300: Bitva u Thermopyl (2006)

Vizuální hostina, nabušení Sparťané a pár epických momentů. Xerxes je navíc opravdu hnusný. Celkově tři hvězdičky, ta čtvrtá je za scénu dvou sparťanských bijců čistících bitevní pole od perských šmejdů - hell yeah, baby!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Krásný laskavý film o jedněch lidech v jedné věznici, o jejich přátelstvích, nepřátelstvích, životech. Neskutečně citlivý snímek mě dohnal k slzám a do poslední chvíle mě nenechal na pochybách, že mám svého nového filmového favorita.

Pearl Harbor (2001)

Kdyby se ubralo na patetičnosti, bylo by to mnohem lepší. Samotná scéna napadení Pearl Harbor patřila k jednoznačným vrcholům filmu, technicky perfektní, správně akční, možná trochu zdlouhavá a na našince přehnaně patriotická, nicméně skvělá. Co mě poněkud iritovalo byla ta romantická linka mezitím - od začátku bylo jasné, že (spoiler) jeden musí z kola ven a od půlky filmu bylo jasné, kdo to bude. Kdyby byla ta romantika méně předvídatelná nebo film celkově kratší, dívalo by se na to příjemněji.

Van Helsing (2004)

Hezké béčko... cože, ono to nebylo béčko? Ono to stálo 160 milionů dolarů? Scénář kupí jednu absurditu za druhou, posílá postavy z jednoho místa na druhé a co je nejhorší, nudí. V celém filmu nenajdete jedinou scénu, u které byste se zasmáli, pokud se tedy nevysmíváte přímo logickým lapsům děje. Jackman je neskutečně nevýrazný a jeho závěrečné vytí nad (spoiler) něčí mrtvolou film degraduje do škatulky: "fraška", Beckinsale by zase měl někdo říct, že vypadat sexy se nerovná herectví a že "Oh my God" začne počtvrté značně iritovat. Nejzajímavější je tak přehrávaný Dracula Richarda Roxburga a jeho nevěsty. Akční scény příliš za zmínku nestojí - ano jsou tam, ta úvodní s upírkami je dobrá, ale jinak jde hlavně o pomrkávání typu: "podívejte, jaké jsme na to měli prachy". Matné dvě hvězdičky.

Catwoman (2004)

Je smutné, že něco takového filmaři mysleli vážně. Špatný scénář je jen začátek, problém filmu je totiž tak nějak ve všem. Herci jsou mdlí a nezajímaví a to platí i pro ústřední Halle Berry, která si může máchat bičíkem jak chce, ale tu její kočičí identitu jsem jí neuvěřila ani na pět minut, kamera je zmatečná a to zvláště v akčních sekvencích, kdy člověk kolikrát netušil, co se před ním vlastně děje, strnulé trapné dialogy strhávají snímek pod hladinu průměrného balastu, triky jsou žalostné a vrcholem všeho je ten příšerný obleček - je hezké, že si ho Halle Berry navrhla, příště bych nicméně nechala tento úkol na někom, kdo má alespoň trochu vkusu. V konečném důsledku z toho vychází špatný film, za který bylo utraceno ohromné množství peněz. Promarněná šance.

Liga výjimečných (2003)

No, minimálně z úcty ke Connerymu ten 'odpad' dát nemůžu a když už jsem i Novému měsíci dala jednu hvězdičku, dám ji i tomuhle paskvilu. Mooreův komix má duši i nápad, Norrington však předlohu vykleštil a zprznil, takže z ní zbylo zmrzačené torzo imbecilních eskapád, otřesných dialogů a nabubřele špatných triků. Co se týče herectví, nemůže o něm být ani moc řeč, protože herci nemají prostě co hrát - když lze každou postavu charakterizovat jedním slovem, je asi něco špatně. Na konci už se budete jenom modlit, aby celá ta hrůza skončila, hrdinové zachránili Benátky, svět nebo cokoliv, co to vlastně zachraňují, a nikdy už se na plátno nevrátili.

