• Krátkometrážní

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

Otilia mi svojou obetavosťou rozhodne neprišla obdivuhodná, pretože takéto Otílie v podstate napomáhajú prežívaniu živlov, akým je Gabita. A že Gabity sú večné je tak jasné, ako že potraty sa budú vykonávať bez ohľadu na režim alebo súlad s existujúcim zákonodarstvom. Najlepšie scény: narodeninová oslava, neskorá večera v hotelovej reštaurácii (s geniálnym čiernohumorným detailom v podobe vedľa prebiehajúcej svadby) a všetky scény, v ktorých vystupuje sympaťák Bebe.

Aru tabibito no nikki (2003) (seriál)

Príjemné surrealistické dielko, ktoré mi z počiatku svojou prostotu pripomínalo haiku. Približne trojminútové epizódky sú okrem príjemného vizuálu s nádhernými farbami opatrené aj slušne zenovými vyústeniami. Všetky sa držia v podobnom duchu a nezáleží, ktorým začnete. Z bonusov odporúčam úsmevne drogové Red Berry a na druhú stranu temný a pochmúrny Jablkový incident. Vleklé Fantasy mi prišlo najhoršie.

Temný úsvit (2006)

Škoda toho konca (aj keď posledná veta pobavila).

Volavka (2002)

A mne prišlo Departed lepšie. Hold som fašoun.

Memories (1995)

Magnetická ruža ma moc nebavila, táto téma bola dostatočne vydrenená v iných anime (aj keď, priznávam, anime mladšieho dáta). Smradľavá bomba ma začala baviť až s príchodom armády a záverečná pointa bola priehľadná jak bráchove trenky. Naproti tomu Mesto kanónov je dielo ohromujúce svojím perfektne štylizovaným vizuálom (tie farby!). Škoda že v Japonsku vzniká tak málo filmov (a pravdepodobne aj málo comicsov) s originálnym poňatím mangy a keď už, tak ich naštvaná obec hard-core otaku skope pod zem, pretože to vraj "nieje pekné" (viď štýl kresby vo filmoch Masaaki Yuasa a Satoshi Kona).

Chacun son cinéma (2007)

Páčili sa mi Angelopoulos, Kitano, Gitai, Dardenne, Inaritu, Egoyan, Trier, Assayas, Cronenberg, Tsai Ming-Liang, Wong Kar Wai, Billie August, Elia Sulejman.

Zbouchnutá (2007)

Dobrý príklad toho, ako dokáže nesprávne rozpoloženie pokaziť zážitok z filmu. Pri prvom "pozretí" som to po 20 minútach otrávene vypol.

Film (1965)

To ticho je na tom asi najlepšie.

Architektovo břicho (1987)

-Name? -Kracklite, Stourley Kracklite. -Nationality? -American. -Place of birth? -Chicago, Illinois. -Present address? -Rome. -Age next birthday? -Fifty-five. -Married? -Yeah. -Children? -Yeah. -Occupation? -I'm an architect. -That's all. Thank you. You may go. -You mean, that's really all?- What else could there be?