Amazing Spider-Man (2012)

Zaujimalo by ma, preco sa Sony rozhodlo pretvorit Spider-mana na superhrdinovsky Twilight. Kedze ide o reboot, v snahe diferencovat sa od prveho dielu poslapali cele marvelovske univerzum, ale vysledok je taky, ze filmy su si aj tak prilis podobne, akurat novsia verzia vyzera ako nepodareny mladsi brat. Medzi filmami je len par rocny rozdiel a zmeny nie su dostatocne velke nato, aby sa mohli vyhnut porovnavaniu, z ktoreho vychadza ako porazeny prave Amazing Spider-man. Tretinu filmu tvoria romanticke pletky medzi Parkerom a Stacyovou, tretinu vynovene scene z povodneho filmu a poslednu tretinu nove veci, ktore nijak neuchvatia ( aby som nezabudol, v kazdom druhom zabere je niaky Sony produkt). Potom, co Hollywood vyprodukoval za 209 milionov hnoj menom Battleship, nam teraz ponukli za neuveritelnych 230 milionov film, ktory posobi dojdom, ze jeho rozpocet bol menej ako polovicny. Obzvlast Lizard vyzera akoby vypadol z beckoveho hororu. Niektore akcne scenky boli spracovane svizne a zabavne a preto davam 2*, viac si tato jednohubka urcena prostuckym americkym teenagerom nezasluzi.

Arrow (2012) (seriál)

Pilotny diel ocakavaneho serialu dopadol celkom dobre. Je sice pravda, ze vyzera ako zmes Batmana, dospelejsieho Smallvillu a Robina Hooda, ale ako celok to funguje. Dej je dostatocne putavy a divacku zvedavost graduju flashbacky, ktore pomaly odkryvaju kusky tajomnej minulosti. Niektori herci zatial posobia trochu prekerne, ale myslim, ze to sa casom vytrati. Osobne som spokojny, ze sa objavilo zas nieco nove na poli serialov a prvy diel ma zaujal dostatocne, aby som dopozeral seriu do konca.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Nepopieram, ze sa vo filme naslo par zaujimavych napadov, ale inak ziadna slava. Walker je jedna z najmenej zaujimavych hlavnych postav v historii, jednoducho ma menej charizmy nez vedlajsie postavy, bez problemov ho zatienili takmer vsetci na cele s Cooperom. Scenky, ktore sa najviac snazili zaujat, kazia odiozne CGI efekty, ktore by sa skor hodili do niakeho DVD filmu natoceneho za 5 milionov dolarov. Ovela viac nez "snovy" kamerovy filter, nekonecne mnozstvo spomalovaciek a nepresvedcive stvarnenia historickeho sveta ( ovela lacnejsi tohtorocny Raven predviedol omnoho lepsiu robotu), ma iritovalo, ze namiesto toho, aby vytvorili zabavny fantasy akcnak, sa neustale snazili brat vsetko prilis vazne a dramaticke preslovy ako z greckej tragedie potom vyznievaju ako nevydarena fraska.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Ocakaval a tesil som sa na Expendables 2, kedze jednotka bola skvela a predpokladal som upgrade , kde bude vsetko vacsie, akcnejsie, zabavnejsie a celkovo lepsie, ale opak je pravdou. Akcne sceny pravdepodobne nemohli byt natocene horsie. Hrdinovia strielaju bezhlavo na vsetky strany, zatial co stovky protivnikov odpadavaju rad za radom, len aby sa o chvilu mohli presunut na druhy bod, kde sa situacia opakuje ( pripomina to pocitacovu hru, kde si hraci spustili kod na nesmrtelnost). Sceny s Chuckom Norrisom a Schwarzeneggerom absolutne nepasuju do kontextu, jednoducho boli pridane, aby sa vo filme objavilo viac znamych tvari. Ocakavany suboj medzi Stathamom a Adkinsom je fraska, pretoze zaujimavejsie bitky maju aj tretotriedne televizne filmy a kazdy, kto videl Undisputed 3 vie, aky ma ten chlap pri co i len trochu dobrej choreografii potencial. Co sa tyka hlasok, vacsinou su to bud rozne odkazy na starsie filmy alebo niake "cool" drsne hlasky, ale opat plati, ze do filmu nezapadaju, proste nechajme povedat Arnieho Im back, lebo vsetci videli Terminatora a bude to velmi smiesne. Dalsi faktor, co uplne zabija film, su neskutocne absurdnosti - Willis sa vyhraza Stallonovi ako najdrsnejsi bastard bez kuska zlutovania, ale len co mu o par minut neskor Stallone zavola, ze pri akcii umrel clen tymu, Willis sklopi usi a vyzera to, ze sa kazdu chvilu rozplace. Finale chyba gradacia a obidva suboje nestoja za nic.Klise a nelogickosti som ani neriesil, ale musim dat za pravdu Cervenakovi a dalsim, a to, ze druhy Expendables su velmi slabym filmom. Nie, nehladal som ziadny hlboky pribeh, oscarove vykony a hlboke myslienky, neocakaval som ziadny filozificky a distingvovany film. Tiez som pred rokmi miloval "Van Dammovky" a vsetky dielka podobneho stylu a jedine, v co som dufal, bola poriadna akcna jazda s paradnymi hlaskami a tu som nedostal ani omylom. Poznam kvantum dobrych akcnych filmov, ale toto k nim rozhodne nepatri. Ak si niekto cvrkol z toho, ze videl vsetkych nasich oblubenych starych hrdinov pohromade, nech sa paci, ale to, ze sa niekde objavi mnostvo znamych tvari neznamena automaticky, ze ide o dobry film. A sypat take perly, ako jeden nemenovany uzivatel, ze zaverecna scena je uz teraz legendarna, moze len clovek, ktory nepozna filmy a internet, pretoze ak chcete vediet, ktore filmove sceny sa naozaj stanu kultove, staci ak aspon trochu sledujete vyvoj, co sa ludom pacilo, o com sa diskutuje, paroduje etc., staci ak si aspon z casu na cas prebehnete stranky ako reddit, predtym nez vypustite z pusy trapne subjektivne nazory, prezentovane ako fakty odbornika.

