Daleko od hlučícího davu (2015)

Dogmou (ostala v Dansku) oslahany veteran T.V. stoji za touto nesentimentalnou, pokojnou "romantickou" epopejou, na nu sa az privelmi dobre pozera i ked sa tam toho az tak vela neudeje. Oslnuje krasnymi jesennymi omalovankami, psami, ovcami, farmarmi, psenicou, kde im (a linke) do "tanca" kresli srdcervuce hudobne temy monumentalny (tentokrat ostal pri zemi) Craig Armstrong a nejednu si doteraz este popiskujem. Pan reziser chopil skoro vsetky vojvodske zbrane a dynamickym tempom vedie emocne naladenych divakov skrze osudy sympatickej farmarky (ktorej by som nakopal prdel za iste rozhodnutia, no uvedomil som si, ze netreba sudit a verit ze jej nakope prdel niekto iny. Apropo, vsetko sa predsa pre nieco deje) k "neslzopudnemu" , zato prijemne zasluzenemu (a ocakavanemu) finisu. Paradni hereckí sekundanti po boku Carey sa taktiez nestracaju a rovnovazia sily psychicke i fyzicke a vyborne sa doplnaju. Obaval som sa ze spadnem do zumpy typu Rozum a cit ci Pycha a predsudok, napokon som ostal milo prekvapeny. SPOILER :) " Snimok obsahuje najviac mrtvych ovci v historii kinematografie".

Krvavý sport (1988)

Pribeh na zaklade zivotnych etud mistra Franka Duxa, pekelneho sampiona namotany na klbko kopajucich akcnych filmov konciacich osemdesiatok. Funguje to skvele, uvedomiac si ze Frank zazival prave tieto situacie, a film dostava tak trocha iny rozmer. Subzanrovo by sa mozno dal opisat aj ako akcna autobiograficka kopajuca arenovka. Ale len mozno. Atmosfericky posobive, kameramansky povinna jazda, podala si ruku so strihom, a vytvorili sympaticke defile subojov, kde rany aj tak trochu bolia, su natocene s prehladom kde je vidiet, ze "bieli muzi nevedia skakat, ale prat se umi". Vydychujucu cast sprostredkuvava zriedkava dramaticko tragicka odbocka, kde to s Frankom vnutorne otriasa, pricom sa nevzdava a pride k starej dobre tete pomste. Hlavne ze nenudi, na tri hviezdicky tak akurvat a mozno pride aj ....Chong-Li.

Kickboxer (1989)

Jeden zo zakladov klasickych, priam magickych rozpravkovych pribehov dobra a zla o kopoch, laktiach, kolenach , hlavickach a roznozkach, no stale fungujuci. Na vyrobnej linke : tragedia-tuzba po pomste- trening- banany- niekto mi zamotal hlavu- konecna pomsta , z uvodu bezradny vanDam v krajne nehostinnom prostredi tepleho Thajska, najde seba a potom aj majstra Xiana, ktory mu prelesti svaly, myslienky a .. cvicky, aby mohol pomstit (zaroven aj nadobudnut sebavedomie) svojho brata. Obaja to maju v rodine nejak roztriestene. Opat z ranych sviezich vanDam filmov, ktory by mal obsahovat hrozyplneho a des nahanajuceho protivnika . Tong Po (v titulkoch vraj hraje sam seba, ale v tom sa ja nevyznam, myslel som si ze ho hraje Miso Qissi) neni najhorsi protivnik, ale ako bojovnik je viac dreveny ako thajsky, a jeho chvostiku sa zlaknut jednoducho neda. Definovany ako akcny film, i ked bez sebemensej strely, alebo explozie, len za zvukov svistiaceho slnka , sena, a par faciek, kde si vanDam rad zatancuje.

Elysium (2013)

Neil "neopustil" District a serviruje o kilogram tazsiu trhavinu, kde nudu nechal maximalne na titulnom Elysiu. "Klasicka stvanecka linia opluta originalnymi napadmi,spinou krvou, hrdzou a smrkancami v prijemne hrejivom prostredi. Copley dostane diplom s hviezdickou za dokonaleho zmrda , z ktoreho tuhne aj duzina v jablku. Ako milovnik ovocia a zeleniny, vadi mi pri mlatickach, ked kameraman nevidi dost dobre a musi sa s kamerou priblizit az do epicentra suboja, napokon vyjde cela mela ako jeden nepriehladnutelny a divoko nastrihany bordel. A kedze nepohrdnem ani surovou stravou, radsej si budem ukladat data na externy hardisk.

