch pět hvězdiček. Vacátko se tu ukáže míň jako rada a víc jako člověk, a i když to tak může znít, ani trochu to neni prvpolánový, přeslazený nebo klišé. Celejch těch 40 minut s nádhernou Vánoční atmosféru uteče jako nic - a budu se opakovat, když napíšu, že doslova dokonalá Liškova hudba dává celýmu cyklu Hříšnejch lidí korunu, a ani Vánočně laděnej Štědrý večer neni výjimkou. Štědrý večer pana rady Vacátka prostě neni ani tak štědrym večerem pana rady Vacátka, jako spíš štědrym večerem a stekánim pár sobě naprosto rovnejch lidí - u Vánočního stromečku, u večeře... Večerem, kterej nakonec mohl pro člověka Vacátka, člověka Nováka a jeho malýho kluka znamenat v důsledku lidsky víc, než by kdokoliv z nich čekal.

Smrt černého krále (1971)

Smrt černého krále mi seriál ze všech filmů asi připomíná nejvíc. Hodně rozmanitejch postav, menší i větší lumpové, ochlastové, vychcánci, rodinní příslušníci... - jsou zajímavý a propletený, a nic nakonec nemusí bejt tak, jak se na první pohled může zdát. Herci jsou tradičně skvělí (Kemr, Brodský, Somr, Fišer, Moučka...), tradiční je i Brejchová se svym občasnym tradičnim přehrávánim. Občas mi přišel zbytečně nepřehlednej řetězec firemně/rodinnejch vtahů a jejich propletenců, různě překříženejch vazeb a motivů, ale to je tak jediná zásadnější věc, kteoru bych zmínil jako negativum. A zase se budu opakovat, ale Liška je prostě génius a pokud neni našim vůbec nejlepšim filmovym skladatelem, pak jednim ze tří určitě. Ta jeho hudba a hudební čísla (se Zímou, Nerušilovou apod.) Hříšný lidi včetně všech těch pěti navazujících filmů odpaluje někam úplně jinam, o ligu dál. I Smrt Černého krále. Jen toho Kemra mohli naučit na tom klarinetu hejbat prstama aspoň do rytmu melodie, a nebo ho prostě míň zabírat.

Vražda v hotelu Excelsior (1971)

Taková česká variace na Vraždu v Orient Expressu... Pro mě je Excelsior ve všech ohledech jedoznačně nejslabší z tý Vacátkovy filmový čtyřky. Teda, ve všech ohledech kromě hereckejch výkonů, který jsou i tady bezvadný (zejména Kopecký, Somr, Budínová...). Scénář mi nepřišel tak silnej, aby bez výraznější změny utáhnul celovečerní film, ani tak přirozeně sugestivní, abych byl děj schopnej prožívat společně s postavama - s nikým jsem se nijak nesblížil nebo neztotožnil, nikomu jsem nijak extra nefandil, nikdo se mi nijak zvlášť nepříčil (no, prostě lidi z pokrytecký a intirkánský smetánky, všichni maj něco se všema, každej má nějaký tajemství, nikdo to ale neřiká nahlas - takže na pěst jsou vlastně všichni, ale nikdo nijak zvlášť výrazně). A slabší mi tentokrát přišla dokonce i ta hudba - na jiný filmy by to furt byl těžkej nadprůměr, ale Liška v plný palbě vypadá prostě jinak. Furt je to slušná detektivka, svejch Vacátkovejch sourozenců nebo žánrovejch vrocholů ale rozhodně nedosahuje.