Zabiják (2023)

3,5. Film má jednoduchou a jasně čitelnou páteř úkonů, co musí zabiják zařídit, a Fassbender má charisma, takže vás tím vším táhne dopředu. Ale to by asi dělal i kdyby si šel koupit rohlíky. Dobře se na to kouká, občas přijde nějaký chytrý nápad nebo lehce napínavější situace, ale s koncem titulků se to všechno vykouří z hlavy. Ještěr je víc Fincher, než je tenhle Fincher Fincher.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Osm dílů plných krásných kimon, krvavých soubojů na katany a padajících sakurových květů. Začne to jako akční příběh o pomstě, ale postupně se otvírá téma přijetí sebe samého a touze po volnosti v životě – a ke konci vás to i nějak dojme, ani nebudete vědět jak.

Napoleon (2023)

Uf. Nevím, no. Jsou tam scény ze soukromí a nějaké to válčeníčko. Ve scénách ze soukromí Napoleona ukazují jenom jako nevtipného, divného troubu s napoleonským komplexem, bez nějaké plasticity. Scott se z něho rozhodl udělat blbečka, jehož rozhodnutí stály miliony životů a nic dobrého světu nepřinesl, a tuhle linku si vytrvale jede. A u válčeníčka chybí politika, takže nevíte, proč se to či ono děje, a bitvy jsou takový horší Pán prstenů v kabátcích a s puškama. Bitvu u Borodina sfoukli za třicet sekund, zato rodáci z Brna jistě ocení zobrazení slavné bitvy ve Slavkovském průmysku, kdy Napoleon dovedně využil místní obrovské zamrzlé jezero.

Padesát odstínů šedi (2015)

Ten film jde číst jako studii manipulativního chování, které se dovedně schovává za romantické řeči a trochu středostavovského BDSM, a je to pak mnohem lepší film. Škoda, že to tvůrci ale moc netématizují a řešíme jenom jestli Dakota Johnson snese pouta nebo i něco ostřejšího, a všichni se tváří, že je úplně v pohodě, když Dornan někde vyskočí z kumbálu a oznámí, že jí právě prodal auto a přebookoval let, protože má rád plnou kontrolu nad svou subinou.

Závod o vrchol (2023)

Začátek je úplně super a zíral jsem na to s otevřenou pusou jako kdysi na Free Solo. Ale v půlce dokument bohužel dost ztratí dech, začnou se opakovat záběry, co už jste jednou viděli, a ty opravdu zajímavé věci natočené nejsou. Celé to najednou působí tak nějak rozpačitě, jakože posbírali stopáž z jiných dokumentů a nějak to poslepovali rozhovory s kámoši obou horolezců. Není to vyloženě blbý, rozhodně o míli lepší než tragických 14 vrcholů, ale špičková jízda to taky není.

Ještěr (2023)

Film, kterému určitě dáte 4*. Chutná to skoro jako Fincherův Zodiac, ale není to o tolik horší, aby vám vadilo, že to není Zodiac. Předvídatelné mi to moc nepřišlo. Film ví, že budete během koukání tipovat pachatele a hraje s vámi, takže pokud třeba někdo najde na místě činu blonďatý vlas, tak příští výslech bude stopro s blonďatým divňákem, aby vás držel v napětí. Jako debut skvělý, těším se na další biják od tohohle pantáty.

Život v oblouznění (1995)

Dostal jsem doporučení na biják o těžkostech na place indie filmu, moc jsem se na to těšil a čekal něco jako byla Americká noc, ale tohle je spíš jen taková natažená série skečů z filmařského prostředí. Tématicky to nejde moc nikam dál než za srandu z toho, jak někdo posedmé pojebe jednoduchý záběr.

Bod obnovy (2023)

To je těžký. V kontextu českýho sci-fi filmu je tohle bezprecedentní bomba, která se zapsala vedle Ikarie XB-1. Vizuálně je to o parník lepší než jakýkoli český film ever. Problém je, že scénář zpracovává premisu, která tu byla mockrát a už se v ní udělalo všechno horem spodem, takže je na tomhle hřišti těžký něčím ohromit. Navíc scénář kluci začali psát před 10 lety nebo kolika, kdy byli ve svých twenties, a ještě nebyl venku Altered Carbon a Cyberpunk 2077 a pozdní díly Black Mirror. Takže co se snažím říct, že na jednu stranu je pointa filmu hodně na první dobrou, ale na tu druhou zase uznávám, že kdo ví, jestli bych to v botách Tomislava Čečky v roce 2010 vymyslel líp. Každopádně, je obrovskej, OBROVSKEJ ÚSPĚCH pro českej film a český jiný-snímky-než-komedie-s-Langošem že tohle dokázal Robert Hloz vydupat ze země. A jak řekl manažer Bradu Pittovi ve filmu Moneyball: "První chlápek, co jde hlavou proti zdi, se vždycky trochu obouchá." Skvělá práce, klobouček, jste frajeři.

Nikdo (2021)

Zábavné pokoukání, ala tak nějak nejednotné stylizací. Bitka v autobusu a závěrečná bitka jsou dva různý filmy. První z nich je spíš realistický, špinavý akčňák o chlapíkovi co chodí do práce a je plný skrytého hněvu na svět kolem, a to druhý je stylizovaná akční komedie kde nabíhají zástupy bezejmenných mafiánů na pořážku před fotra s brokovnicí. Každý z nich sám o sobě je v pohodě, ale takhle v kombinaci tomu nevěřím.

Neal Brennan: Blocks (2022) (pořad)

Mám moc rád, když standup komici bolavě mluví o sobě a reálném životě a jen nehází fórky "jak jsem potkal v letadle Obamu" a "jak jsem nestihl dojít na záchod". Neal Brennan je příjemné překvapení. Místy je to skoro až moc smutný, bych řekl, ale bavil jsem se velice.