Policejní vyjednavači (2006) (seriál)

Docela pestré a zábavné náměty jednotlivých dílů, extrémně sympatická hlavní dvojice, zábavná večerní pokoukaná... Musím říct, že byť řemeslně jsou Vyjednavači jasně slabší, bavím se u nich ještě o ždibec víc než u CSI.

Hvězdný prach (2007)

Vizuálně velice milé, a místy skvěle chytlavé svými doslova epickými obrazy, bohužel celkově příliš dětinské - hlavně ke konci scénář ovládly samé nesmyslné úlety.

Nabít a zabít (2006)

Zajímavé, poměrně zábavné, vizuálně přitažlivé. Dokonale ulízaný Willis, zábavný, místy až parodizující Harnett, a maximálně rozkošná Liu tvoří zajímavé hlavní trio, na které se dobře kouká. Scénář je prvoplánově nabitý až k prasknutí, a to až tak, že některé návaznosti a zvraty působí násilně - má prostě zaujmout, ikdyby měl jít přes mrtvoly (a to i doslovně). Tento film není ani thriller, ani drama, popsal bych ho jako stylizovanou temnou dobrodružnou parodii o zabijácích a zabíjení. Že je to hodně zvláštní, až úchylný popis? Pak jsem vám sdělil to nejdůležitější - přesně takový tento film je: Zvláštní a ujetý. Ale baví dobře. Dávám 70%.

Horem pádem (2004)

Tento film mě vážně dostal. Krásná ukázka toho, co považuju za nehorázné plýtvání filmařskými zdroji. Vezmete rozpočet umožňující slušnou výpravu, vezmete na české poměry dost kvalitní herecké obsazení, a naplácáte to na scénař, o který, jak v takových situacích říkávám, "bych si ani kolo neopřel". Během sledování výsledného filmu (musím říct, že s velkým sebezapřením jsem to vydržel až do konce), se v mé hlavě honila jedna myšlenka za druhou, bohužel žádná nesouvisela s dějem filmu, spíš jsem byl nucen neustále řešit, jak někdo může natočit/vyprodukovat tak HROZNOU kravinu, slátaninu plnou bezduchých klišé, povchního vidění světa, extrémně trapných a neuvěřitelných postav a situací... nebo třeba myšlenky na to, jak je možné že nikdo ze zúčastněných není schopen pohledu s odstupem, nezaujatého zhodnocení výsledku. Na drama neuvěřitelně stupidní a nechtěně parodizující, na komedii hrozně nudné a trapné, prostě film, který vás znudí v lepším případě, v horším (tom mém) přímo znechutí.

Man qing shi da ku xing (1994)

Zvědavost nedala, a tak jsem si Příběh čínské z mučírny taky pořídil. Zaprvé se nenechte zmást tím, že je tu na serveru psáno dobrodružný/fantasy/mysteriózní. Jediné, co bych z toho ještě uznal za platné, by bylo to dobrodružný, protože shlédnutí tohodle díla je ROZHODNĚ dobrodružstvím. Film v sobě mýchá poměrně drsné scény se scénami extrémně parodizujícími, a obé neustále prokládá erotikou (nutno zdůraznit slovo erotikou: opravdu je to zcela soft, jen náznaky, žádné porno nečekejte), a do stopáže 88 minut doplňuje nudou (takovou nepříliš povedenou dramatickou složkou). Žánrově je film rozhodně pokrokový, technickým provedením je asi na úrovni lepší televizní pohádky, a celkově ve vás asi zanechá myšlenku ve stylu "na co jsem se to teď proboha díval?!". Jako není to úplný odpad, ale obsah filmu je tak podivně splácaný, že výsledek je (aspoň pro mne) nepřitažlivý.

Vzpomínky na lásku (2004)

Osobně jsem shlédl director's cut verzi, a musím říct, že její stopáž mi přišla příliš dlouhá. Hlavní problém jsem měl ale se dvěma postavami (abych moc nespoileroval, budu mlžit: jedna hází jeden filozofický citát za druhým, a všechny mi přišli nezajímavé a trapné, a druhá říká zlé zprávy s iracionálním, podivně radostným úšklebkem). Chápu že mezi mnou a korejci je silná kulturní bariéra, že mají jiné zvyky, jiné myšlení (například, že se hlavní hrdinka v 27 letech chová naivně jak na 14, hold se to v tamnější silně patriarchální společnosti asi nosí), ale tyto dvě postavy na mě byly příliš nereálné, a kazily mi požitek z filmu. Vedlejším problémem pak bylo, že režie zcela prvoplánově a průhledně věnovala speciální záběry citátům a detailům, na které se film později odkazoval, a to tak okatě, že jste vždy hned věděli, že za hodinu se s touto věcí znovu setkáte. I přes tyto problémy to ale byl krásný doják, silně emocionálně nabitá podívaná, která není dokonalá, rozhodně se však dá doporučit. Tři a půl hvězdičky.

Vodní svět (1995)

Podobnej případ jako Postman. Na slaboduchém scénaři je vystavěn nudný a nepřesvědčivý film, který vás po jeho shlédnutí naplní pocitem, že jste právě zbytečně zahodili 2 hodiny života.

Posel budoucnosti (1997)

Z mého pohledu společně s Vodním Světem tvoří tento film nerozlučnou dvojici: V hlavní roli Costner, děj v post-apokaliptickém světě, atmosféra slabá, scenář dementní, a film celkově hrozně nudný. Dobře, abych nekřivdil, toto mě bavilo o malilinkatej kousek víc než Vodní Svět. Ale fakt jen o málo.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Film, při jehož sledování vám bere dech jak jeho vizuální zpracování (svou kvalitou), tak jeho scénář (svou naprostou debilitou). Již úvodní scéna vás nadchne, bohužel čím déle film sledujete, tím víc nadšení střídá znechucení z neuvěřitelné scénaristické slátaniny, kolem které naštěstí Spielberg svým umem vystavěl koukatelný film. Zápletka, kde žádný ztracený život nesmí být překážkou v záchraně jednoho jediného(!!) amerického vojáka, a finální scéna, kde němci tupě jak zombáci z Úsvitu mrtvých nabíhají po stovkách na smrt (očividně nevědomi si toho, že mají nabito slepými), jsou opravdové skvosty. Pokud chcete opravdu kvalitní podívanou z druhé světové války, doporučuju vám pustit si začátek tohoto filmu, po úvodní scéně vypnout a zahodit, a jít si sehnat Band of Brothers.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Prostě ztělesnění války z pohledu elitní jednotky US výsadkářů, a pro mě ztělesnění toho, jak má vypadat dokonalé ztvárnění příběhu z druhé světové války. Každý kdo tvrdí, že kravina Zachraňte vojína Rayana je dobrý film, by měl shlédnout BoB a pak se veřejně omluvit. Zde se totiž kvalitní a výpravdná filmařina sešla se skvělým scenářem psaným pro rozumné lidi, a né desetileté děti. Zaobalení děje do útržků rozhovorů s válečnými veterány, přesně těmi, jejichž osudy seriál zobrazuje, navíc celému dílu dodává hluboce osobní rozměr, který mu ostatní válečné filmy můžou jen závidět. Absolutní špička, navíc dávkovaná v pořádném fláku odpovídajícím čtyřem až pěti běžným filmům.