Avengers (2012)

Očakávania, priznajme si, neboli malé. Všade veľa pozitívnych hodnotení, málokto mal zásadnejšie výhrady. Osobne ma najviac zaujímalo, ako dokážu napchať do jedného filmu toľko hrdinov tak, aby dali aký-taký priestor každému, stačili rozvinúť zápletku, dosiahli vyvrcholenie a celé to nemalo päť hodín. Dokázali, a s ľahkosťou, ktorá ma zarazila zo všetkého najviac. Whedon sa réžie (a scenára) chopil s ľahkosťou baletky národného divadla, herci sú vo svojich úlohách doma (obzvlášť sa mi páčil Ruffalo - best Hulk ever) a stopáž uplynie tak rýchlo, že nestihnete povedať obuvník. Celý film mal tak pre mňa iba jediný nedostatok, a to že som ho nevidel v kine. Najlepší marvelovský film, teším sa na pokračovanie.

Vlk z Wall Street (2013)

Pár výborných momentov povznášajúcich inak "dobrý" film. Osobne dávam zo Scorseseho tvorby prednosť filmom ako Casino, Mafiáni, či Na druhej strane. Zabavilo, no nenadchlo.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Fakt ma trochu mrzel ten nepravdepodobný skaderuka skadenoha záver, pretože zvyšok filmu bol jedna veľmi príjemná romantická komédia. S nadpriemerným castingom.

Iron Man 3 (2013)

Najlepší Iron Man? Asi áno. Určite oproti uspávanke v podobe druhého dielu krok správnym smerom. Dobre napísané (v rámci komiksového sveta) postavy, geniálny Kingsley, prehľadná akcia - čo viac by si človek mohol želať... Iba ak tak o dva-tri scenáristické lapsusy menej. A potom by to mohla byť čistá päťka.

Delfín Flip (1995) (seriál)

Nie, ani za nič na svete nepriznám, že moje hodnotenie je ovplyvnené mladou Albou. Nie. Ale vôbec.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Prekvapenie sa konalo, skepsu po prvom diele nahradili otvorené ústa. Nemožno poprieť, že hlavne kvôli Šmakovi, ktorý mi šmakoval náramne a prihral druhému dielu aj piatu hviezdičku. Drak je skutočne "kráľom pod horou", dominuje, desí a panuje od kedy sa objaví na plátne. Ako pôvodného LOTR puristu ma prekvapilo, ako sa mi vsuvky, dotvorenia a vylepšenia páčili, dokonca by som povedal, že do pôvodné príbehu zapadli. Úprimne sa teším na posledný diel a hnevá ma, že si budem musieť tak dlho počkať.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Spočiatku očarujúci návrat do Stredozeme, ktorý v krátkom čase stratí dych, varí z vody a žije zo slávy svojho (filmového) predchodcu. Bohužiaľ, jeho hĺbku nedosahuje ani náznakom, i keď ani objektívne nemôže. Nie že by Hobbit 1 občas nechytil za srdce a na krátke intenzívne chvíle nestrhol, pocit "to už sme predsa videli, a lepšie" sa však tiahne celým filmom. Rovnako ako ľahké sklamanie z poznania, že to celé (v trojdielnej forme) vzniká iba pre peniaze.

Kdo seje vítr (1999) (TV film)

Idem do štyroch kvôli obom hlavným predstaviteľom, dôležitej téme slobody myslenia a prejavu, a tiež kvôli mojej utajovanej slabosti pre súdne drámy. Škoda straty tempa po zhruba 2/3 a tiež rozbredlého záveru. Tak či onak, príjemne strávené sobotné popoludnie. Originál som nevidel.

Za zvuků hudby (1965)

Nie až tak skvelý muzikál, ako skvelý film. S presvedčivými hercami a uveriteľnými postavami. Julie Andrews bola vyslovene kúzelná, Plummer výborný v oboch polohách. S Oscarmi filmu určite pomohlo zasadenie do doby pred anschlussom Rakúska, no dovolím si tvrdiť, že kúzlo by fungovalo aj bez tejto výpomoci. Kľudne si to pozriem znovu kedykoľvek na to narazím.