• Krátkometrážní

Deník mrtvých (2007)

ťažko sa píše komentár k niečomu tak skvelému. Skôr taký menší grafomanský článok, ok? DOTD ma neustále podnecuje k premýšľaniu. Film sa nesnaží realisticky zachytiť čo by sa stalo kebyže začnú Ľudia vstávať z mŕtvych. Nemá ani poskytnúť autentický zážitok. Je skôr zamyslením sa nad mnohými vecami: médiom a médiami, filmom, žánrom, kamerou... Spočiatku mi vadili ploché figúrkovité postavy, ale sú proste postavami žánrovými, ktorým dali do rúk kameru. Tento cudzí objekt v ich fiktívnom svete (ak vo filme neslúži na nakrúcanie fiktívneho filmu ale filmovej "reality") akoby im pripomínal niečo, čo ani radšej nechcú vedieť. Nieje novinkou, že kniha (alebo knižnica) v knihe, alebo film (či kamera) vo filme, teda veci, z ktorých je tvorený ich svet, akoby pripomínali postavám, že ich svet je len umelo vytvorený a chcú tak vedieť čo je za ním, teda náš svet, svet čitateľa alebo diváka. To je starý spisovateľský vtip, prečítajte si nejakú Borgesovu poviedku alebo Sofin svet. Ide samozrejme o našu odvekú túžbu spoznať zmysel života, toho, kto nás stvoril (ak vôbec), zistiť, čo je za týmto svetom. Ale to odbočujem. Všimnite si, že vždy keď sa rozhovor stočí ku kamere a filmu, začnú sa z úst brakových charakterov rinúť celkom chytré veci. Navyše, konečne majú postavy niečo ako žánrovú pamäť. Nevedia síce, že majú čo do činenia so zombíkmi a že najlepší spôsob zabitia je shoot 'em in da fuckin' head, ale aspoň vedia o ideových predchodcoch zombíkov, o múmiách. Ale nieje to len pohodové žmurkanie na poučeného diváka, je to priamy útok naňho. Postavy hovoriace do kamery akoby oslovovali priamo divákov. Celá táto vec so zombíkmi je už od Romerovej prvotiny len akousi alegóriou, metaforou, odrazom v zrkadle toho, čo sa nás v reále dotýka. Zavedenie reálnych dokumentárnych záberov bol skvelý ťah, rovnako ako pasáž o nehodách, od ktorých nedokážeme odtrhnúť zrak. Nechceme pomôcť, chceme sa len pozerať. A zaznamenávať. Kamera je na jednom mieste pripodobnená k zbrani, obe sa ľahko používajú. Stačí len namieriť na ten správny cieľ. Ak to nieje na kamere, akoby sa to nikdy nestalo. Film tiež zachytáva súčasnú preinformovanú spoločnosť, kde sa človek stráca v spleti rôznych ďalších verzií pravdy. A na záver sa nás tento "skutočný, surový dokument" (slovami jeho fiktívneho režiséra) pýta, či sú ľudia hodní záchrany. Dokopy nič, čo by ste čakali od video-filmu o zombíkoch od vyčpelého Romera, že? Film skôr občas pripomína Lost Highway. Alebo survival hru. Alebo ako staré horory, keď ešte boli brané ako umenie, alebo Romerov prvý film. V tých krásnych čiernobielych záberoch z bezp. kamier v honosnej vile, v dlhých statických záberoch a soškách antických hláv vrhajúcich čierny tieň na bielu stenu, a zakrádajúcom sa zloduchovi v lacnom kostýme múmie. A tie humorné campové momenty, kedy som sa medzi tým depresívnym nábojom filmu zasmial. Usmieval som sa na horor celkom dosť, ale nie preto, že by bol prehnane humorný, ale nad tým aký je čertovsky chytrí.

Making a Splash (1984)

Na Greenawaya dosť jednoduchá a úprimná oslava vody a života. Hudba Michaela Nymana je to najlepšie z celého filmu a možno tá najlepšia vec, akú kedy zložil.

Vodní Wracketi (1975)

Tak trocha antitéza k Intervalom. Mal som podobný problém ako u Prospero's Books, totiž že som nerozumel anglickým titulkom. Pretože tak ako je pre mňa Shakespearovská angličtina do veľkej miery neznámym jazykom, rovnako aj vo Water Wrackets (Wrackets?) akoby sa Greenaway snažil používať menej známe anglické slovíčka a ešte to premiešať s množstvom mien. Teda zážitok to bol dosť joyceovský :) A keďže hlavným účelom tohto a iných greenawayových kraťasov je skúmať to ako zvuk ovplyvňuje naše vnímanie obrazu (a naopak), minulo sa to v mojom prípade účinkom. Ale to je len môj problém.

Intervaly (1969)

Benátky bez vody tri krát rovnako vždy s iným zvukovým podkresom alebo pekná demonštrácia toho ako zvuk ovplyvňuje naše vnímanie toho čo sledujeme.

