Jíst, meditovat, milovat (2010)

Nacpat příliš mnoho "pravd" do jednoho i když dlouhého snímku a skoro každé postavě v něm se trochu míjí účinkem a spíš než do hloubky působí bezobsažně. Nicméně jako Cestománie a Kluci v akci se to dá vydržet.

Kawasakiho růže (2009)

První dvacetiminutovka mě opravdu vyděsila jako Ordinace v Růžové zahradě, ale pak jako by někdo vyměnil scenáristu i režiséra a nakonec se snímek pomalu přetransformoval v jedno z děl profláklého tandemu Jarchovský-Hřebejk, které jimi neustále omílanou tématiku pojalo způsobem, který může zanechat delší stopu a snad i rozšířit pohled na totalitní marasmus.

Flákači (1995)

Proti Clerks nebo Dogma velká slabota. Až na historku s padajícím letadlem.

Řek Zorba (1964)

Vynikající Anthony Quinn ve výborném přepisu Kazantzakise. Co je ovšem škoda, že některé zásadní scény a myšlenky film nepřevzal a to hlavně epizodu v klášteře, protináboženské a protiválečné názory, které prostupují celou knihu. Stejně tak hedonisticko nihilistický Zorbasův postoj k absurditě lidského života, dlouhé a hluboké debaty obou hlavních postav nebo spisovatelská muka Basilova spíše jen zlehka reflektují knihu. Jinak ovšem zejména díky smíchu Quinna skvělý filmový zážitek. Není ten Bates fotr Mela Gibsona?! :)

Norské dřevo (2010)

Režisér a scénárista zřejmě pochopili knihu jinak. Děj zredukovaný o důležité body, zbytečně natahované pasáže beze slov a významu, deprese Naoko okleštěné hlavně na to že nevlhne a nemůže prcat, Reiko nevysvětlena ani za prd. Záběry v zimě vypadají jak z tv seriálu, snad jen herečka ztvárňující Midori se povedla, zato jí však nedali žádný prostor. Nejvíc mě nasrala skutečnost, že chybí scéna, když se Toru ve špitále láduje okurkou před umírajícím otcem. No tahle adaptace spíš naštve než potěší.

Muž ve stínu (2010)

Slušně ponurá atmosféra (i když se nemůžu zbavit pocitu, že by to šlo lépe) a výborný McGregor. Ovšem celý film padá na mizerném scénáři. Polanski by udělal nejlépe, kdyby ghost writer jezdil a bloudil v po ostrově 2h, nakonec nic nevyřešil a odjel na trajektu. Snaha dát filmu zápletku s (ne)pointou sráží celkový dojem.

Nine (2009)

Jediné co mi zabraňuje označit tohle jako odpad je obsazení takové spousty krasavic včetně Sophie Loren. Doufám, že tohle bylo míněno jen jako pocta Minghellovi a ne Fellinimu nebo někomu z italské vlny. Takhle dobrý námět zabít touhle otřesnou slepenicovou formou je trestuhodný. Příšerné muzikálové výstupy (nejhorší jsou snad ty Day-Lewisovy, to bych blil), střídané se vzpomínkami z dětství a "klasickou" biografií nedrží pohromadě ani náhodou. Kdybych dopředu věděl, že je to podle broadwayského muzikálu, tak bych se na to ani nedíval...snad jedině bez zvuku.

Stav věcí (1982)

Vynucená přestávka během natáčení v Lisabonu poodhaluje jednotlivé členů štábu. Zajímavá kamera tvořící obrazy jako pozadí pro Wendersovo filozofování.

Chybný pohyb (1975)

Mnoho hlubokých úvah o životě, které jsou podány dost nezáživně. Obraz jako vždy moc pěkný, ale jak už tu bylo psáno, černobílá mu jde líp. Za povšimnutí stojí mladá Nastajsa Kinski a jízda ve vlaku. Wenders umí i víc.

Alice ve městech (1974)

Jeden z nejlepších Wendersových počinů. Novinář, který moc neví co se sebou a holčička, kterou matka "zapomene" v jeho rukou. Nepateticky vykreslený vztah třicetiletého muže a devítileté holky na cestě z USA přes Amsterdam až do Porúří. Výborná kamera i hudba (CAN) a za ovšimnutí stojí i polaroidové fotografie, scéna s chlapečkem, který líže zmrzlinu a přitom si brouka s jukeboxem On The Road Again od Canned Heat nebo koncert Chucka Berryho.