Vítejte v KLDR! (2008)

Výlet do stalinistického skanzenu, z něhož se o KLDR až tak moc nového divák nedozví, ale zato je solidním náhledem české povahy. I když některé záběry na Pchjongjang jsou hodně sci-fi.

Povídky z kuchyně (2003)

Lehce bizarní a absurdní komorní film ze severu o kuchyňských pozorovatelích v Norsku. Úsporný příběh o tom, co je důležité.

Zlatý kompas (2007)

Takhle promrh(d)at luxusní fantasy pohádkový námět, který by mohl konkurovat Hery Fotrovi nebo Pratchettovským adaptacím, to už chce fakt umění. Nesmyslný zmatený scénář, z kterého je jen velmi vzdáleně tušit, že knižní předloha za něco stát mohla, umocňuje ještě hudba úplně mimo mísu jako z jiného a špatného filmu, a celkové tempo snímku škobrtá a plazí se, ač se zároveň v příběhu skáče v sedmimílových botách. Za hvězdu stojí jen námět a nápad s démony, což je stejně zásluha Pullmana a ne Weitze, a snad některé vizuály.

Venkovský lékař (2007)

Kafka mě vždycky fascinoval tím, jak dokáže popsat scénu, kdy někdo vstane, uvaří si kafe a namaže rohlík s máslem tak, že to "zní" jako popis stavu depresivního psychotika těsně před sebevraždou...Geniální kresba a animace v japonské verzi Kafkovy povídky posouvá originál snad ještě dál v absurditě a snovosti.

Hon (2012)

Vinterberg opět potvrzuje, že on a další seveřani jsou v sociálních sondách před zbytkem minimálně euroamerické provenience hodně napřed. Filmařsky i herecky téměř bezchybné a to i přes jistou předvídatelnost a přehnanou sugestivnost. Po závěrečných titulcích je třeba si vybít svou nasranost a frustraci na nejbližším čoklovi...

Kazatel (2011)

Celkem slušná upírská "oddychovka", která je solidně vizuálně vykoumaná. K vyššímu skóre chybí trochu víc akce a nějaký závěrečný megamasakr.

John Coltrane (1990) (TV film)

Chyběl mi větší vhled do soukromí JC, ale výběr úžasných pasáží z jeho skladeb a nesnadno dostupné záznamy z koncertů vyvažují nedostatky dokumentaristické stránky. Výborné záběry jsou k My Favourite Things (jsou i na YT¨), které my vždy vyvolají frázi ponašimu, že "Či negři grajum až se z nich kuři!"

Šéfové na zabití (2011)

Chvílema i docela vtipné, ale z takového ansámblu a námětu šlo určitě vyždímat víc. Spacey výborný jako vždy a děvka Aniston ve své nejlepší roli! ;)

Poslední Mohykán (1992)

Napětí Mohykánovi určitě nechybí, ale asi je třeba vidět ho v jinošském věku a neznát knihu, jinak nelze nespatřit trochu nesmyslné střihy a jednání postav a hlavně plátěný balvan. Taky předloze JFC dali tvůrci hodně na prdel, ale pohádka je to stejně docela pěkná...

Svatý boj (2001)

Herecký výkon Goslinga je vynikající, některé myšlenky hodné přemítání, dobrý závěr, až bych dal i 4 hvězdy, ale něco tomu prostě chybí. Jestli je to tou "indie" produkcí, která působí spíš televizně, nebo nedotaženým scénářem, zejména co se vykreslení vedlejších postav týče...těžko říct. Každopádně lehký nadprůměr.