V jako Vendeta (2005)

Snímky, kde hlavní hrdina žije/bojuje/umírá v totalitním režimu, jsou vždy vděčným tématem jak pro diváky tak filmaře a pokud se navíc jedná komix někoho s takovým jménem jako Alan Moore, nemůže být sporu o tom, že můžeme očekávat určitou úroveň kvality - pravda, neplatí to plošně (stačí vzpomenout Ligu výjimečných), v případě Vendety nicméně došlo na kvalitní adaptaci. A tak se ocitáme v Londýně, jemuž vládne zlovolná diktatura, a v jeho ulicích se objevuje tajemný člověk v masce, který si říká V, nese si v sobě trauma z minulosti, je dostatečně vyšinutý a po nocích zachraňuje mladé dívky. Vlastně jen jednu, ta se jmenuje Evey a třebaže to na začátku filmu ještě neví, čeká ji v následujících dvou hodinách filmového času pořádná proměna. Scénář je inteligentní, akční scény příjemné, herci uvěřitelní... takže nezbývá než dodat: Let the V's terrorism begin.

Král Artuš (2004)

Poté, co jsem viděla sestříhanou verzi jsem zvažovala hvězdičky dvě, nicméně v prodloužené verzi režisérské pochopíte motivace jednotlivých zúčastněných a načrtnuté vztahy mezi nimi se konečně pořádně vyrýsují. Clive Owen sice pořád zůstává vůdcem, který by nebyl schopný odvést krávy na pastvu, natož vést muže do bitvy, a Lancelot Ioana Gruffuda je matný a nevýrazný, nicméně řada herců ve vedlejších rolích, počínaje Madsem Mikkelsenem a konče Rayem Winstonem, dokáže tuhle podívanou docela zachránit. Nejlepší jsou chvíle, kdy je Artuš mimo záběr, popřípadě když alespoň mlčí, jakmile promluví, je zle. Naštěstí je tu ale dost bitev, u kterých můžete doufat, že Owenovu postavu někdo sundá, bitevní scény jsou vrcholem filmu a pokud se na Artuše kvůli něčemu podívat, je to především tato stránka, co si zaslouží pozornost. Hudba ujde, ale na můj vkus byla až přehnaně patetická, a to zvláště patetickým proslovům o domovu a cti zrovna dvakrát neprospívá. I tak nicméně doporučuji. Šedý průměr historických filmů.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Překombinované honění se z místa na místo v překrásných exteriérech a s drahými triky. Z vod průměru vytahuje Piráty výborný záporák s digitálními chapadly a hlasem a očima Billa Nighyho a kraken, jehož velkým koníčkem je efektivní stahování lodí pod hladinu. Slabé, ale čtyři.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Dlouze natahovaná kaše, kde každý zradí každého, nikdo nevěří nikomu a na konci přijde epická bitva. Vyvrcholení série se tak zaseklo někde v polovině - rozpočet byl štědrý, jak nám filmaři okatě ukazují v pomalu každém záběru, triky se tu nešetřilo a kostýmy, exteriéry a výprava jako celek je pastva pro oči. Hudba je tradičně skvělá. Herci... nu, Depp je prostě dobrý, Bill Nighty trochu přichází o svou démoničnost z dvojky, Tom Hollander je tradičně slizký, Keira Knightley je ve svých akčních polohách uvěřitelná a na Bloomovo otřesné herectví už jsme si zvykli z předchozích dílů, takže fakt, že se tady pokouší o něco, co se herectví blíží, se mu počítá k dobru. Přidáme jednu... vlastně ne, DVĚ veliké lodi ve vodním víru a máme z toho nemastný neslaný guláš, který tak nějak drží dohromady a nakonec se dolopotí ke jakémusi konci. Tři hvězdičky a to jenom z úcty k dílům předchozím.