Iron Man 3 (2013)

Fíha, nuz tak to som teda necakal. Tretie rande so zeleznym hlaskarom, vyzdvihlo moje predchadzajuce pochybne iluzie asi 76%. Sice si na prve dva mitingy ani tak nepamatam, no teraz som dostal pekne po usiach. Moze za to nepriehladnutelny rukopis Shanea Blacka? Je to dost mozne. A myslim ze prospel tejto ukoncovacke. Bral to hned zostra. Vyklbene lave ucho, nastiepena stolicka, zader v nechte, puknute hanky a prepalene ocne viecka. Skoda toho rozbehu, kym som sa dostal, ale... Dom na skale si nepostavim, ale olupem si mandarinku.

Madisonské mosty (1995)

Krehka konverzacna basen, Eastwoodovsky natocena, co znaci, ze neobsahuje agresivny strih, zbesile najazdy, ani sa nepozera skrze ruzovu blanu. Vsetko primociaro realne a minimalisticky hudobny motiv podkresluje dolezitost scen. Pre niektorych by sa zdalo tempo az prilis pomale, pre niekoho az umorne zdlhave a nebezpecne uspavajuce.Noj e to pravdepodobne, ked sa zrie po povrchu. Vzitie sa do duse hrdinov (resp. Streep) a nahlad do hlbky (povacsinou to nerobim ani ja !!) neda pozorovatelovi tohto diel ani na chvilku zmurknut okom. Ale inak fajny filmik, hlavne ked si nejakí vopicaci uvedomia, ze si zacnu vazit toho co maju , co si vybudovali a nebudu sa naslepo vrhat do zasranych roklin, pricom by naublizovali nielen sebe ale i najblizsim, i ked si myslia ze zaziju nieco lepsie a "krajsie". Eeejha!! :)

Nespoutaný Django (2012)

Ci je spoutany , ci nespoutany , to je jedno. Pocin je to skvely, nadherny, priamoumerny, a dokaze paradne zabavit. Fullka kvoli DiCapriovi a jeho improvizaciam, kvoli Ch. Waltzovi (!), kvoli hadke Regulatorov ohladom zle usitym maskam, kvoli Jonah Hillovi , kvoli Samuelovi EL., kvoli bavlne, kvoli zaverecnemu malovaniu domu na cerveno, kvoli zubu na kociari, kvoli vymazlenosti a kvoli celkovo uzasnej pohode a prirode, ktoru na maluje R.R. Bavlnena negerska bodka.

Rozpolcený (2016)

Pekny film. Ale....... som rad ze MNS je v starych kolajach a stale vie prekvapit originalnym napadom, aaaaaaaale ma niekedy ma schopnost posobit ako ucinne uspavadlo. Z Jamesa vyzdimal tusim vsetko , no z pribehu mohol vycucat viac. Ale zanrovo mi sedi, a to sa rata. A mozno pride aj kuzelnik !!

23 (2007)

Sice som sa nedozvedel podstatu a nejaky skryty vyznam cisla 23 (kedze ma sprevadza cely zivot, je vsade, aj na OP,PP, etc..ja , zvedavy), no islo o svieze napinave prekvapenie, zvlastne nastrihane, ale s rychlym spadom a hororovym prijemnym mrazenim. Lubim rozuzlovacky, i keby slo o namornicke uzly. Zaver isto pride niekomu ako cuc a predvidatelny, nech , ja som velice spokojny.

Z Paříže do Paříže (2017)

Pekny film, ostal som prekvapeny co Christian D. splacal. Nakuknul sice na druhu vyvrazdovacku , ale nechal ju na druhej kolaji. V jej tieni sa bros. presuvaju ,putuju, utekaju mozol-nemozol, aby si zachranili zidovsku kozu. Nenasilne sentimentalne, hrave , vesele, a veruze aj vazne a silne sceny, pekne vykomponovane drzia pohromade..no CH. D. sa nerozplyva nad debilitami. Maly ´Jo ma dostal, a zaryl sa mi hlboko medzi rebra. Maly Velky film.