Hranice smrti (2007)

Asi som mal nejakú "cut" verziu, alebo som dostatočne otrlý, každopádne niečo, čo by som si dokázal predstaviť, že by mohlo niekoho znechutiť, sa nekonalo. Podobne pojatý večný súboj súdržnosti a krehkosti ľudského tela by som rád uvítal v podstatne nekompromisnejšom À l'intérieur. No prečo to muselo byť také blbé? Otrepaný dej so zbytočnými politickými podtónmi by sa dal prekusnúť, keby nebol taký blbý. Uziapaná blbá, hrdinka, ktorá ma potešila jedine vtedy, keď som si na polsekundy myslel, že je mŕtva a film tým pádom končí, sa márne pokúša utiahnuť druhú (alebo tretiu?) časť filmu, kde už všetci jej mužskí muži sú bohužiaľ mŕtvy. Niežeby neboli blbí, ale bola s nimi aspoň zábava (scéna "Já se tadyk zašprajc"). A čo monštrá? Dvojica drsných sexy ženských (drsných asi ako nonmetalové skupiny, ktoré počúva moja 45-ročná teta a sexy asi tiež tak nejak), nejaká Quasimodo, dáky mäsiar, voľajaký frantík a akýsi Deutsche Kunde, slovom šecko jedna blbá pakáž, pobiť ich všetkých aj s tými Albánskymi zlodejíčkami, však on už si ich pán boh rozštvrtí. Vizuály sú dosť rozpoltené, na jednej strane hnusné akčne rozklepaná scény s epileptickým strihom, ešte vytiahneme contrast a bude to ako že Greengrass točí Saw, oki? A podkresliť to takou dobrou hudbou, barbari! Na druhej strane niekoľko skutočne fajn záberov, hlavne noc je krásne čiernomodrá. Hmhm.

REC (2007)

Super zvuk, dobrí herci a perfektný koniec à la Rubber Johnny. Pôvodne som chcel hodnotiť slabšie, pretože zápletka je dosť otrepaná (i keď príjemne nedovysvetlená). Všetko to však zachránil night-vision záver, ktorý šiel až na dreň :-)

Survive Style 5+ (2004)

Nudný a trápny film, ktorý pôsobí strašne umelo a chcene, ako reklama alebo videoklip. Mal som pocit že všetko, vrátane hercov a stromov, je po nakrútení záberu rozmontované a pred ďalším záberom zasa zmontované. Ale Tadanobu Asano a Kyôko Koizumi sú celkom v pohode.

Ba xian fan dian: Ren rou cha shao bao (1993)

Jediné stálo za to bolo to vyvraždenie rodiny. Človeka až napadá či by nemal Haneke natočiť ďalší remake Funny Games špeciálne pre ázijské publikum :)

Vyhoštění (2007)

Izgnanie je možno slabší ako Vozvraščenie, zato obsahuje jeden z najzaujímavejšie vložených flashbackov, ktorého začiatok a koniec nechá diváka (začiatok kľudne aj niekoľko minút) v úžasnom zmätku. Toho Tarkovského tam zas tak veľa nieje, hlavne dĺžka záberov je v porovnaní s filmami tohto ruského génia celkom svižná. Áno, je tam dážď, ošarpaná stará budova, človek a príroda, ale s výnimkou toho "vodového" záberu (ktorý považujem za asi najúchvatnejší z celého filmu, najmä keď si na kanci uvedomíme, že sme "čosi" podliezli) som si nič nevšimol. Žiadny skutočne dlhý záber. Problémom je trochu prestrelená stopáž, minimálne takých 20 minút by som tomu ubral. Filmy Andreja Zvjagintseva sú však predovšetkým živnou pôdou na rozmýšľanie po ich skončení, hľadanie skrytých významov, porovnávanie s inými interpretáciami podobne postihnutých jedincov na imdb a podobne. Návrat ma takto bavil cca mesiac, pričom po druhom pozretí túžba odhaliť pravdu neutíchla, skôr naopak. A keď si uvedomím, že nejaký duchovný rozmer som si absolútne nevšimol a Verinu reč pred koncom nepochopil, je mi jasné, že v prípade Vyhostenia som len niekde na začiatku.

Uvnitř (2007)

Na hororoch mám rád predovšetkým atmosféru a brutalitu a L Intérieur (skutočne po mne nechcite aby som sa sral s tými príšernými francúzskymi písmenkami) sa nedá uprieť ani jedno ani druhé. Krásne sfarbenie, zrno, textúra, kamerové hrátky a noise hudba, to všetko funguje na jedničku. Problémom je to násilie. Nechápte ma zle, videl som niekoľko pitiev, takže nie som citlivka, na druhú stranu sa však neradím k psychopatom, ktorí potrebujú násilie za každú cenu a ktorí by vyžadovali viac a viac nechutnejšieho násilia, inak niesu "ukojený" (a ktorým bitúnok stačí k pät hviezdičkovým ováciám) . Proste sa mi zdalo byť akési tupé, nič som neprežíval, nevravel som si au ani waw, bolo mi, možno okrem dvoch scén, ľahostajné (vo filme každú chvíľu niekto niekoho niečím prebodáva, takže dve scénu sú fakt nič moc, naviac jedna scéna je tá s priestrelom hlavy a druhá je záverečná řezničina). Ale krvi je tam veľa a to mám rád, takže tu chtiac i nechtac musím uznale pokývať hlavou. Proste viac než samotné násilie sa mi páčil ten bordel, ktorý to násilie spôsobilo. Omnoho väčší problém mi robí totálne stupídne konanie postáv a aj keď je mi to väčšinou ukradnuté tak tu som trpel jak Douglas. Na postavách mi pramálo záležalo a pokiaľ ide o hlavnú hrdinku, zhruba od polovice som sa modlil nech skape aj s deckom nejakým obzvlášť nepríjemným spôsobom (nebudem prezrádzať či boli moje modlitby vyslyšané). Na záver nemôžem nespomenúť dve príšerné trikové scény, sú to tie s dieťaťom in utero (omfg!) a potom to opálenie obličaja (omfg2!). T oje fakt ako tie najhoršie triky od Miikeho.