• Krátkometrážní

Suprhrdina (2008)

V čom vidím zásadný rozdiel medzi súčasnými paródiami a tzv. paródiami zlatého veku (Naked Gun, Hot Shots): Jedna vec je podobná: niekto povie niečo divné (humorné) a ten druhý sa na chvíľu zarazí a vystrúha udivený výraz. Diváci lulz. Úroveň humoru v týchto "prúpovídkách" je väčšinou až prekvapivo podobná. Prečo sa teda v prvom prípade zasmejeme a v druhom už nie? Rýchlejší strih. Zatiaľčo v starších paródiách vidíme ako vtipnú vetu tak aj zmätenú reakciu V RÁMCI JEDNÉHO ZÁBERU, v súčasných paródiách je strih a reakcia poslucháča má samostatný záber. Teda zatiaľčo v prvom prípade sa vtip odohrá akoby mimochodom a akcia pokračuje ďalej, v druhom prípade je divák vďaka samostatnému strihu akoby NÚTENÝ sa zasmiať a tempo je paradoxne napriek rýchlejšiemu strihu pomalšie. V Superhero Movie mi prišli tieto vtipy veľmi podobné napr. Bláznivým Strelám, kde bol tento model častokrát úspešne použitý, a aj som sa zasmial, ale keď hneď nasledoval záber na zmäteného poslucháča tak mi smiech zamrzol v krku a už mi to vtipné neprišlo. Tvrdím teda že trend rýchlejšieho strihu v tomto prípade kazí vtip.

Egao (2003)

Nééé! Vzbuďte mě!!

Kumo no mukó, jakusoku no bašo (2004)

Z pozadí som bol spočiatku unesený, po dvadsiatich minútach mi už ten wallpaperový humus liezol na nervy. Múzeum gýča v Kremnici má ďalší exponát do zbierky. Páčili sa mi nektoré drobné detaily ako napr. loužička pod dáždnikmi a podobne. Nepáčilo sa mi spracovanie pre anime typického rumenca, ktorý tu má podobu troch tmavých (u dievčaťa tmavočervených) čiar pod očami. Vyzeralo to akoby im pod očami rástli tri hrubé chlpy, čo je proste humus vážení. No a dejovo to je proste presladená nuda.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex (2002) (seriál)

Na tomto anime mi vadilo, že je strašne ukecané, používa zložité slová a vety, a aj keď som v angličtine celkom dobrý, často som musel pauzovať nielen preto, aby som to stihol prečítať, ale aj aby som pochopil obsah vety. Preto v závere prvej sezóny som v tom mal už úplný bordel a druhú sezónu som po zhliadnutí prvého dielu radšej nechal tak. Kebyže sa americký titulkovači radšej riadia zlatým pravidlom "netreba prekladať od slova do slova a.k.a počkaj, kým si to chalan prečíta", bol by výsledný dojem omnoho lepší.

Paříži, miluji Tě (2006)

Páčili sa mi Coeni, Walter Salles a Daniela Thomasová, Gus Van Sant, Christopher Doyle, Isabel Coixetová, Oliver Assayas, Tom Tykwer a Alexander Payne.

Konečně trhák! (1953)

Band Wagon by bola mierne nadpriemernou muzikálovou komédiou, nebyť záverečného "grand finale" s názvom Girl Hunt, a murder mystery in jazz. Vo filme je predstavované ako zlatý klinec muzikálu Band Wagon, čo je tak trochu podvod na divákov, pretože používa mnohé filmové postupy nezrealizovatelné v divadelnom predstavení. Táto dlhá scéna, ktorá je tak trochu filmom sámým o sebe, je hyperštylizovanou, miestami až abstraktnou poctou/paródiou žánru noir a amerických detektívok so všetkými mysliteľnými proprietami ako napr. voiceover detektíva, gangsterský balet a dvojrola Gabrielle Gerardovej ako blondínky a brunetky-femme fatale. Chýbalo už len neónové svetlo nočného veľkomesta odrážajúce sa v kaluži dažďa. Je to jeden z tých filmových momentov, na ktoré sa nezabúda.

Achiwa Ssipak (2006)

Aachi a Ssipak je brakové, vulgárne a dementné dielko, ktoré je v podstate o hovne a je si toho moc dobre vedomé. Celkom uveriteľná vízia spoločnosti kde hlavným zdrojom energie pre ľudstvo sú jeho vlastné výkaly, je podkladom pre skutočne adrenalínovú jazdu. Tento film je exkrementom popkultúry. Rozbor stolice nám odhalí všetko možné, od Krížnika Potemkin, Chrámu Skazy a Scorseseho až po Matrix, Votrelcov či Pulp Fiction. Úchylné dielko s niekoľkými slabšími momentmi, ktoré rozhodne nieje pre každého.

Mušiši (2005) (seriál)

Moc ma to nezaujalo, po desiatich epizódach som prestal sledovať. Podiel na tom mal asi aj fakt, že som to mal vo veľmi nízkej kvalite (50MB real media súbory) a z krásnych pozadí mi ostali len hnusné šmuhy.