Zakázaná zóna (2010)

Fu. No velke sklamanie. Ono film sam o sebe ma putavu atmosferu, na nizky rozpocet dobre efekty a herci hraju obstojne, kamera je fajn, ale co z toho, ked film nema co ponuknut? Nasledujuci text moze obsahovat SPOILER. Dvaja ludia - muz a zena, medzi ktorymi ma akoze preletiet iskra, putuju z bodu a do bodu b cez zonu, ktora je v karantene a je plna mimozemskych a nebezpecnychiv tvorov. Dobry namet, zle spracovanie. Ti dvaja sa k sebe spravaju od zaciatku, ako keby mali byt predurceni k tomu, ze si spolu nieco zacnu a to co sa deje pocas cesty neponuka nic. Ani akciu, ani napatie, ani nejake intertextualne odkazy, ked uz tie prve dva faktory plne absentuju. Velmi slabe, ale nemuselo byt, keby sa viac popracovalo na scenari a na 'pribehu'.

127 hodin (2010)

Naozaj ocenujem Boylovu snahu z podobneho nametu vytrieskat 90 minut filmu, no chcelo by to nieco viac. Napriek tomu, ze film pekne ubehol, herecky vykon hlavneho hrdinu mi imponoval a vobec som sa nenudil, nieco mi pri tejto snimke chyba. Nieco, neviem definovat, co. Nieco, co by so mnou zatriaslo, nieco, co by ma donutilo, rozmyslat o nej aj na druhy, treti den atd. Bohuzial sugestivne naturalisticke zabery a aronovo filozoficke kajanie sa v deliriu na mna nezaposobilo. Kvalitna nadpriemerna snimka, no na dokonaly zazitok nestaci. 7/10

Bratislavafilm (2009)

Po technickej stranky vyslovene amatersky film s nesikovne a chaoticky rozpravanym pribehom a mnohymi scenaristickymi dierami. Herecke vykony profesionalov (Roth,Aczel,Kroner) podpriemerne, Batthany vyslovene trapny. Film zrejme chcel zaujat hlavne formou, kde realie sucasnej Bratislavy, petrzalsky hiphop a vyklenkovy zivotny styl holohlavych sirokogatich agresivnych primitivov s ciganskym slangom tvoria celkovy obraz filmu. Ono by na mapovani zivota odvratenej strany Bratislavy nebolo samozrejme nic zle, keby situacie a pribehy v snimke neboli podane tak malo uveritelne az trapne. Ako nizkorozpoctovy amatersky film by sa to snad dalo prekusnut, ale v ramci pomerne agresivnej kampane je to trosku nefer voci divakovi. Jednu hviezdu davam za vydarene scenky s Fialovou (ktoru inac velmi nemusim) a slusne vykony neherca Nemtudu.

TRON: Legacy 3D (2010)

Nehorazna nuda s pre mna absolutne nezaujimavym vizualom. Za efekty a hudbu davam dva zarezy... Ale moja chyba. Uz z traileru som mohol vidiet, ze to nebude nic pre mna. Holt, na nalepku scifi sa necham zlakat vzdy. Pre niekoho, kto sa vyziva v dokonalej pocitacovej grafike, motorkach a Daft Punk to moze byt za plnu palbu, pre mna jemne pod priemer.

Triangle (2009)

Zaujimave, napinave a mozno aj originalne, ale... nepochopil som to. Zrejme mi nieco uslo.

Hvězdná pěchota (1997)

K tejto snimke je mozne pristupovat rozne. Ak to beriete ako plnohodnotny vypravny scifi epos, tak je to neskutocna fraska - sablonovite postavy, hlupucky pribeh a dnes uz pomerne smiesne posobiace kulisy a digitalne efekty (hoci chrobaci su vytvoreni vyborne). Druha interpretacia Vesmirnej pechoty , ako tu uz mnohi spominali, moze byt parodia na militarizmus, glorifikacia nasilia vo filmoch, ci v medialnom priestore ako takom, alebo patriotizmus. Z tohto uhla pohladu sa podla mna film vydaril, no vdaka nie prilis sikovne prevedenemu scifi plastiku, odo mna nedostane viac ako 7/10.

Muž ve stínu (2010)

Atmosfericka stylovka, fanusikovia McGregora si pridu na svoje. Nebyt mierne trapneho zaveru a odhalenia, tak by som dal plny pocet. Takto su to lepsie 4.

Andělé a démoni (2009)

Mohla to byt kvalitna popcornovka, ale... lietajuci McGregor? To uz je moc. Hoci je to o chlp lepsie ako DaVinci, viac ako slabe tri si Anjeli nezasluzia.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Toto bolo co? Po reciach tej kritickejsej casti fanusikov o tom, ze rozdelit poslednu knihu serie HP bol cisty kalkul pretoze dejovo neponuka dostatok materialu na dva filmy, som bol sice skepticky, ale nechaval som si male miestecko pre nadej, ze to nemusi byt az take zle. Ale bolo. Po skvelej temnej, atmosferickej pol-tristvrte hodinke prichadzala hodinova nuda s velkym N. Prechadzky v lese, hadky v lese, hadky v stane, tanec v stane, sem tam teleport, sem tam nejake to mudro z Harryho, ci Hermioninej rozkosnej papulky ale skutek utek. Pardon dej utek, pretoze sa tam nedialo absolutne nic a celu tuto paradu mohli autori kludne skratit na 5 minut a bol by svaty pokoj hoci by film trval sotva nieco cez hodinu. Zaver fajn, opat nejake to bububu a aj som si troska poplakal, lebo Beletrix je fakt svina hnusna zakerna, ale letargia po skautskej lesnej hodinovej prechadzke urobila svoje. Skoda, skoda a este raz skoda. Yates vie postrasit, vie ocarit, ohurit a aj napnut, ale vie aj otrasne nudit a znechucovat. Dufam, ze posledny diel a zaver tohto zo zaciatku tak krasneho, pohodoveho carodejnickeho eposu bude vydarenejsi ako tento nemastny-neslany a nevyvazeny pasvkil.

Kajínek (2010)

K tejto snimke som zo zaciatku pristupoval dost skepticky, kedze mam s temou mensi moralny problem. Ak je vsak len spolovice pravda to, co vo uvidime, tak na kauzu Kajinek menim nazor. Ale k filmu samemu... Celkom sikovne vystavany thriller, zaciatok trocha tazkopadny, plny zbytocnych a samoucelnych zaberov, potom vsak naberie taky spad, ktoremu by mohli zavidiet aj niektore spicky zo zapadu. Dobove realie su vyuzivane celkom umne a cele to pekne slape. Nadpriemerny film minimalne na jedno pozretie.