Reality (2023)

Že je to přepis reálného výslechu je nejvěší síla i slabina. Někdy je to hrozně silné tím, že si člověk představuje, že je v Realitině kůži, a jindy se zase vrtíte nudou, protože hovor zapadnul do nějaké podivné meandry o tom, kde byla na dovolené. 3-4*

Bratři (2023)

Nepotěší, neurazí. Film se na míli vyhne nějaké morální nejednoznačnosti a místo, abychom čas trávili přemýšlením nad tím, jak v pohodě je zastřelit nějakého random pantátu jen protože brání našemu odporu proti režimu (což mi přijde zajmavý), tak didakticky sledujeme momenty z života z Mašínů (což si můžu přečíst na Wiki). A trochu už se mi taky nějak začíná zajídat černobílé zobrazení komunistů jako ufuněných prasolidí, co říkají věci jako "vaše dítě nepůjde na školu, hehehe." Je to rámcově fajn, ale nějak... už viděné, no.

Kimi no na wa. (2016)

Záleží, jak jste na tom se zamilovanými anime postavami, co na sebe dojatě hledí přes pláně rozvlněné trávy, zatímco se nad nimi po nebi táhnou dlouhé čáry expolodujícíh komet, to všechno na podkresu sladkého k-popu. Jestli dobře, tak jste in for a good ride. Nutné ale trochu vypnout hlavu a asi na šesti místech scénáři odpustit lenivé psaní, kdy si říkáte "proč si to postavy nevygooglí/proč si nezavolají a všechno nevyřeší hned?" Pořád se to neděje, jako by taková zjevná věc nikoho nenapadla, pak si to po hodině filmu konečně vygooglí a zavolají, a všichni jsou najednou surprised Pikachu z toho memu, jen vy si řikáte: Jsem rád, že se příběh posunul, ale omg, co vám trvalo tak dlouho?

Saltburn (2023)

Saltburn je falešný hráč. Celou dobu nakládá kinky bizáry, moc to nedává smysl v intencích reálné psychologie, ale vy to tomu odpouštíte, protože - jak řekla kamarádka: "AaaAAAaaeeeeAAAAeeee, Jacob Eloordiiiii!" A pak na konci v posledních pěti minutách film přeřadí rychlost a najednou se snaží být chytřejší a šokovat vás nějakým psychologickým twistem. A asi záleží, jestli mu to sežerete, že to bylo poctivě připravené a budované. Já spíš ne, a souhlasím, co tu píše kolega*yně dO_od: All style, no substance.

To se mi snad zdá (2023)

Samozřejmě skvělá premisa, jasně - ale co dál? Film je sekvence trapně humorných situací, kdy příjemně oslizlý Cage nějak řeší svojí novou popularitu. Zasmějete se, občas se to lehce otře o nějaké aktuální téma (cancel culture), ale nedá se myslím říct, že má film nějaký názor. A pak to celé prostě skončí. Bez finále, bez gradace, bez katarze.

Adikts (2024) (seriál)

Za docela malý budget to fakt skvěle vypadá a gang mladých v čele s báječným Petrem Uhlíkem hraje jako o život. Ale dramaturgicky je to jedno velký roztříštěný what. V jednu chvíli je to civilní a koukáte, jak se mění jehly chudákům na piku v Sherwoodu - a pak o scénu dál následuje totál bizár, kdy učitel na vysoké škole učí studentky v plavkách střílet. Oboje je natočený dobře a nějak vás to baví, ale říkáte si: Ty vole, na co to koukám, jak to souvisí dohromady? Závěrečná message seriálu je miloučká a za normálních okolností bych to sežral a dojal se, ale tím, jak je to další, už asi šesté trhnutí kormidlem tónu seriálu, tak to na mě působilo jako další svévole.

1670 (2023) (seriál)

Od prvního momentu vtipná a lehká satira, která vlastně nikoho moc neurazí a každého pobaví. The Office v 17. století. Dejte tomu 5 minut a myslím, že si to zamilujete. Nutné samozřejmě v polštině s titulky!

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Willu Ferrelovi je 56 let a hraje muže ve středním věku, co sní o tom, že vyhraje Eurovizi. Když šel dávat pusu Rachel McAdams, měl jsem pocit, jak když se chlípný strýc sápe na svoje neteř. Kdyby tam byl místo něho Ryan Reynolds, tak je to skvělý, ale takhle to bylo trochu ewwww. Kromě tohohle mis-castu je to ale fajn jednoduchá feelgood komedie podle očekávaného schématu s chytlavými písničkami.

V zemi Jane Austenové (2013)

Hraju larpy a Austinland je nejlepší film o tomhle koníčku, co jsem viděl. Nechává vás na hraně, co je pravda a co ne, co kdo co hraje a co myslí vážně. A díky tomu ten film umí být v jednu chvíli přiblble vtipný a pak najednou docela chytrý. A do toho spousta drobných i větších fórků, gagů a legrácek ve třetím plánu (lepení stuh tavnou pistolí nebo petování sádrového pitbulka). Pro nelarpové lidi asi za 3*, ale pro mě super neotřelá romantická komedie.

Úsvit (2023)

Come for psychadelický horor z divnýho Zlína kde našli zmutovanou mrtvolu, stay for citlivá reflexe pohledu současné společnosti na transgender. Škoda, že to v kinech tak prošumělo a na Oskary jedou Mašíni, protože tohle je sebevědomý, poctivý a řemeslně dobře natočený český film, který by si zasloužil víc pozornosti. Držím palce na Lvech!