Madagaskar 3 (2012)

Treti Madagascar ma prijemne prekvapil, nakolko predcil moje ocakavania. Clovek nema priestor na nudu, kedze cely film je jedna velka blazniva farebna jazda. Zatial co Ice Age 4 posobila ako stary unaveny komik, ktoremu uz davno dosiel dych, Madagascar ponuka jeden perfektny vtip za druhym. Vsetko prekypuje napadmi, energiou a tvorcovia nezabudli ani nato, ze ziadny film nie je kompletny bez dokonaleho hudobneho doprovodu. Zaroven sa vsak zhorsila uroven pribehu, dej obsahoval jedno obrovske klise, ktore neskutocne neznasam, logika isla stranou a niektore scenky boli tak prehnane, ze by mali patrit skor do Looney Tunes, nez sem. Bavil som sa ale nadmieru dobre a urcite si to pozriem este raz vo Full HD rozliseni, minimalne kvoli tomu cirkusovemu vystupeniu.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Tentokrat sa varilo z vody. Ice Age uz tazi len zo svojho mena a stvrty diel nema absolutne co ponuknut. Primitivny pribeh, klise dialogy toho najtvrdsieho kalibru a vyslovene trapne pokusy o vtipy. Pribudlo mnostvo novych postav, ale su absolutne ploche a nezaujimave a vsetko je neuveritelne predvidatelne, takze pokusy o emotivne sceny vychadzaju na prazdno. Rad by som okrem kritiky nasiel aj niake pozitiva, ale az na prijemnu atmosferu je stvrta Doba ladova absolutne neoriginalna rozpravka, ktorej jedinym ucelom bolo vyzmykat z divakov niake peniaze, bez ohladu nato, aky hnoj do slavnej serie zaradia.

Mistrovský plán (2011)

Asi najmenej premysleny, napinavy a zabavny heist film, co som kedy videl. Jedinym plusom je, ze vsetko rychlo odsypa, ale inak nema velky zmysel rozoberat dalsie stranky filmu. Ide totiz o jednohubku, ake vsetci pozname. Nemastno-neslane postavy, simplicitny pribeh, rutinna rezia, kamera etc., takze za 5 minut po skonceni filmu vam vysumi z hlavy. Zasmial som sa 2-krat, z toho raz len vdaka vtipnemu prekladu v ceskych titulkoch. Od Ratnera som kazdopadne ocakaval viac.

Poslední polibek (2006)

Nothing in this world that's worth having comes easy. Laska samozrejme nie je vynimkou a ked sa dostanete do krizy, je len na vas ako sa s tym vysporiadate. Senzitivna drama Tony Goldwyna pojednava prave o tomto a islo by o velmi zaujimavy pocin, keby nebol dej taky nevyrovnany. Zach Braff je talentovany herec, ale je na nom vidiet stopu, ktoru zanechalo Scrubs. Miestami jeho postava pripominala precitenejsiu verziu JDho. Neznamena to, zeby to bolo vyslovene negativne, lenze verim, ze ma v sebe aj vacsi potencial, ktory by z neho dokazali niektori reziseri vyzmykat. SIla Posledneho bozku je v jeho realnosti. Ziadne prvoplanove tragedie hrajuce na city divaka, ani presladene romanticke fantazie, len zopar dobre zahratych postav, ktorych vztahy sa nevyvijaju ako v rozpravkach.

Až vyjde měsíc (2012)

Moonrise Kingdom nie je ani hlupy, ani otrepany, ma dobru reziu a hercov a napriek tomu vsetkemu sa mi nepacil. Wes Anderson ma svoj vynimocny styl, avsak osobity pre mna nie je automaticky synonymom pre brilatny. V tomto pripade aj ked mierne, ale predsa len prevladla forma nad obsahom. Motivy detskej lasky, rebelie etc. boli spracovane aj lepsie a chybal mi tu ten skvostny humor, ktory bol vsadepritomny vo Fantastic Mr. Fox. Prvym prijemny prekvapenim je vsak Kara Hayward, ktora vo svojej hereckej prvotine zaziarila, tym druhym je odkaz na Shawshank Redemption, ktory mi vycaril usmev na tvari. 40%

Mise (1986)

Morriconeho hudba dodava kazdemu filmu az nadpozemsky rozmer. Ked sa k tomu pripoja zabery nadhernej juhoamerickej prirody ide o audiovizualny pozitok. Obsah filmu je vsak depresivnejsi a pripomina nam, ze nasa civilizacia bola casto budovana na odioznych zakladoch. Asi najsilnejsou castou je De Nirove "vykupenie". Zvysok filmu plynie pomaly a je vidno snahu udrzat film v realite, co znamena ziadne epicke preslovy, monumentalne hrdinske sceny ci happy end. Naopak Joffé drzi vsetko minimalisticke, skoro az komorne, co je vzhladom k vyprave velmi zvlastna kombinacia. The Mission je dojemny film, ale obcas az prilis pomaly, natahovany a takmer bez deja. Co ma mrzi najviac je fakt, ze aj ked je povaha filmu taka aka je, herecke esa nedostali viac priestoru, aby do toho vsetkeho vdychli viac zivota a dodali tak predkladanemu posolstvu na sile.