Králova řeč (2010)

Porovnám-li svůj příspěvek s některými jinými, je zřejmé jak jeden film může být pro jiné lidi o něčem jiném. Někdo vidí překrucování dějin. Jiný v tom vidí poselství o tom, jak „má vládnoucí kasta vždy pravdu. Já vidím obyčejný příběh člověka bojující se svým strachem. Osobně mě to velmi připomíná tolik nepochopeného Alexandra Olivera Stoneho. Je to o boji člověka, jeho překonávání slabostí – převážně psychických – a to vyžaduje obrovsky pevnou vůli a mnoho odvahy. Takové filmy mám rád, protože tvoří protiváhu dokonalých, hrdinných a vše umějících hrdinů, kterými jsou kina každoročně plně zásobena. /// Film je to takový zvláštně komorní. Na první pohled neobsahuje žádný do očí bijící vychytávky. A přesto nebo spíše proto je tak mnohem krásnější než mnoho jiných zběsile sestříhaných, „přefiltrovaných“ či rádoby originálně pojatých snímků. /// Herecké výkony snad ani netřeba vyzdvihovat. To už sama jména napoví. Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter jsou herecká extratřída. Potěšil i návrat Guy Pearce, kterého jsem na plátně neviděl už mnoho let (nepočítám-li L.A. Přísně tajné, které si jakožto jeden z mých nejoblíbenějších filmů čas od času pustím) a musím říci, že za tu dobu se na něm věk docela podepsal./// Ještě jedna poznámka pro "historické hnidopichy": Tyto filmy se nedají sledovat jako historické pojednání. To snad od nich nikdo ani čekat nemůže. Jde spíše o lidský příběh. Navíc co člověk, to jiná interpretace dějin.

Hellraiser (1987)

Nevím, co k tomu napsat. Podle pár scén, které jsem občas zahlédl, jsem čekal, že se bude jedna jen o stupidní drasťárnu. Další díly možná takové i byly, ale zde se mi dostalo hororu s poměrně slušným, i když nedotaženým, nápadem, slušnou atmosférou a zhmotnění bylo uděláno fakt zajímavě. Na druhé straně stojí realizace, která je opravdu příšerná. Scénář je velmi slabý. V příběhu jsou kiksy a nelogické chování některých postav. Herci jsou vesměs nesympatiční a nazývat je herci je asi příliš odvážné. Hudba průměrná. Režie střídá slušné momenty s těmi špatnými. Je škoda, že autoři si neuvědomili, že některé efekty vypadají v kontrastu se zhmotněním atd. dosti směšně a s vývojem technologií se tak budou jevit čím dál víc. Když to sečtu, bylo to lepší než jsem čekal, ale nad dvě hvězdy nepůjdu.

Fantomas (1964)

Dnes klasika, která ovšem oproti např. Podivnému dědictví značně "zrezavěla". Fantomas je jistě jednou z nejlepších francozských komedii. Její slabinou ovšem je někdy až přílišná polarizace dvojice Marais - Funes, kdy Marais byl málem "superhrdina" zatímce Funesova postava byl takový malý "kazisvět" (to se v dalších dílech ještě stupňovalo).

Četník ze Saint Tropez (1964)

Jedna ze stěžejních francouzských komedií, kterou jsem i jako dítě viděl mnohokrát. Z dětství si pamatuju, že ze všech četníků dávali jen tento díl a "Četník a mimozemšťané". Vím, že má dětská duše byla hrozně zmatená tím, jak může v každém díle mít jiné podřízené. Ostatní díly jsem viděl až když je dávala Nova /to už mi táhlo na 20/ a kromě jednoho dílu, u kterého jsem se také dosti bavil (ten, jak se stane chybou počítače velitelem policejní stanice), mi ostatní díly nepřipadali už nijak zábavné. Možná to je tím, že se na tyto díly už nejsem schopen podívat svýma dětskýma očima, kterými stále vidím tento díl. Ale spíše to bude vážně tím, že tento díl. Tvrdý četník, přísný, ale milující otec ("Tohle byla děvenko nejdelší noc, jakou jsem kdy prožil, tak si dávej dobrý pozor na to, co mi teď povíš.") mi byl velmi sympatický. Komediální scény jsou zde vyvolány spíše shodou okolností, zatímco v dalších dílech spíše dementním jednáním jednotlivců (což koneckonců odlišuje dobré a špatné komediální scénáře). I přes výjmenované klady to v konkurenci s komediemi typu Podivné dědictví, Spaceballls, Velký bazar, Bažanti, Bažanti jdou do boje, Pelíšky atd. nemohu ohodnotit plným počtem bodů.

