Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Středozem tonoucí v chaosu. Spojenectví dvou věží. Poslední pochod entů. Padlá zastava rohanských a prsten nejblíže Mordoru za poslední věk.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

If this is to end in fire. - Then we shall all burn together. Jakoby sám film byl jen předehrou k famózní skladbě. Pokud nepřišel Oskar tady, tak kde potom? Frozen? - Fucking no! I see Fire!

Železná srdce (2014)

Proč 5*? Asi za sevřený žaludek při závěrečných titulcích.

Jméno růže (1986)

Osekané až na kost, přesto nápadité a svižné. Kontury postav jsou sice přehnané, ale až strašidelně skutečné. Salvatore a Berengar budiž zářným příkladem.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Předloha ohlodaná doslova na kost, dialogy vyrvané z kontextu a McMurphy charakterově posunutý úplně někam jinam, než jak jej líčil autor knihy, který tento film z mnoha osobních důvodů údajně nikdy neviděl. Ale zahrané je to dokonale...

Velký Gatsby (2013)

Stejně rozhárené a vyhnané do absurdna jako knižní předloha, která na mne chvílemi působila, jakoby F.S. Fitzgerald neměl na chleba, a tak s vydáním poděkud ponáhlal. Film se knihy drží slovo od slova, ale vůbec neubíhá, pročež se musím přiznat, že jsou toto dílko protknuté přepálenou expozicí na poprvé ani nedokoukal. Je to barevné, je to divné, ale jistým způsobem to vystihuje Fitzgeraldovu osobitou řeč, které i přes mé námitky nepostrádá originalitu a neotřele kritizuje banalitu života smetánky džezového věku. Dvě hvezdy za vystižení důležitých rysů, na kterých stojí předloha a skvostnou píseň od Lany.

U Konce světa (2013)

Kdyby zůstalo u chlastání a neotravovaly tam ty modré potvory, slintal bych blahem.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Takhle si představuji dokonalý mindfuck, který vás zařeže hlubuko do sedačky, a ještě dlouho po opuštění kina či obyváku budete přemýšlet.

Občanský průkaz (2010)

Pelíšky pro teenagery a sentimentální opus všech mániček a hippie. Podmanivá atmosféra sálá z každého záběru vyšperkovaného skvělými kulisami a kostýmy, a v kombinaci s ustřední písní od Dylana navazuje přátelský vztah s diváky. Osobně jsem po opuštění kina toužil natrhnout stránku patnáct, pěkně si sednout ke gramci ve svých nejlepších džínách a pustit si Stouny. Co vytknout, když jsem se po dlouhé době královsky bavil u české komedie, našel se nový Cabadaj a ani druhá, potažmo třetí projekce na zážitku vůbec neubraly? Možná jen přilišnou rámcovost děje ve snaze zachytit dlouhý časový úsek a z toho vyplývající "rozporcovanost." Ale tak minoritní vada na kráse nemůže nijak pohnout s hodnocením, tudíž plný počet bez velkého váhání.