Strážci Galaxie (2014)

Nie je ich veľa, ale tých pár hlodov absolútne stojí za to. Dávno, pradávno, som sa tak nesmial. Už vôbec nie na vtipoch v komiksovom filme. Humor a zopár (naozaj) sympatických hrdinov môže dať tuctovému filmu úplne iný rozmer. A jednej veci by som nebol veril. Že existuje sexi zelená žena. Existuje.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Roztopašná komédia, ktorú si, podľa mňa, najviac užil režisér. Zopár veľmi vtipných dialógov, zábavné vedľajšie postavy a dovolenková atmosféra - na druhej strane pridlhá stopáž. Film v podstate zachraňuje až posledná polhodina, tá ale stojí za to. Nie najlepší Wilder, no stále o konskú dĺžku ďalej ako väčšina moderných romantických komédií.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Uvažujem, že celkom dávno som nebol tak nerozhodný medzi 3* a 4*. Nakoniec tri, lebo mi zo včerajšieho premietania nezostalo v stojane na klobúky nič zapamätaniahodné. Azda okrem stále skvelého Balea. Ten chlap by snáď skvele zahral aj ponorný mixér. Ale nebol to zlý film, to nie.

Zmizelá (2014)

Dobre zrežírované. Dobre zahrané. Príbehovo veľmi nepravdepodobné a preto ťažko uveriteľné. Pridlhé. Chladné. Pýtate sa - odporúčaš? Nie. Mal aj lepšie filmy.

Zmizení (2013)

Čo by ste robili na ich mieste? Máte deti - viete posúdiť. Nemáte - strácate polovicu čara. Sústredené výkony všetkých (naozaj) hercov, niektoré hraničiace s dokonalosťou. Výborná réžia. Trochu (ale fakt iba trochu) slabší záver s pointou. Veľmi (ne)príjemné prekvapenie.

Robin Hood (2010)

Dávno ma nič tak nenahnevalo, ako tento nepodarok. Veľká časť hnevu asi pramení z nenaplnených očakávaní - zo spojenia Scott - Crowe by ste nikdy neočakávali takýto blábol bez tempa, logiky a ... vôbec niečo tak nudné. A predsa sa stalo. V čase vrcholiaceho filmu (cca 20 min. do konca) som si radšej otvoril "Svetové dejiny v kocke" a oprašoval dávne vedomosti o Magna Charta Libertatum. Po záverečných titulkoch som rozmýšľal nad dvomi, dnes ráno dávam jednu. Veľké sklamanie.

Kouzlo měsíčního svitu (2014)

Asi sa stávam Woodym Allenom. Mám také podozrenie. Veľa mudrujem, používam slová, ktoré väčšine znejú exoticky, dioptrie už na to mám. Možno sa aj scvrkávam. A stotožňujem sa s jeho postavami. S Wei Ling Soom obzvlášť. Celý čas som si prial, aby Sophie nebola šarlatánka. Vedel som, že musí byť, ale veľmi som chcel, aby nebola. Rovnako ako on. Svet by bol krajší. Naozaj.

Stalag 17 (1953)

Nie najlepší Wilderov film, ale aj tak klasa. Spôsob, akým dokázal spojiť komédiu a drámu ma priam uchvátil. V podstate som nikdy neveril, že sa to dá až takto dokonale, ale očividne to ide. Váhal som medzi 4 a 5, no s odstupom jedného dňa idem do vyššieho hodnotenia.

Náš vůdce (2008)

Všetci si podvedome myslíme, že už sa to nemôže stať. Že NÁM už by sa to nestalo. Že sme sa už predsa z histórie poučili, že demokracia je príliš zakorenená, že taká zhoda historických okolností tak ľahko nenastane. Bullshit. Takých ako Tim sú milióny, ochotní počúvať, hľadajúci zmysel svojho plytkého života, ochotní za tú "správnu vec" položiť aj život. Niekto by povedal, že je ten záver prehnaný a že znižuje hodnovernosť celého filmu. Nie je. Timovia naozaj žijú okolo nás. Len ich nevidíme. Preto je ten film tak mrazivý. Lebo sa to ľahko môže znova stať. A asi aj stane.

Argo (2012)

Napísať túto vetu tesne po pozretí Daredevila, musel by som si uťať prsty: Ben Affleck je Pán! Tretí film, tretí úspech. Argo ma držalo v napätí až do poslednej tretiny, kde síce prevládli klišé, ale filmu to nijak zásadne nepoškodilo. Vlastne aj tie "povinné" scény boli natočené s ľahkosťou a prehľadom. Neviem, ako to robí (určite mu do značnej miery pomáha dobrý výber látok), no Mr. Affleck sa nám naozaj stáva jedným z najlepších amerických režisérov. Teším sa na ďalší film. Sem s ním.