Maratónec (1976)

"Je to bezpečné?" Pokud se opotíte byť jen z představy zubaře, tak odovědi je: "Ne,není to bezpečné." :-)

Sheena (1984)

Herecky netalentovaná, ale za to sexy dívka pobíhající polonahá v džungli mezi zvířaty a za znění pěkné hudby bojující s padouchy - to je Sheena.

Byl jednou jeden polda (1995)

Jeden ze stěžejních filmů devadesátých let. Kvalitou? Ale nikoliv. Bohužel pouze nabubřelou reklamou. Film sám o sobě nestojí vůbec ale VŮBEC za nic. Humor je takové úrovně, že má člověk dojem, že diváci jsou považování za úplné blbce. Bohužel tato "komedie" není ojedinělým případem, ale spíše odstartoval sérii naprosto nevkusných a debilních komedií, které jsou oprávněně na datábázi v černých číslech (viz Kameňák). Historie českého humoru neleží ve stupidních a přisprostlých hláškách nebo extrémně debilnímu chování. Zrovna tak jako Francie, jako Itálie, jako Anglie, jako Hollywood, tak i my jsme si vytvořili svůj humor. Ten náš je postaven na "chytrém" humoru. Není to humor, který by násilně vnucoval divákovi "tak, tohle byl vtip - směj se". Spoléhá spíše na to, že divák pochopí a zasměje se. Když se nezasměje jednomu, nevadí, zasměje se druhému. Tudíž se nemusí takto podbízet. Vezmeme-li si komedii z opačného spektra kvality - Pelíšky, tak je myslím jasné, o čem mluvím. Nemám rád filmy, které ubohou myšlenku podávají takovým způsobem, aby vypadala nepochopitelně - autor tím sám sebe staví do role jediného chápajícího a tudíž jediného chytrého. Avšak ještě více nesnáším filmy, které z lidí dělají totální voly a tudíž jim musí být každý vtip naservírová tak, aby to pochopil i ten nejpomalejší, každá scéna či zvrat jsou vysvětleny jak pro malé děti (viz právě toto parodující scéna ze Spaceballs "Je vám to všem jasné?" - kdo viděl tolikrát jak já, tak ví, o čem mluvím). A už vůbec nechápu, proč musí být komedie vystavěna na debilním chování všech nebo velké části postav. Nevím, zda tento trend přišel z ameriky, kde se v komediích také často objevuje. Ale podle mě jsou nejvtipnější věci uvěřitelné. Tudíž buď jsou inspirováný skutečným životem (Svěrák) nebo záměrně přehnaným způsobem život parodují (Mel Brooks). Tohle je vážně odpad se vším všudy. Ale jelikož tohle píši z hodně velkým odstupem času a vím, že se dá klesnout ještě hlouběji (viz další dva díly a trilogie Kameňák), tak se přecejen smiluji a za těch pár vtipů, které tam jsou, udělím hvězdičku. /// Krom toho je mi i docela líto Ladislava Potměšila. Podle mě je to herec, který má na víc, než ze sebe dělat blbečka. Já si ho ale budu pamatovat bohužel jen jako tupého majora Maisnera a z televizních ukázek jako jednoho z věčně řečnících ožralů v pro mě nevkusném a nechutném (pardon, ale zde se projevuje můj v dětství nabytý odpor k hospodám) seriálu Hospoda.

Byl jednou jeden polda III - Major Maisner a tančící drak (1999) odpad!

Totálně k zblití. Banda herců, kteří se chovají jako totální debilové. Řekl bych, že větší kravinu snad nikdo ani natočit nemůže: bohužel však vzniknula Troškova trilogie Kameňák, která je ještě větším průserem.

Armáda temnot (1992)

"Tak dobrá, vy primitivové, tak tohle chcete ... tak tohle je hromová hůl - kalibrovaná dvouhlavňová remingtonka, prvotřídní značkový výrobek - můžete si ho koupit v oddělní sportu." "Tak dobrá, přítelíčku, co takhle trochu horké vody? ÁÁÁÁÁÁÁ...." "Dej ty svý kostnatý pracky dál od mýho těla." "Useknu ti hlavu." "Drahá, jsi vskutku odporná." "KLATŮŮŮŮ, VERATA, N......." :-D