• Pohádka

Drive (2011)

Vynikající. Bravo. Názorná ukázka toho, jak jde stokrát omletý příběh natočit po svém a člověk má pocit, že to tu ještě nebylo. Hodně samozřejmě dělá hudba, bez té by šlo takových 25 % dolů. Plný počet nedávám kvůli tématu filmu. Nedokážu se prostě srovnat s tím, že na světě jsou takový lidi. A nedokážu se srovnat s tím, že se někdo s morbidním potěšením rád dívá na filmy o takových lidech.

Tři mušketýři (1973)

Jeden z prvních filmů, které jse viděl na plátně, a nejspíš vůbec první. I když to bylo plátno provizorní, pověšené na stěnu v kuluráku. A taky možná můj první barevný flm. Tenkrát jsem z toho příběhu byl plný emocí. A tak z nostalgických důvodů jasně za 5*.

Nabít a zabít (2006)

Takové lepší *** . Místy zbytečně ukecané a kdo je Slevin, člověku celkem rychle dojde.

Mrtvý muž přichází (1995)

Po většinu času trochu rozvláčné, ale konec kulervoucí. Režisér si vybublání emocí hodně šetřil až na konec. Naštěstí nás nenutí, abychom se do vrahouna Metjúa zamilovali (i když určité sympatie k němu čověk přece jen pocítí) a člověk se tak může víc soustředit na poselství, zda tedy máme, či nemáme odvádět za toho nahoře jeho práci a šupem posílat tyhle lidi do pekla. Náboženský podtext zde vadí hlavně Čechům, kteří jsou z toho svého ostentativního ateismu už celí zpitomnělí a taky nevím, proč by měl režisér budovat pozitivní emoce vůči vrahounovi, byť je to ústřední postava a ukazuje se na něm dilema, jestli popravovat, nebo ne. Postavou, okolo které se odvíjí příběh, je sice Sarandonová (a i zaslouženě oceněná, úplně mi bylo trapně společně s ní, když navštívila rodiče zavražděných), ale herecky mě mnohem více oslovil Penn.

Highlander 2 - Síla kouzla (1991)

Velmi hezké béčko prodchnuté duchem osmdesátek (i když vlastně natočené na počátku devadesátek), ve kterém se roztrhl pytel se slaboduchými fórky (Nemáš oheň?, Safety film), občas se mihne ucházející akce, celé to má takový ten nádech Total Recallu, je tam fajn kočka, co chvílema připomíná Sharon Stone a chvílema zas Charlize Theron zamlada, Ramirez tam platí obleky náušnicema, hlavní záporák vypadá jak Jack Nicholson a člověk neví, jestli nad tím má plakat, nebo se smát. S několika dvojkami dobrého červeného to nakonec budete mít docela rádi.

Cesta (2009)

Konečně postapo o tom, jak by to asi doopravdy vypadalo.

Ďáblův advokát (1997)

Panečku, pěkně zamrazí. Nejenom z toho jakou atmosféru a gradaci film má, ale i z toho, jak dokonale zrcadlí realitu.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nakonec jsem nedokázal přesvědčit sám sebe, že je to rozvleklé a nudné. Záměr tvůrců je v tomto případě tak jiný, než třeba u Avatara nebo Districtu 9, že jakmile se posadíte před obrazovku, vaše vnímání filmu se automaticky (snad proti vaší vůli) přepne na jiný level a začnete si užívat vytříbenou filmovou poému podbarvenou nádhernou hudbou. Pro mě nejsilnější svojí výpovědí o povaze lidského vědomí ilustrované na svévolném počínání plaubního počítače, který se vymkl kontrole svých tvůrců.

Cukr, med a feferonka (1980)

Z nostalgických důvodů jsem zakoupil na stánku za 10,- Kč, abych se tedy konečně dozvěděl, o čem je ta super italiano komedie, na kterou s otevřenou pusou koukali moji spolužáci v dobách, kdy já ještě musel chodit spát před 20 hodinou. Nutno říct, že komouši opravdu dokázali rozleptat vkus českého národa, když tohle byl film, ze kterého (nejspíš i pro několik těch obnažených poprsí) se u nás za reálsocializmu sedalo na zadek. No byla to prostě pikanterie ze západu (tedy pardon, z jihu). Křečovitě trapné fóry, spousta prkenných neherců a nemálo nudně vleklých pasáží z toho dělá ukecané cosi, co bych přirovnal tak k Troškvovu slunci, seno, erotika. Na dvě hvězdy to zvedá jen poslední povídka, kdy se to rozjíždí v momentě, kdy začnou mafiáni demolovat autofetišistovi jeho taxík.

Prokletý ostrov (2010)

Nadstandardně dobrý, atmosférický film. Příjezd na Shutter Island, pátrání v bloku C, déšť v márnici, ... spousta koulervoucích scén. Pak však začínají dějové hlouposti (šplhání po skalách, doktorka v jeskyni) a člověk se začíná ptát, jestli se scénarista nezbláznil. Nicméně s napětím jsem očekával rozuzlení zápletky ... Už dlouho jsem vlastně nebyl u filmu tak příjemně napnutý. Bohužel jsem nedávno shlédl, jak jsem si s hrůzou uvědomil, plagiát Dream House a závěr tak pro mě vyšuměl do prázdna. Škoda ...